To mój ostatni wpis w tym roku…

grudzień 28, 2021 by  
Kategoria: Wydarzenia

W pewnym momencie trzeba odpocząć. Ja potrzebuję odpocząć. Zatem żegnajcie do następnego roku, byście weszli w niego odważnie, zdecydowanie i bez obaw. Byście nigdy nie byli sami, wtedy gdy stoicie wobec niemożliwego, tak jak ta piękna sosna w tych pięknych górach. Do zobaczenia w 2022 roku, lepszym pod każdym względem!

Borowa wieża…przez Wołowiec.

grudzień 27, 2021 by  
Kategoria: Góry, Korona i Diadem

W 2017 roku zdobywaliśmy Borową…więcej niż raz. Wtedy pod jednym z wpisów, obiecaliśmy Asi, autorce komentarza, że wejdziemy na Wołowiec w Górach Wałbrzyskich, czyli w Górach Czarnych. Drugi dzień świąt i tak sobie pomyślałem, że jedyne szlaki jakie nie przeszliśmy w tych górach prowadzą przez Wołowiec…i co niektórzy od razu myślą o Tatrach. Ja też […]

Gromnik wieża.

grudzień 27, 2021 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Jak Święta to obżarstwo, taki polski zwyczaj. U nas musi być inaczej: jak Święta to chodzenie…może być nawet w górach. Pierwszy dzień świąt i było takie pytanie: gdzie pójść by z nikim się nie spotkać, ale aby było fajnie.

Nowa teoria: choroba Alzheimera w zespole Downa jest zależna od wirusów.

Twórcą tej teorii jest bardzo istotna postać w badaniach nad chorobą Alzheimera dr.Leslie Norins. Od razu wspomina, że teoria wiążąca występowanie choroby Alzheimera w czasie (szybciej) oraz jej intensywność (bardziej) musi zostać sprawdzona…ale biorąc to co mówi, co prezentuje i co wiemy o chorobie Alzheimera, może to być wątek, który należy zweryfikować jako prawdopodobny.

Góry motywują!

grudzień 23, 2021 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Spodobało się, to znaczy że muszę zebrać to w całość. Góry motywują, bo są WIELKIE, NIEZNANE i to powoduje, że boimy się ich, czujemy respekt. Zespół Downa jest “WIELKI”, nikt go nie rozumie, wszyscy się boją, nie znają…jak góry. Podobieństwo duże. Zatem stoimy przed górami, patrzymy przed siebie i …zdobywamy.

Najlepsze co może mnie spotkać…

grudzień 22, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

To jest ten moment, gdy Wasze zdjęcia, dzieci których znam dłużej niż mają lat, wzmacniają mnie bardziej ,niż cokolwiek innego. Patrzę na nie i nie mogę uwierzyć, że te lata tak mijają, a one mają już więcej lat niż pamiętam. Dziękuję za zdjęcia Teresko, bo to jest najlepszy prezent pod choinkę od Was, jaki mogłem […]

“…kontrola nadaktywności kinazy DYRK1A w zespole Downa, powinna być przypominana czytelnikom, jako prawdziwy dowód koncepcji mówiącej o poprawie życia osób z ZD.”

Dawno nie czytałem tak ważnego podsumowania dotychczasowej wiedzy. Dawno też nie czytałem czegoś tak skomplikowanego. Nawet nie próbuję powiedzieć, że wszystko zrozumiałem. Wiem, że będę czytał ten artykuł wiele razy by go zrozumieć w całości. Dzisiaj dla Was w skrócie, od końca.

Płodność w zespole Downa

Dzięki temu raportowi to już niemal pewne, że “poziom ekspresji” DYRK1A wpływa na dojrzałość spermy i całą spermatogenezę. Oznacza to też, że suplementacja i dieta, która będzie regulowała ekspresję tego genu, plus czynniki spersonalizowane, mają wpływ na to, czy mężczyzna z ZD będzie płodny, czy też nie.

Tymek lat 3 i 7 miesięcy. Pasja: szachy!

grudzień 20, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Szczękę zbierałem z podłogi jak słyszałem wieża, skoczek. Każdy może mieć różne pasje. Tymek szachy! Oby czasami pobiegał wokół szachownicy i będzie perfekcja . Podziwiam!

