Lit, a może jednak należy go używać?

lipiec 12, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Badania przekrojowe w Wielkiej Brytanii jakie były prowadzone nie były specjalnie pozytywne dla osób z ZD. Wskazywano na jego toksyczność i możliwość użycia jedynie przez osoby dorosłe. Im więcej wiemy o polimorfizmach, tym częściej wraca kwestia zastosowania litu także u osób z ZD, tym bardziej że ma działanie hamujące w zakresie demencji.

Poniższe badanie nad myszami z ZD było podstawą oceny litu w ZD. Jednakże wciąż pojawiała się ta wątpliwość: czy lit nie jest jednak zbyt toksyczny?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23202733

http://www.zespoldowna.info/lit-zdecydowanie-dla-doroslych-ale-czy-az-tak-szkodliwy.html

http://www.zespoldowna.info/lit-kolejna-odslona.html

http://www.zespoldowna.info/lit-trwaja-dalsze-prace-nad-jego-zastosowaniem-w-zespole-downa-u-tych-osob-ktore-maja-polimorfizm-comt-mtr-i-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-lit-jest-wazny.html

W najnowszym badaniu, co prawda nie na osobach z ZD, pisze się o konieczności nowego podejścia do litu. Zarówno problemy z absorpcją witaminy B12, typowe dla osób z chorobą Alzheimera, jak i u osób ze schizofrenią, wciąż ukierunkowują badaczy w kierunku suplementacji litem osób z choroba Alzheimera właśnie. O tym, że lit jest dobrym suplementem w demencji towarzyszącej chorobie Alzheimera wiemy przynajmniej od 2007 roku, jednak jego podawanie było ograniczone jego toksycznością.

http://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/482881

Dziś wskazuje się na fakt, że być może źle interpretowane były wyniki związane z podawaniem litu, gdy jego skuteczność w hamowaniu demencji potwierdzają kolejne i kolejne testy.

image

http://bjp.rcpsych.org/content/211/1/1.long

Z mojej perspektywy artykuł jednak nie wskazuje dlaczego mamy zmienić nasze nastawienie dotyczące toksyczności litu, jest to jedynie sugestia. Z drugiej strony nie da się ukryć, że skuteczność w wyhamowywaniu demencji jest duża, więc tym bardziej należałoby się przyjrzeć temu produktowi. Piszę o tym bo mam jeszcze obawy, ale być może ktoś z Was ma istotnie głębsze doświadczenia w tej sprawie i pomoże rozwiać te wątpliwości.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...