Witamina B 12 jak ja regulować?

wrzesień 20, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Co raz częściej jest tak, że poziom witaminy B9 (kwasu foliowego) w Waszych badaniach jest bardzo wysoki, a wciąż bardzo niski poziom witaminy B 12. Jak ją regulować?

Odpowiedzi należy zawsze szukać w genach. Panel MTHFR UK w obecnym układzie graficznym zbiera geny odpowiedzialne za funkcjonowanie witaminy B 12 w jedną zwartą grupę. Dzięki czemu można logicznie prześledzić swoje problemy. Mamy poniżej przykładowe geny. Wynika z nich, że pierwsza bariera we wchłanianiu witaminy B 12 znajduje się na poziomie jelit i za to odpowiedzialny jest gen FUT 2. Heterozygota na większości z alleli świadczy o tym, że flora bakteryjna jelit nie jest zbilansowana prawidłowo, a co oznacza że absorpcja witaminy B12 nie musi wyglądać dobrze. Interwencja na tym etapie musi zatem przewidywać probiotyki/symbiotyki zawierające bifidobakterie, by poprawić jej absorpcję.

image

Na etapie metylacyjnym analizowane ścieżki pokazują jak istotna potrzeba witaminy B 12 jest tytułem polimorfizmów genu MTRR. Jeżeli polimorfizmy wskazują na taką potrzebę to wiemy także, że najlepszą formą witaminy B 12 dla tego etapu jest forma metylowa czyli metylokobalamina lub bardziej uniwersalna forma hydroksykobalaminy.

image

W kwestii transportu witaminy B12 decydującą rolę odgrywają geny TCN 1 i TCN 2. W momencie, gdy polimorfizmy ograniczają jej funkcjonowanie najlepiej suplementować się formą hydroksylową jako najbardziej uniwersalną.

image

Ostatnia grupa genów wykorzystujących witaminę B 12 to są geny biorące udział w procesach energetycznych. Tutaj określone zostały jako wspierające funkcjonowanie mitochondriów w ramach cyklu Krebsa. Zatem gdy na tych allelach mamy polimorfizmy ograniczające funkcjonowanie witaminy B 12 to podstawowym elementem suplementacji powinna być witamina B 12 o nazwie adenosylokobalamina.

Na podstawie powyższego panelu wiemy zatem jaką formulację witaminy B12 powinniśmy używać by wesprzeć organizm naszego dziecka najlepiej. Inną kwestią jest jakie braki w rzeczywistości mamy. Badania z krwi, które są obecnie wykonywane w Polsce są mocno nieprecyzyjne i niedokładne. Jedyne badania poziomu witaminy B 12 tzw. halo TC jest wstanie określić poziom niedoborów na poziomie komórkowym. Co to oznacza? Ta informacja (poziom halo TC) pokazuje ile tak naprawdę nasza komórka wykorzystuje witaminy B12, a nie ile tej witaminy jest we krwi. Wskaźnik stosowany w Polsce odnosi się się właśnie do tego drugiego parametru, czyli witaminy B 12 w każdej z form jest we krwi. Nie bierze on pod uwagę, że 70% tej wartości to taka forma witaminy B12, która nie jest wykorzystywana w ogóle!

Co zrobić zatem, gdy mamy w naszych badaniach za mało witaminy B12, za dużo witaminy B9 a nie mamy wszystkich powyższych informacji?

Ja podawałbym albo:

1.hydroksykobalaminę

2.albo mieszankę metylo- i adenosylokobalaminy

przez pewien okres czasu, zależny od poziomu jej deficytu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 9 do “Witamina B 12 jak ja regulować?”
 1. Karola pisze:

  Jarku a jak ma się sprawa z dawkowaniem konkretnie mi chodzi o ten preparathttps://www.amazon.com/gp/aw/d/B01F82BOL8/ref=mp_s_a_1_3_a_it?ie=UTF8&qid=1473057303&sr=8-3&keywords=seeking+health+active+b12&pi=SY200_QL40# innego nie znalazlam. Biorąc jeszcze pid uwagę metformine ktora biorę. Czy zaczac od mniejszej dawki? I robic badania?

 2. magda pisze:

  Tez jestem ciekawa jaka dawke dobrac
  Mam niski. poziom ale w normie i zaczynam brac metformine. Zazraz pewnie spadnie drastycznie….

  • Karola pisze:

   Ja mam tez problem z ocena poxiomu tej witaminy. Aktualnie mam poziom 615 gdzie normy to 189-883. No to nie wiem czy to ma mało czy ok. Bralam przy metforminie 5000 mg metylocobalminy. Ale teraz zmieniam na mieszanke. Bo zle znosilam metyle niestety.

 3. Can pisze:

  1. Jedyne wiarygodne badania na poziom witaminy B11 to tzw. Halo TC.
  2. Inne są samodzielnie nieprawdziwe w dużym stopniu.
  3. Zatem zasada jest taka by brać zawsze formy albo hydroxyl albo adenozylo albo metylokobalaminę.
  4. Używając tych form dążymy do górnych jej poziomów w stosunku do normy.
  5. Musi być także w proporcji z B9.
  6.Z Waszej perspektywy konieczna jest suplementacja.

 4. Magda pisze:

  Dziękuję bardzo. A od jakiej dawki metylo zaczac 500,1000 czy 5000 najlepiej?

 5. Can pisze:

  5 000 mcg jest to dawka interwencyjna, która w USA jest dawką “uderzeniową” dla autystów i osób ze skrajnymi niedoborami. 1 000 mcg jest dawką dla osób, któe nie mają odpowiedniej diety i wpadły w pułapkę kwasu foliowego. 500 mcg jest to dawka uzupełniająca. Ja bym nazwał ją “długoterminową”. Pozwala na dłuższy okres jej podawania niż 14 dni. W róznych preparatach dawki zalecane to od 200 mcg do 800 mcg.

 6. Marek Skwara pisze:

  Jarku , a jeśli kwas foliowy jest powyżej norm i witamina b12 również powyżej norm to co wtedy zrobić ?

  • wioletta pisze:

   Witam,
   U mnie było tak, że robiąc dziecku ( z nieokreślonymi zaburzeniami) profilaktyczne badania z krwi zrobiłam również B12, która okazała się bardzo wysoka. Po “przeszperaniu” neta zrobiłam kwas foliowy, który również był wysoki, a homocysteina w normie. Nikt nie potrafił odnieść się do tych wyników, nawet genetyk nie widział w tym problemu. Nie dawało mi to jednak spokoju i na własną rękę zrobiłam MTHFR. No i wyszedł polimorfizm A1298C. Szukając informacji co to dla nas oznacza znalazłam właśnie pana JARKA i tę stronę. Pozdrawiam

 7. Can pisze:

  Natura tych badań jest taka że nigdy nie są precyzyjne. Normy badań są wartościami umownymi i nie uwzględniają potrzeb spersonalizowanych każdej z osób. Błąd badania jako technologii jest określony często do +/- 10%…więc jak duże jest to przekroczenie i czy nie jest ono związane z tym że w diecie są np. Płatki kukurydziane sztucznie wzbogacane zarówno witaminą B9 i B12

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...