“Czy osoba z zespołem Downa może być wegetarianinem?”

czerwiec 26, 2018 by
Kategoria: Dieta

Już kiedyś odpowiadałem na to pytanie…i odpowiem jeszcze raz: do wieku około 18 –22 lat powinna to być jednak dieta śródziemnomorska, po tym okresie wegetarianizm jest jak najbardziej właściwy.

Dlaczego tak?

1.Istotny problem w polskiej populacji z witaminą B12, cynkiem jest trudny do zbilansowania bez diety mięsnej.

2.Fosfatydylocholina, glicyna, HDL w ZD są kluczowymi składnikami do budowy membran komórkowych i prawidłowej metylacji. Bez diety mięsnej trudno je dostarczyć.

3.Mikrobiota jest mechanizmem w większej/mniejszej dysbiozie w ZD tytułem problemów genetycznych. Obecność mięsa też stymuluje odpowiednio jej strukturę.

https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-017-1175-y

4.Cholina, żelazo, chrom są łatwiejsze do pozyskania z mięsa niż z roślin.

Z perspektywy dnia dzisiejszego, żadna dieta nie jest dziś efektywna z różnych powodów. Uważam, że z tego powodu konieczne jest wsparcie suplementacyjne by uzyskać stabilną metylację, zbilansowaną reakcję immunologiczną w rozwijającym się organizmie, który w wielu wypadkach musi mieć jeszcze wykluczoną laktozę, gluten (wszystkie ziarna). Zatem coś trzeba jeść.

Po okresie rozwoju i po przejściu dojrzewania, zapotrzebowanie na proteiny maleje, stąd od tego momentu dieta wegetariańska może być wprowadzona z tym, że suplementacja musi korygować deficyty dietetyczne tego typu diety.

Komentarze

1 Komentarz do ““Czy osoba z zespołem Downa może być wegetarianinem?””
 1. Aleksandra pisze:

  Drodzy Rodzice,
  Niechęć do jedzenia mięsa może być spowodowana niedoborem wit b6, która jest tracona z mocze wraz z cynkiem i manganem w defekcie genetycznym zwanym kryptopirolurią, któy wg literatury wiąże się z ZD. Można to stwierdzić badając mocz na zawartość hemopirollaktamu. Przez stronę kpu-hpu.pl lub ALAB. Niedobór wit. b6 powoduje mniejsze lub większe problemy z trawieniem białka.(Z tego też powodu Hindusom u których ten problem występuje u 45% religia zabrania jeść mięsa, ich pewnie ratują przyprawy). Ddeficyt białka w pożywieniu jest powodem niedoboru tyrozyny oraz tryptofanu i wit. B12. Tyrozyna jest kofaktorem dla melanin, (bielactwo, osłonki mielinowe, istota czarna w mózgu, niedosłuch, plamka żółta), tyroksyny(tarczyca),
  dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Tryptofan to źródło
  serotoniny. Trudno powiedzieć na jakim etapie tego procesu jest uszkodzenie więc najpierw uzupełnijmy b6 i b12 oraz kwas foliowy w odpowiedniej formie. Niedobór b12 to problemy hematologiczne, psychiczne i neurologiczne. A jeśli już koniecznie dieta wegetariańska to i odpowiednia suplementacja, która jednak nie zastąpi braków spowodowanych nie trawieniem białka. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
  Aleksandra

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...