“Jak wspomóc dziecko z kupą?”

Pisałem o tym już ostatnio, wiec nie będę się powtarzał, ale powiem jak to wygląda u nas dzisiaj.

…wraca temat aborcji.

czerwiec 29, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Czytam maile Kasi, czytam maile Edyty, czytam maile Asi i nie ma większej kary jak zmuszenie człowieka w kraju takim jak Polska do urodzenia dziecka niepełnosprawnego. Jeżeli religia tak chce, to ta religia powinna wziąć pełną opiekę nad wszystkimi dziećmi niepełnosprawnymi, bez grosza wsparcia od Państwa.

Piękne wakacyjne zdjęcie.

czerwiec 29, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Tamara w wakacyjnej scenerii, z tym wielkim wspaniałym psem…super dziękuję!

“Który okres życia osoby z ZD jest najtrudniejszy?”

czerwiec 29, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Bardzo trudne pytanie: na pewno poród jest zagrożeniem tytułem wad współtowarzyszących dziecku z ZD, ale wydaje mi się, że jest jednak zdecydowanie trudniej w wieku 35-45 lat. Patologie przyspieszają, rodzice są już zmęczeni, w zaawansowanym wieku i nie umieją sobie pomóc, a tym bardziej dorosłemu dziecku. Często sam ruch, intensywny może wspomagać funkcjonowanie, funkcje poznawcze, […]

“Od kiedy dziecko z zespołem Downa, powinno pójść do przedszkola?”

czerwiec 29, 2018 by  
Kategoria: Edukacja

Jak najwcześniej, tam gdzie go chcą i tam gdzie będzie mogło uczyć się od rówieśników, a oni od niego.

“Dlaczego dzieci z zespołem Downa są autystyczne?”

…znów prosta odpowiedź na proste pytania: mają takie predyspozycje genowe i “współdzielą” geny z autyzmem. Warianty polimorfizmów dziedziczonych od rodziców warunkują pojawienie się cech autystycznych. Dodatkowo stały system rehabilitacji dziecko z ZD-rehabilitant, osoba dorosła, powoduje zaburzenia społeczne u dziecka z ZD, które świetnie się adaptuje i znajduje w towarzystwie dorosłych, a kompletnie nie, gdy chodzi […]

“Jakie badania są najbardziej efektywne?”

Zakładam, że jest to pytanie dotyczące badań z krwi, tak je zrozumiałem. Zatem najprościej odpowiadając, najtańsze i najbardziej powszechne są najmniej precyzyjne, zatem coś takiego jak morfologia, tsh, badania rodzin bakterii są to dla mnie badania najmniej wartościowe.

“Dlaczego dzieci z zespołem Downa “oddychają” ustami?"

Przyczyny są precyzyjnie opisane w różnego rodzaju badaniach i można to niwelować poprzez rehabilitację i wspierać poprzez zajęcia sportowe wspomagane suplementami.

DSi zaprasza!

czerwiec 28, 2018 by  
Kategoria: U przyjaciół

DSi organizacja wspierająca osoby z ZD na całym świecie, odpowiedzialna za Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca, zaprasza wszystkich do swojej kampanii społecznej promującej osoby z ZD i ich pasje.

“Jakie leczenie pomaga najbardziej, chłopcu 8 letniemu?”

Uważam to pytanie za świetne z jednego powodu: w istocie nie wiemy czy mamy leczyć nasze dzieci, czy też nie….ale jeżeli tak to na co? Jeżeli w momencie urodzenia otrzymujemy od razu informację o koniecznej rehabilitacji jest to dla nas czytelne, zrozumiałe i łatwe…ale gdy dziecko z niej “wyrasta” to pada pytanie co dalej?

“Czego najbardziej się boję w przypadku Jasia?”

czerwiec 28, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Proste … tego co nieznane, tego co odległe i tego co jest obarczone największym ryzykiem: jego życia, dorosłego życia, po mojej śmierci.

To nie może być APP!

To są wiadomości z serii “breaking news”, czyli istotnych, kluczowych z ostatniej chwilii…i jak byśmy to nie nazwali, jest to przełom, który może znów wiele zmienić w rozumieniu choroby Alzheimera w zespole Downa.

“Jaki panel genetyczny mam zrobić dziecku?”

Po pierwsze wybór firmy należy do Was, jaką firmę wybieracie. Ja nie wspieram żadnej firmy i nie wskazuję na to, jaki wybór powinniście dokonać. Kluczowym punktem tych rozważań jest do czego panel Wam jest potrzebny i ile kosztuje. Nie zawsze gdy jest tani, jest on lepszy.

Trzeci dzień wakacji. Trzeci dzień dramatu pt.: co zrobić z dorosłym dzieckiem?

czerwiec 27, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Nic tak nie przetłacza, jak 3 dni z rzędu dorosłego z niepełnosprawnością. Zaczynają się telefony między rodzicami: “jak sobie radzisz… gdzie chodzi Twoje”. Dla dorosłych nie ma nic, nie myślcie że są DPS-y, WTZ, system opieki, bo nie ma…a najgorzej jest wtedy gdy wszyscy odpoczywają, a my rodzice dorosłych wciąż mamy ciężką pracę do wykonania, […]

“Kiedy dzieci z ZD rosną?”

Rozumiem, że nie chodzi o stabilny rozwój okresu niemowlęcego, ale ten typowy dla nastolatka skok wzrostu. Z perspektywy mojego doświadczenia warto zwrócić uwagę na dwa momenty: prunning i towarzyszący temu regres dziecka, stan wydolności fizycznej dziecka.

“Czy osoba z nadczynnością tarczycy ma typowy poziom cholesterolu?”

Po pierwsze tarczyca i jej funkcjonowanie jest bardzo ściśle związane z poziomem cholesterolu, zarówno całkowitego, LDL, HDL jak i trójglicerydów. Z tej perspektywy przy leczeniu tarczycy bardzo istotne jest analizowanie tego parametru.

Basia kibicem!

czerwiec 27, 2018 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Nie jestem fanem piłki nożnej, ale podoba mi się takie kibicowanie! Dziękuję za zdjęcie bardzo.

“Czy osoba z zespołem Downa może być wegetarianinem?”

czerwiec 26, 2018 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Dieta

Już kiedyś odpowiadałem na to pytanie…i odpowiem jeszcze raz: do wieku około 18 –22 lat powinna to być jednak dieta śródziemnomorska, po tym okresie wegetarianizm jest jak najbardziej właściwy.

“Czy witamina C hamuje wchłanianie witaminy B12?”

Ja bym inaczej postawił to pytanie: jakie są interakcje między witaminą C i B12?

Adaptogen: regulacja metylacji.

Wbrew pozorom nie są to specyficzne geny, a rośliny. W momencie gdy szukamy w naszych organizmach równowagi, korzystamy z roślin…a wiele z nich są adaptogenami, dodatkowo w ZD bardzo istotnymi adaptogenami metylacyjnymi.