Analiza metylacji cz. 20 BHMT i CBS

styczeń 12, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Dostaję od Was kolejne pytanie w sprawie panelu metylacyjnego. Zatem zaczynamy po raz kolejny analizę pełnego panelu chłopca 6 letniego.

To jest badanie pochodzące z Great Plain Laboratory. Tak jak to robiliśmy wcześniej zaczynamy całą analizę panelu od genu CBS i BHMT.

image

Jak przyjrzymy się panelowi gen CBS ma na jednej alleli polimorfizm o charakterze heterozygoty (od jednego z rodziców)

image

Dodatkowo na 3 allelach genu BHMT  występują polimorfizmy w postaci homozygoty (od obu rodziców)

Wróćmy teraz do tego artykułu i przypomnijmy sobie co mówi dr.Yasko na ten temat z perspektywy definicji:

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-7-geny-cbssuox-nosbhmt.html

“DEFINICJA CBS wg. snpedia.com

UWAGA: ŚCIEŻKI opisane w nawiasach, są ścieżkami tzw.ryzyka

Gen ten reguluje dostępność homocysteiny dla ścieżki metabolicznej poniżej jego akcji. Ludzie z tą mutacją muszą uważać na dietę zawierającą siarkę (mleko, mięso, jajka,ryby, czosnek, cebula,fasola, kapusta,morela,awokado,truskawki ) oraz suplementy, które mają w składzie siarkę, ze względu na podwyższone ryzyko problemów z detoksykacją amoniaku. Jego złe działanie powoduje obciążenie funkcjonowania metabolizmu za który odpowiedzialny jest gen SUOX.

SUBSTANCJA KLUCZOWA DLA CBS: witamina B6

DEFINICJA SUOX wg.snpedia.org

Produkty tego genu pomagają detoksykować organizm z siarczynów https://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczyny. Siarczyny są naturalnym produktem ubocznym cyklu metylacyjnego i są także spożywane poprzez żywność. Gdy mamy do czynienia dodatkowo z polimorfizmem genów CBS i NOS, zatrucie jest bardzo poważnym problemem dla organizmu i dla genu SUOX.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA SUOX: witamina B1, molibden

DEFINICJA NOS3 wg.snpedia.org

Pomaga w tworzeniu się tlenku azotu, który jest istotny w detoksykacji amoniaku, stresie oksydacyjnym, w relaksacji naczyń i wielu procesach chemicznych. Istotny wpływ na ten gen  jego polimorfizmy ma polimorfizm MTHFR A1298C, CBS.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA NOS3: arginina, witamina B 2,BH4

DEFINICJA GENU BHMT wg.snpedia.org

Produkty genu BHMT są kluczowe dla tzw. skrótu metylacyjnego, wspomagającego przekształcać homocysteinę w metioninę poprzez jej remetylację (grupy metylowe pochodzą od choliny, betainy, TMG). Gen ten działa gorzej pod wpływem stresu, wysokiego poziomu kortyzolu i może mieć przez to znaczenie w ADD/ADHD wpływając w ten sposób na noradrenalinę.

Dr.Yasko sądzi, że BHMT-02 i BHMT-04 odgrywają istotną role w układzie trawiennym. Uważa także, że BHMT-08 jest związany z tym jak stres ma wpływ na poziom uwagi człowieka.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA BHMT: cynk, cholina,betaina TMG”

 

NASZ PRZYKŁAD to heterozygota genu CBS zgodna z grupą ryzyka. Polimorfizm genu BHMT jest obecny zarówno na poziomie układu trawiennego jak i skupienia/stresu (BHMT-2,4,8)

Uzupełniając zatem te kompleksowe podejście musimy podkreślić, że w naszym dzisiejszym przypadku gen SUOX nie jest obciążony polimorfizmami, a NOS jest heterozygotą przez co gorzej będzie radził sobie z detoksykacją z amoniaku.

Co to wszystko oznacza? Wracamy do naszej teorii:

”Spróbujmy dokonać analizy stanu tych genów według metodologii dr.Yasko.

1.Jeżeli mielibyśmy polimorfizm genu CBS przynajmniej jeden albo od obu rodziców czyli byłaby sytuacja +/+ lub gdyby od jednego z rodziców otrzymalibyśmy polimorfizm tego genu +/- to wg. dr.Yasko istnieje stan podwyższonej aktywności tego genu.

2.Dodatkowo jeżeli na przynajmniej jednym wariancie genu BHMT mamy +/+ lub +/- następuje redukcja aktywności całej ścieżki za którą odpowiada BHMT, co z kolei powoduje dodatkowe wzmocnienie działanie genu CBS.

