Badanie witaminy B6

maj 11, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wracając do wczorajszej informacji o tym jak robić badania, uzupełniam ją o tym jak robić witaminę B6.

Jest ona krytycznym koenzymem dla ponad 50 enzymów. W ZD wpływ na jej funkcjonowanie ma gen PDXK potrojony i przez to hamujący jej konwersję z postaci pirydoksyny (witamina B6) do postaci P5P czyli fosforanu pirydoksalu-5 , postaci aktywnej, koenzymatycznej witaminy B6. Ta ostatnia forma jest właśnie kluczowa dla tych 50 enzymów jako koenzym.

W ZD mamy padaczki, zespół Westa. Wtedy to najczęściej badany jest poziom witaminy B6…ale w postaci pirydoksyny. Dla osób z ZD nie jest to odpowiednie badanie, gdyż najczęściej w osoczu krwi mamy dość jej wysoki poziom. Nie oznacza to nic z perspektywy badawczej. Na podstawie tego podejmuje się decyzje suplementacyjne co jest błędem. Badania formy aktywnej o ile to dobrze sprawdzałem, w Polsce się nie wykonuje. Zatem robienie wyników witaminy B6 z krwi jest zbędne gdyż:

-nie ma tutaj odnośnika do tego jak wygląda metabolizm

-nie ma tutaj ujęcia statystycznego, gdyż witamina B6 nie jest wykonywana powszechnie i nie ma zbudowanej bazy odniesienia jak to jest przygotowane w przypadku witaminy B12

-gdy wychodzi stale przekroczenie normy, a tak jest w ZD, trudno mówić o tym, że ta norma jest dostosowana do populacji osób z ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...