MTHFR, cholina i neurodegeneracja.

kwiecień 18, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

W związku z tym, że polimorfizm genu MTHFR C677T jest obecny u mam dzieci z trisomią i to w dużym udziale, co może oznaczać oczywiście obecność tego polimorfizmu i ich dzieci z ZD, zastanawiałem się jak może ten polimorfizm wpłynąć na ich mózg. Z perspektywy teorii metylacji, musi mieć istotny wpływ…ale brakowało mi do tej dyskusji argumentów.

Teraz je mam. Pojawił się artykuł opisujący suplementację choliną i witaminami z grupy B w sytuacji leczenia pacjenta po udarze. Po pierwsze oczywiście zaprezentowano tam jedną z teorii, która mówi że posiadanie polimorfizmu MTHFR prowadzi do stałych niedoborów kwasu foliowego w mózgu, a co za tym idzie do istotnego wzrostu ryzyka udaru.

Mnie jednak bardziej zaintrygowało coś innego. Jak się okazuje uszkodzony mózg, a w ZD i autyźmie mózg ma istotne dysfunkcje, w wyniku braku kwasu foliowego i pozostałych witamin z grupy B, choliny, przy polimorfizmie MTHFR mózg nie odbudowuje się i nie regeneruje się, a wręcz ulega dalszej degeneracji.

image

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S096999611730075X

Model zwierzęcy jaki został wykorzystany w tym badaniu pokazał jednoznacznie, że bez poprawy metylacji przy wykorzystaniu choliny, witamin z grupy B funkcjonowanie mózgu po udarze jest istotnie trudne.  Metylacja i poprawa “obecności” kwasu foliowego w organizmie z polimorfizmem MTHFR ma zatem kluczowe znaczenie dla regulacji czynników równoważących stres tlenowy, poziom aktywności BDNF czyli czynników troficznych odpowiadających za funkcjonowanie komórek nerwowych w mózgu.

Wniosek: przy polimorfizmie MTHFR w szczególności C^&&T, konieczna jest suplementacja zapewniająca odpowiedni poziom regeneracji mózgu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “MTHFR, cholina i neurodegeneracja.”
  1. Jolanta pisze:

    Jest to dokładnie mój przypadek. Szukam odpowiednich suplementów dla siebie. Czy np. wit b-complex oczywiście z kobalaminą i metylowanym kwasem foliowym wystarczy? czy dodatkowo ubiquinol, może coś jeszcze?? Bardzo proszę o pomoc. Jaki preparat wybrać?

  2. Can pisze:

    Podstawowe zasady są zawsze bardzo proste: zestaw jak Nutrivene, TMG, fosfatydylocholina, kurkuma, PQQ, ubiquinol, witamina C, witamina D3.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...