2020.05.30 – Dziękuję Kasiu.

maj 30, 2020 by  
Kategoria: Wydarzenia

Byłem w Tatrach z całą Rodziną. Zdobywaliśmy kolejne szczyty i przyszła ta informacja od Kasi: “Urodziłam zdrową dziewczynkę!” . To było jak zdobycie Mount Everest. Nigdy do tej pory, nikomu tak nie kibicowałem, tak długo. W końcu zobaczyliśmy się na szczycie. Mieliśmy tam nie wejść, a jednak udało się. Kasiu dziękuję Ci za wiarę i […]

“Dlaczego jak nie ma badań nad osobami z zespołem Downa, to mamy leczyć tarczycę?”

Pytanie to jest z serii skoro ja nie mam problemów to oznacza, że  wszyscy ich nie mają. Czasami to też nazywam syndromem psa ogrodnika. Są mamy, które jeżeli nie chcą leczyć z jakiś powodów swoich dzieci, czy to tytułem poglądów, czy tez sytuacji finansowej używają takich argumentów, które da się sprowadzić się do jednego: jeżeli […]

Choroba Alzheimera w zespole Downa.

Pojawiły się najnowsze badania dotyczące rozwoju choroby Alzheimera u dorosłych osób z ZD. Oto wyniki jakie są prezentowane.

Polimorfizm genu DHFR jest elementem ryzyka urodzenia.

Otrzymałem kolejne badanie wskazujące na grupę ryzyka urodzenia dziecka z ZD dla kobiet w wieku poniżej 40 lat.

Ania w sesji.

Cieszy mnie, że jest więcej i więcej inicjatyw prezentujących ludzi, dzieci i to w fajnym otoczeniu. Tak jak Ania trochę na słodko, trochę na wiosennie. Polecam.

Ironman to za mało…osiągniecie jakiego nie było do tej pory.

Wczoraj wrzuciłem ten wpis o chłopaku z zespołem Downa, który zrobił  pół “Ironmana” czyli specyficzny, bardzo ciężki zestaw 3 konkurencji: pływania, jazdy na rowerze, biegania. Nie chciałem tego komentować od razu, dziś już mogę i chcę zacząć od tego: JEST TO PRZEŁOM NA SKALĘ 21 WIEKU o jakim nikt jeszcze kilka lat temu nie pomyślałby. […]

2020.05.26 – dla Mamy

maj 26, 2020 by  
Kategoria: Wydarzenia

Dzisiaj jest Dzień Mamy. Dla Was Bohaterkom, życzę byście umiały wykorzystać szczęście, choć przez chwilkę i pamiętały tylko o tych dobrych. Mam nadzieję, że będzie to miłe dla Was, jak ten kwiat, który chodzi za mną.

Kamyk, Czerwień, Bochniak

maj 26, 2020 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Ostatnia część polskich Gór Bystrzyckich leży wzdłuż granicy z Czechami na samym południowym krańcu Kotliny Kłodzkiej. Kamyk o wysokości 721 m npm, jest najwyższym wzniesieniem tego regionu o nazwie Płaskowyż Czerwień i szkoda, że nie można przejść na czeską stronę w Góry Orlickie obecnie.

Ironman to za mało…

maj 25, 2020 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Wydaje mi się, że jesteśmy rodziną bardzo sportową i dzięki temu osiągamy wiele. Oglądając jednak tego 20 latka z zespołem Downa, chylę nisko głowę. Zrobił coś, o czym nikt nawet nie myślałby przez chwilkę w kontekście osób z ZD. Chris Nikic jest dla mnie absolutnym bohaterem.

Smrek, Suchacz, Stóg Izerski.

maj 25, 2020 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Te 3S czyli Smrek 1 123 m npm, Suchacz 917 m npm i Stóg Izerski 1 105 m npm, miały być naszymi celami podczas tej wyprawy. Miała to być niejako wyprawa najbardziej na zachód wysuniętym szlakiem górskim w Polsce (mam nadzieję, że się nie mylę) oraz dotarcie na górę Suchacz.

Tobiaszka muchomorek i borowik.

“Jaś widzi muchomory! Jaś widzi…borowik.” jak to zobaczyłem i usłyszałem to buty spadły mi od razu, gdyż słowa skrajnie trudne, a Tobiasz daje rady i świetnie opowiada. Podziwiam. Gratuluję Tobiemu Mistrzowi i Jadzi.

“Czy witamina D3 zabija wirusa?”

Pisałem, że im więcej witaminy D3 u osoby z ZD tym jej szanse rosną. Nigdy nie pisałem, że witamina D3 zabija wirusa, ani to że jej działanie jest tak łatwe do ogarnięcia…czyli trzeba wrócić do tematu jak działa witamina D3 w ZD.

“Jestem dumnym ojcem, gdyż moja córka skończyła college”

maj 21, 2020 by  
Kategoria: Edukacja

To jest kolejny sezon takich maili, tweetów, newsów w USA. Żal tylko ściska, że tam to jest możliwe, a u nas to tylko piękna teoria.

Tobiaszek i …

O tym jak Jadzie uczy i jak Tobiaszek na to reaguje śpiewająco chyba już wiecie. Dla mnie jest to pokaz jak dużo można osiągnąć po prostu śpiewająco ucząc się wszystkiego. Gratuluję Jadziu!

Im mniej mikroRNA tym większe zagrożenie koronawirusem.

Zaintrygował mnie ten temat. Naukowcy badający koronawirusa jednoznacznie łączą mikroRNA z odpornością na koronawirusa…a w ZD wciąż mówi się o potrojeniu mikroRNA, trudno znaleźć cokolwiek więcej na temat ilości.

Niski poziom wazopresyny może być informacją o ryzyku wystąpienia autyzmu u dziecka

Wazopresyna od kilku lat jest w topie biomarkerów autyzmu u dzieci. W najnowszym badaniu mówi się wprost o tym, że analiza poziomu tego hormonu w okresie po porodowym jest wskaźnikiem ryzyka wystąpienia autyzmu u dziecka później.

Helicobacter pylori

Rzadko się zdarza bym chwalił jakiś polski artykuł medyczny. Tym razem przeczytałem artykuł o helicobacter pylori z pozytywnym odczuciem. Był ciekawy i wartko napisany, zatem polecam Wam historię o bakterii niszczącej jelita, zaburzającej funkcjonowanie witaminy B12.

Ile dorosłych ma autyzm?

Odpowiedź już dzisiaj jest łatwiejsza. Badania amerykańskie prezentują dane w tym zakresie pierwsze i jedyne jakie kiedykolwiek zostały zrobione. Mowa w nich o 2,2% całej dorosłej populacji amerykańskiej dotkniętej autyzmem.

Jak on liczy i rozumie liczby….

Oglądam, oglądam i jestem pełen uznania dla osiągnięć Adasia w matematyce i liczeniu. Wczoraj pokazałem Wam jak świetnie znajduje się w czasopismach, dzisiaj liczenie.  Świetne po prostu i jak on to czuje!

Koronawirus aktualizacja

Zbieram obecnie opinie jaki ma rozkład zachorowalność na wirusa u osób z ZD. Otrzymałem kilka wskazówek od ludzi tym się zajmujących i wynika z tego, że istotnych różnic od ogólnej populacji nie ma.