“Ile witaminy B12?”

Oj kolejny hicior a nie pytanie . Kiedyś, gdy człowiek wiedział mniej, by umiał odpowiedzieć. Dzisiaj bez badań genetycznych, badań okresowych i złapania korelacji między statystyką B9, B12, homocysteiny, takie pytanie jest najtrudniejsze.

“Kiedy może zacząć się choroba Alzheimera w zespole Downa?”

Uwielbiam takie pytania, bo one są już dość jednoznaczne obecnie, a kiedyś był to element spekulacji. Zatem odpowiedź: pierwsze sygnały choroby Alzheimera są widoczne w 6 miesiącu ciąży.

“Czy ashwaganda może pomóc w zespole Downa?”

Pisałem o ashwagandzie tytułem jej wsparcia dla lepszej efektywności tarczycy. Pisałem o wsparciu przeciwko chorobie Alzheimera. To są naprawdę silne powody by nad nią się zastanowić. Jeżeli dodamy działanie antyzapalne, o czym piszę ostatnio stale, jej możliwościach regulacyjnych w zakresie funkcjonowania mastocytów i poziomu histaminy, to warto.

…a jednak to choroba, którą się leczy.

Jednak, ktoś to zauważył, zatem wracam do tematu i będę go wałkował. Czy leczy się białaczkę? Tak leczy się. Czy białaczka jest chorobą genetyczną? Odpowiem tak: jest chorobą wynikającą z błędnej ekspresji genów (nadekspresji). Zatem ZD jest chorobą czy też nie? Patrząc na przykład białaczki musielibyśmy powiedzieć tak: zespół Downa jest chorobą wynikającą z błędnej […]

Czym jest MCAS i jaką rolę odgrywa w tym histamina?

Nie lubię polskiego określenia MCAS, bo jest za trudne by pamiętać. Zatem sugeruję by kojarzyć MCAS z nadmierną aktywnością mastocytów a w konsekwencji nadmierną ilością histaminy.

“Czy witamina D3 szkodzi, gdy ma się za dużo histaminy?”

Według badań jakie są na ten temat, przy nadmiernej ilości histaminy, tudzież przy MCAS (nadmiernej aktywności mastocytów), poziom witaminy D3 powinniśmy mieć między 60-100 ng/dl. Wiele tutaj zależy od polimorfizmów genów VDR czy też GC.

Szymek schodzi głęboko!

kwiecień 28, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Szymek za to zrobił na mnie wrażenie tym nurkowaniem. Kurcze nieźle to wygląda a jeszcze lepiej wychodzi. Gratuluję, warto!

Kuba life…i to mi się podoba.

kwiecień 28, 2022 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Asia pokazała mi nowe osiągnięcia Kuby, jego kumpli. Super!..ale mi się spodobał Kuba z “lifem” tuż obok. Super zdjęcie i super life!

Melatonina pomaga przy covidzie.

Okazuje się, że kiedyś to napisałem i podtrzymuję te zdanie. W wielu artykułach znajduję potwierdzenie jej działania redukującego zachorowalność to jedno, przechodzenie objawów łatwiejsze to drugie.

Model szczura z zespołem Downa

“Mysz to za mało, świnia byłaby dobra…ale jeszcze po drodze musi być szczur!” To usłyszałem kiedyś, przy spotkaniu na temat badania leków na zwierzętach, zanim są wdrożone do badań u człowieka. Takich jest schemat. W ZD mamy mysz i dopiero teraz pojawia się szczur w badaniach. Niby to łatwe, ale niestety nie. Mamy zatem też […]

Metformina wymaga stałej suplementacji witaminy B12!

Metformina zyskuje zainteresowanie już w Polsce. Kilku rodziców rozpoczęło wspieranie ich dzieci z ZD tym lekiem. Biorąc pod uwagę chorobę Alzheimera, tudzież metabolizm energetyczny, wydaje się że powinna być w użyciu. Jest jednak pewne ale!