3.Oznacza to, że homocysteina będzie “ściągana i wypychana” na ścieżkę zmierzającą do nadmiernego rozkładu siarki (na siarczyny i siarczany, które stymulują reakcję kortyzoli i stresu), kwasu glutaminowego (prowadzi to do zwiększenia toksyczności jego pochodnych), siarkowodoru (co powoduje zamulenie, otępienie mózgu, zaburzenie koncentracji mózgu) i oczywiście zbyt dużą ilość amoniaku (który wypłukuje BH4, potrzebnego do produkcji serotoniny i dopaminy).

4.Utrata w wyniku tego BH4 powoduje konwersję argininy w wolne rodniki, powodując nadciśnienie oraz stany zapalne. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia ze źle działającymi genami SOD (w ZD jest to oczywiste), CAT, GPX i PON 1 to nadmiar wolnych rodników jest szczególnie szkodliwy i groźny dla organizmu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24155217

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20845086

http://www.researchgate.net/publication/49617051_Decreased_Serum_CuZn_SOD_in_Children_with_Autism

5.Gdy gen CBS pracuje normalnie jest częścią bardzo ważnej ścieżki produkującej antyoksydanty, molekuły detoksyfikacyjne jak glutation, taurynę i cysteinę. Jeżeli organizm jest zagrożony wolnymi rodnikami, gen CBS pozwala na większą produkcję wymienionych substancji. Jednakże wtedy wybiera homocysteinę, potrzebną do tej reakcji na stan zagrożenia, z procesu jej remetylacji (dodania grupy metylowej) poprzez geny BHMT i MTR. To oczywiście zakłóca naszą zdolność do produkcji neuroprzekaźników poprzez SAMe najbardziej uniwersalnego donora grup metylowych. Oznacza to w skrócie przyspieszenie starzenia się organizmu w połączeniu z występującymi zmianami onkologicznymi, problemami neurologicznymi.

6.Gdy mamy dużą ilość SAMe, to ścieżka CBS, jest odpowiednio przez niego stymulowana. I to jest tutaj kluczowe:

METYLACJA WITAMINAMI METYLOWYMI PRZED WYREGULOWANIEM PRACY GENÓW CBS/BHMT  POWODUJE ZMIEJSZENIE SIĘ SAMe.

Mówiąc prościej dr.Yasko sugeruje, że jeżeli poprawimy metylację za pomocą witamin metabolicznych przed oczyszczeniem ścieżki CBS/BHMT to uzyskamy jedynie pogorszenie się naszego stanu ze względu na zmniejszenie się ilości SAMe, które kreuje nasze neuroprzekaźnictwo.

7.Gdy mamy nadmiar SAMe to ono stymuluje CBS do konwersji homocysteiny na glutation.

8.Amoniak i jego nadmiar musi być usunięty i robi się to przy pomocy BH 4 (tetrahydrobiopterin). Oznacza to, że substancja wpływająca na nasze neuroprzekaźnictwo (obok SAMe, drugi kluczowy czynnik) musi BYĆ ZUŻYTA DO OCZYSZCZENIA ORGANIZMU Z AMONIAKU! Powoduje to natychmiastowy spadek serotoniny i depresję, dopaminy i motywacji). Bez BH4 wg.dr. Yasko nie możemy konwertować argininy do tlenku azotu.. Zamiast tego są tworzone wolne rodniki, ponadtlenki (superoxide) i peroksyazotyny szkodzące naczyniom i prowadzące do nadciśnienia i chorób kardiologicznych

9.Amoniak jest metabolizowany w cyklu Krebsa. Detoksykacja ma miejsce w wątrobie.

10.Może być usuwany przez podawanie węgla aktywnego w połączeniu z witaminą C i magnesium citrate. Najczęściej sugeruje się by podawać te produkty przez 3 noce w trakcie tygodnia. Inna terapia uwzględnia podawanie ornityny/kwasu asparaginowego podawanego doustnie w ilości 1 000 mg, 3 razy dziennie

11. Nadmierna aktywność genu CBS prowadzi do produkcji wspominanych już siarczynów. Są one metabolizowane do mniej szkodliwych siarczanów dzięki genowi SUOX. By je neutralizować potrzebny jest molibden, który jest wypłukiwany u osób mających polimorfizm genu CBS. Możemy tutaj sobie pomóc stosując w odpowiednich formach witaminę E, bor i witaminę B 12.

12.W związku z tym, że CBS wykorzystuje znacząco energię komórkową, konieczne jest stosowanie koenzymu q-10 w odpowiedniej formie, karnitynę i rybozę.