Kłodzka Góra z wieżą.

grudzień 20, 2021 by  
Kategoria: Góry, Korona i Diadem

Dla nas to historia. Od kilku lat wchodzimy na Kłodzką Górę i jest kamieniem milowym w naszym górskim życiu. Była przerwa po sezonie. Trzeba przygotować się do zimy w górach. W ten sposób wróciliśmy do Kłodzkiej Góry, na której postawiono wieżę. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda.

Włączenie i to już było….

grudzień 17, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, WDSD przez 365 dni w roku, 2022

O włączeniu w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa już było. Rok 2011, jedenaście lat temu i wspaniały clip: Wpuścisz nas zostaje mi w głowie z tej okazji. Pamiętam jak to rozważyliśmy te pukanie, jak to przedstawić by było jak najlepiej.

Kolejna reklamy z cyklu: Lego przebudowuje świat i tam wciąż Zosia!

grudzień 16, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Zosia była już w reklamie Lego tutaj: https://www.zespoldowna.info/zosia-w-reklamie-lego.html teraz mamy kolejną wersję.

What does #Inclusion mean? czyli czym jest włączenie, to temat WDSD 2022!

grudzień 16, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, WDSD przez 365 dni w roku, 2022

DSI ogłasza temat na przyszłoroczne Światowe Dni! Będziemy mówić o włączeniu, co to oznacza i czego osoby z ZD potrzebują. Wydaje mi się, że to dobry temat!

Witaminy ACE w chorobie Alzheimera

“Jarek a czy witaminy stale trzeba brać?”…tak o witaminy u naszych dzieci stale trzeba dbać. Przykład witamin A, C, E, czyli terapii ACE w chorobie Alzheimera. Od wielu już lat wiadomo, że ACE terapia istotnie hamuje postęp choroby Alzheimera. Na czym to polega?

Karnityna a wysoka homocysteina.

Karnityna jest suplementem, o którym ostatnio pisałem przy okazji wysokiego amoniaku. Dzisiaj o jej roli w łagodzeniu negatywnych efektów wysokiej homocysteiny w chorobie Alzheimera.

Wysoka homocysteina a choroba Alzheimera

Po pierwsze trzeba wiedzieć co to jest wysoka homocysteina. Na moje czucie wszystko co jest powyżej 10 umol/dl to jest wysoki poziom. W ZD wszystko co jest wyższe niż 7,5 umol/dl u dorosłych z ZD to wysoka homocysteina. Jeżeli mamy wysoką homocysteinę, to od razu mamy do czynienia z dużymi brakami witamin z grupy B, […]

Co łączy chorobę Alzheimera i zespół Downa? Demencja.

Co ciekawe: nie wszystkie osoby z ZD rozwijają pełny zakres choroby Alzheimera…jednak już w wieku 50 lat większość ma wyraźne problemy z pamiętaniem…demencją.

Insulina najszybszym biomarkerem rozwoju choroby Alzhiemera w zespole Downa?

Wciąż szukamy narzędzia w zespole Downa, które walidowałoby chorobę Alzheimera. Jej elementy są widoczne jeszcze w ciąży jak blaszki amyloidowe, ale to nie jest dobry biomarker rozwoju całego zespołu problemów związanych z chorobą. Naukowcy szukają i wybór trafia na insulinę i jej szlak sygnalizacyjny.

“Kiedy jesteś w górach…jeżeli się poddasz…zginiesz.” albo to “Nie ma rzeczy niemożliwych.”

grudzień 13, 2021 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Pytacie się co mnie motywuje…w końcu znalazłem odpowiedź. Oglądałem film o zdobyciu 14 ośmiotysięczników. Oglądałem i patrzyłem na nasze 28 marzeń.

W Gdańsku jeżdżą taksówkami, Filip odbiera dyplom za jego osiągniecia sportowe…cóż może być lepszego w taki dzień…i to w Polsce!!!

grudzień 13, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Jeżeli byśmy mieli każdego dnia jeden post tak jak jeden z tych…ale i tak się cieszę, że są. Ja jestem pełen podziwu dla tych ludzi którzy osiągają tak wspaniałe efekty, dzięki ciężkiej pracy: MÓJ PODZIW DLA WAS!