Warsztaty z paneli cz.5 o stresie tlenowym

listopad 22, 2019 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

SOD1 (potrojony)+SOD2 (przyspieszony) nigdy nie będzie zbilansowany spowolnionym GSS. W skrócie 3+2,5 czyli 5,5 nigdy nie będzie równać 1,75. To dla uproszczenia problematyki stresu tlenowego…ale to jest też informacja, że mamy dysproporcję, którą możemy zbilansować w jakiś sposób. I panel pomaga zdefiniować jak to zrobić.

W 2015 roku pisałem:

“1.Analiza enzymów antyutleniających pokazuje znaczący wzrost aktywności w zespole Downa SOD o 47,2%, CAT (24.7%) i GR (49.6%).

2.Istnieje istotne zmniejszenie GSH o 24,9% i PC o 31,7%.

3.Ta nierównowaga jest faktem, potwierdzającym istnienie zwiększonego, systemowego stresu tlenowego u dzieci z ZD, który uszkadza ich komórki.”

http://www.zespoldowna.info/stres-tlenowy-w-zespole-downa-i-jego-leczeniei-nie-ma-watpliwosci-ze-jest-to-konieczne.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-w-zespole-downa-jest-za-malo-glutationu.html

Ostatnio zaś pisałem:

“1.Mamy bardzo silną ekspresję genu CBS wielokrotnie większą jednostkowo i dodatkowo jest on potrojony.

2.Problem z nieprawidłowo funkcjonującym genem PDXK (potrojenie, nadekspresja) konwertującym do postaci aktywnej witaminę B6 powoduje zwolnienie redukcji cystationiny i cysteiny.

3.Efekt “korka” daje za to normalnie działający gen GSH odpowiedzialny za wytworzenie z cysteiny glutationu. Jeżeli dołączymy do tego populacyjne spowolnienie tytułem polimorfizmów to mamy już dużo mniejszą ilość glutationu w stosunku do ilości ponadtlenku wodoru.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002929707614487

4.Ponadtlenek wodoru jest produktem rozkładu wolnych rodników przez potrojony i bardzo aktywny gen SOD1A. W ZD nie mamy problemów z wolnymi rodnikami, ale właśnie z tym co po nich zostaje tytułem aktywności powyższego genu.

5.Substancją bilansującą ponadtlenek wodoru jest glutation. Jednak w ZD mamy go za mało, gdyż wolno działający “w normalnym zestawie” gen GSH nie jest w stanie z nadmiernej ilości cysteiny wyprodukować większej ilości glutationu.

6.Skutkiem ubocznym jest zatem przepchnięcie cysteiny w kierunku, gdzie powstaje jeden z negatywnych metabolitów jakim jest amoniak. Tam nie ma wystarczającej efektywności ścieżki, by zredukować liczbę tego metabolitu, a częste polimorfizmy genu SUOX tylko zwiększają jego liczbę.”

Przez ostatnie 12 lat uważałem, że ten problem jest jako jedyny, w sposób łatwy do zbilansowania. Okazuje się, że chyba byłem odosobniony w tym myśleniu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Warsztaty z paneli cz.5 o stresie tlenowym”
 1. Can pisze:

  Jutro zaczynamy od rozwiązania tego problemu, tak na start. Dziecko z ZD ma poziom homocysteiny 7,68 mikromol/l. Co z tego może wynikać?
  … a przecież jest w normie!
  Będziemy to korelować:
  – z wynikami diagnostycznymi
  – z fenotypami
  – ze ścieżkami metabolicznymi
  – z genami, nie tylko z 21 chromosomu

 2. Can pisze:

  Już się spodobało więc kolejne. Mamy cholesterol całkowity w normie. HDL na poziomie 45 ( pomijam miary by nie rozpraszały) a LDL na poziomie 107. Trójglicerydy na poziomie 98. Co to znaczy?

 3. Can pisze:

  Ostatnie z dnia dzisiejszego zadanie. Mamy poziom witaminy b12 na poziomie 968 gdy norma jest do 771. Mamy b9 na poziomie 19,34 czyli ponad normę. Homocysteina jest na poziomie 7,21. Co oznaczają te wyniki? Co możemy o tym powiedzieć?
  … tak na rozgrzewkę.

 4. Can pisze:

  Ostatnie. Czy badania witamin: b9,b12,b6 są wiarygodne u osób z ZD? Dlaczego?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...