13.Gen BHMT bezpośrednio metyluje homocysteinę do poziomu metioniny w sytuacji, gdy CBS “zabiera” jej zbyt dużo. Jest to kluczowa funkcja, zatem przy występowaniu w tym genie polimorfizmu powinniśmy wspomóc go podaniem TMG, choć fosfatydyloseryna, jak i fosfatydylocholina mogą także być pomocne.

14.I tutaj znów wracamy do genu CBS. Jest on zależny od witaminy B 6 typu P-5-P. Gdy mamy sytuację zwiększonej aktywności CBS, to mamy do czynienia z deficytem zarówno witaminy b 6 jak i seryny.”

 

W naszym przypadku mamy +/- genu CBS na kluczowej ścieżce A360A, dodatkowo mamy +/+ na BHMT 2, 4, 8. Oznacza to zatem, że gen CBS jest silnie aktywizowany, a ścieżka BHMT, wyraźnie “niedrożna”, przez co zużycie homocysteiny na tym etapie będzie zdecydowanie większe, w kierunku rozkładu homocysteiny do poziomu cysteiny. W efekcie mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością toksyn, gdyż mamy zbyt niską ilość zarówno antyutleniaczy jak i czynnika BH4 w stosunku do ilości substancji toksycznych jakie błędnie produkuje ten organizm. Zatem co powinniśmy zrobić?

1.UPORZĄDKUJMY PROBLEMY WYNIKAJĄCE Z TYCH POLIMORFIZMÓW:

-mamy za mało antyutleniacza glutationu gdyż zbyt pobudzony jest gen CBS

-mamy za dużo amoniaku, siarczynów

-mamy za mało grup metylowych

-mamy za mało BH 4

-mamy za mało energii

2.Zatem strategia wsparcia takiego zestawu polimorfizmów musi uwzględniać poprawę:

-metylacji w ramach skrótu metylacyjnego

-regulację genu CBS

-zmniejszenie poziomu toksyn w tym amoniaku, siarki ale i metali ciężkich

-poprawę neuroprzekaźnictwa

-poprawę poziomu funkcjonowania antyutleniaczy

-zwiększenie produkcji energii w komórce

3.Jak suplementować te problemy? Jedną z propozycji mamy na tej stronie:

http://www.heartfixer.com/AMRI-Outcomes-Non-CV-Autism-Methyl%20Cycle.htm#Methyl%20Cycle%20Genomic%20Analysis%20and%20Supplementation

image

a w przypadku genu CBS

image

Uwzględnia on jeden fakt: strategia suplementacyjna tych polimorfizmów może ulec zmianie jeżeli występuje polimorfizm MTHFR A1298C oraz polimorfizmy genów COMT i VDR.

4.Dla naszych potrzeb pominiemy na tym etapie występujące powyższe polimorfizmy. .

CZYSZCZENIE

Amoniak/siarka

Wydaje się to być najprostsze. Amoniak najlepiej neutralizuje BH 4. Jednak jest zbyt cenny by poświęcać go dla detoksykacji. Wspomaga się zatem oczyszczanie l-ornityną, l-argininą, juką, węglem aktywnym wspomagając to witaminą C i magnezem.

Oczywiście podstawą jest także odpowiednia dieta ograniczająca poziom siarki w organizmie, jak i odstawienie suplementów, które ją zawierają. Zawsze pojawia się w takim wypadku sugestia wyeliminowania z diety jajek, cebuli, czosnku oraz kapusty, kalafioru, brukselki, brokułu.

Podobnie z suplementami najczęściej należy na starcie wyeliminować te, które są mocno związane z funkcjonowaniem tego genu czyli: glutation, NAC, który jest prekursorem glutationu, tauryny, DMSA do czasu oczyszczenia organizmu z nadmiaru siarki.

Obie toksyczne substancje należy mierzyć albo poprzez badania albo poprzez paski (typu papierek lakmusowy), które pokażą ich poziom.

W naszym przypadku nie ma polimorfizmów genu SUOX, który wspomaga organizm w oczyszczaniu z siarczynów, jest to bardzo pomocne w tej pierwszej części działania. Jednakże by wzmocnić jego funkcjonowanie sugeruje się wspomaganie organizmu małymi dawkami molibdenu i witaminy B 1.

Ciekawym tematem jest krytyczny dla funkcjonowania genu CBS poziom witaminy B 6. Przyspieszenie działania CBSu dzięki polimorfizmowi, sugeruje ograniczenie kluczowej dla tego genu witaminy B 6, gdyż wydaje się że mogła by zintensyfikować  jego działanie. Jednak badania wskazują, że obecność witaminy B 6 zarówno w wersji metylowanej jak i “zwykłej” nie wzbudza aktywności tego genu.