Długotrwały covid to efekt dysbiozy?

Przyznam, że z zaciekawieniem przeczytałem kilka artykułów omawiających tzw. długotrwały covid z dysbiozę i bakteriami.

Dlaczego witamina D3, jej wysoki poziom, jest konieczny we wszystkich problemach jelitowych związanych z wysoką histaminą?

Odpowiedź jest dość prosta. Witamina D3 ułatwia absorpcję magnezu, cynku, wapnia, żelaza. Dwa składnik z powyższej listy są krytyczne dla enzymu DAO: magnez i cynk. DAO aktywne, degraduje nadmierną ilość histaminy. Jednak to nie wszystko. Witamina D3 biorąc pod uwagę jej funkcje kontrolne wobec mastocytów, które zawierają histaminę, wpływa na jej ilość, poprzez regulację aktywności […]

Poziom homocysteiny po covidzie

Patrząc na badania okresowe jakie podsyłacie obecnie do mnie zauważyłem pewną prawidłowość. Homocysteina u dziecka z ZD po przebytym covidzie jest odmienna niż przed. Zrzucałem to na to, że istotnie spadał poziom kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D3. Dla mnie był to mechanizm typowo statystyczny (skoro brakuje jednego, to drugiego będzie więcej), ale okazuje […]

Ślęża przez Skalną

kwiecień 25, 2022 by  
Kategoria: Góry, Korona i Diadem

Najlepszy, najtrudniejszy, najciekawszy szlak na Ślężę wiedzie przez Skalną. Tego już jestem pewny. Chcesz przejść przez skalne występy, skalną perć, mocno pod górę jak tylko w wysokich górach, to tylko tamtędy.

99,5% rodziców leczyłoby u swoich dzieci z ZD chorobę Alzheimera, czy białaczkę…

Dyskutowaliśmy w ubiegłym tygodniu o tym czy rodzice chcą leczyć zespół Downa, jego objawy u swoich dzieci. Nie ma nic lepszego, jak opinia ujęta w ramy naukowe i to z dalekiego kraju.

Britain’s Got Talent i ten taniec przejdzie do historii

kwiecień 24, 2022 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Dostałem i od razu odpaliłem. Byłem świeżo po oglądaniu tańców grupy Janka i nie zaskoczył mnie program, ale w takim wydaniu, przy takiej audiencji…warto oglądać i było to świetne!

Nauka już zmieniła życie osób z zespołem Downa, czy tego chcemy, czy też nie…tak już jest

kwiecień 21, 2022 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Zaprzeczanie, że nie trzeba leczyć osób z ZD, a je kochać i tak już nie trzyma się logicznej całości od dłuższego czasu. Ci którzy uważają inaczej, niech spojrzą na te fakty: bez operacji kardiologicznych, bez terapii przeciwko białaczce, bez leczenie chorób autoimmunologicznych, liczba osób z ZD spadłaby o 60-80%. Zatem leczenie już jest i determinuje […]

No to mamy bardzo kobiecy film z bohaterką z zespołem Downa!

kwiecień 21, 2022 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Mnie to zaskoczyło. Będzie romans, gdzie główną bohaterką będzie Lily D. Moore, aktorka z ZD. Czytam scenariusz i romans się zaczyna,  gdy główna bohaterka na zajęciach z gotowania poznaje Brada. Tak zaczyna się film “Pokoloruj mój świat miłością!”

“Dla ludzi z zespołem Downa dłuższe życie, ale pod chmurami”

kwiecień 20, 2022 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Karen Gaffney jest osobą, która jako jedna z pierwszych osób z ZD wybiła się jako świetna pływaczka. To ona przepłynęła Jezioro Tahoe i brała udział w projekcie przepłynięcia Kanału La Manche. Dzisiaj ma 43 lata. Jest wzorem dobrego życia, jakie może mieć osoba z ZD w USA.