METYLACJA I REGULACJA GENÓW: CBS I BHMT

Najbardziej sprzeczną kwestią między tymi dwoma genami jest ich metylacja, wyregulowanie. Jeżeli popatrzymy na substancje używane do wyregulowania genu CBS widać wyraźnie, że nie są one donorami grup metylowych. Do regulacji samego genu używa się najczęściej witaminę B 12 w postaci hydroksylowej i witaminę B 6, a do procesów “zepsutych” przez polimorfizm ornitynę, argininę, jukę, węgiel aktywny, GABA, koenzym Q10 i kwas alfa ketoglutarowy.

Przy polimorfizmie BHMT kluczowe są cholina, betaina TMG, fosfatydyloseryna, fosfatydylocholina donory grup metylowych, czyli coś stojącego w konflikcie z powyższym opisem. Regulacja tej ścieżki jest kluczowa dla uregulowania polimorfizmów istniejących w ramach cyklu kwasu foliowego (MTHFR, MTRR, MTR). Zatem co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Gen CBS i amoniak, siarka są zawsze celami numer 1, gdy to zrobimy przechodzimy do regulacji poszczególnych genów, analizując poziom metylacji i ilości grup metylowych podawanych z suplementami. Jest to szczególnie istotne gdy uwzględnimy w późniejszym etapie polimorfizmy genu COMT i VDR .

UWAGA: powszechnie stosuje się tutaj pewien “skrót” leczniczy. Podaje się albo BH-2 z THF albo BH 4 by szybko wyczyścić organizm i wyregulować gen CBS. Z mojego punktu widzenia jest to ścieżka do wykorzystania, jednakże nie ma praktyków, którzy określiliby spersonalizowany protokół ,który należałoby wprowadzić by osiągnąć określony efekt. A obecność dodatkowej ilości BH 4 kusi, gdyż jest podstawowym kofaktorem regulującym neuroprzekaźnictwo.

Więcej o BH-4 tutaj:http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-13-o-polimorfizmie-mthfr-a-1298-c-i-4-sciezkach-produkcji-bh-4.html

Inny skrót to zastosowanie SAMe (lub metioniny) do wyregulowania aktywności genu CBS…ale pojawi się od razu problem oczywiście odpowiedniej ilości tego kluczowego enzymu, który w nadmiarze może przestymulować procesy, które chcemy kontrolować.

ENERGIA

Nadmierna aktywność genu CBS prowadzi do zaburzenia funkcjonowania cyklu Krebsa i spadku produkcji energii komórkowej. Zatem wystąpienie tego polimorfizmu musi być z góry wspomagane przez podanie koenzymu Q 10 i PQQ oraz karnozynę i d-rybozę by wesprzeć jej produkcję.

ANTYUTLENIACZE

Konieczna jest oczywiście witamina E, A i C jako podstawowe substancje wspomagające funkcjonowanie człowieka. Jednak zawsze wraca w tym momencie kwestia najbardziej istotnego dla człowieka glutationu. I tutaj od razu nadmienię: jeżeli wyregulujemy poziomy siarki i amoniaku w organizmie podawanie NAC jako prekursora glutationu, jak i jego samego jest dopuszczalne.

NEUROPRZEKAŹNICTWO

Nie jest to prosty temat do regulacji…ale próbując powyższe problemy rozwiązać “przy okazji” regulujemy kluczowy dla nas jako człowieka, proces produkcji i funkcjonowania neuroprzekaźników. Chodzi tutaj o zastosowanie BH4 jako suplementu, który oczyszcza organizm z toksyn. Jest on kofaktorem przy powstawaniu neuroprzekaźników, stąd ma kluczowe znaczenie.

Z drugiej strony sam proces oczyszczania za pomocą chociażby ornityny, węgla aktywnego czy juki pozwala organizmowi na mniejsze zużywanie BH4 na czyszczenie z amoniaku a na większe przy neuroprzekaźnikach.

Inny proces to metylacja, którą włączamy przy regulacji genu BHMT. Ten etap działania poprzez podanie chociażby TMG, choliny powoduje lepszą pracę SAMe. Odpowiada on za funkcjonowanie ponad 200 enzymów i bierze udział przy produkcji neuroprzekaźników. Zatem poprzez metylację “poprawiamy” działanie także tej ścieżki produkcji neuroprzekaźników.

Jednakże jak już to kilkukrotnie powyżej pisałem regulacja obu genów jest ściśle związana z funkcjonowaniem innych genów chociażby MTR i MTRR, które biorą udział w cyklu kwasu foliowego albo  COMT i VDR, których polimorfizmy mogą być szczególnie wrażliwe na ilość grup metylowych, które wykorzystuje się chociaż do regulacji powyższych polimorfizmów BHMT…ale to zostawiam na kolejny wpis.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...