Betanina nowy specyfik hamujący patologię choroby Alzheimera.

kwiecień 10, 2018 by
Kategoria: Dieta

Zacznę od jednego: betanina do tej pory nigdzie nie została zaakceptowana do użycia dla dzieci ze względu na zawartość azotanów. Jednak biorąc ten raport z pewnością pojawia się badania w tym kierunku.

Co to jest betanina? Barwnik jaki występuje w buraku czerwonym i jako produkt naturalny nie jest szkodliwy, gdyż zostaje wydalony z moczem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Betanina

W najnowszym badaniu poświęconym chorobie Alzheimera prezentowane są poglądy, że betanina jest inhibitorem kilku reakcji typowych dla choroby Alzheimera. Główny wysiłek został tutaj skierowany na funkcjonalność amyloidów beta. Ich toksyczność zaczyna się, kiedy są w nadmiarze i “doklejają” się do metali takich jak żelazo czy miedź. Wtedy występuje proces bardzo podobny do “korozji”, który powoduje zmianę stanu zapalnego, zabijającego komórki.

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180320084414.htm

image

Badacze z Uniwersytetu Południowa Floryda skupili się na wcześniejszych badaniach i ich wnioskach mówiących, że sok z buraka poprawia przepływ tlenu w krwioobiegu i dzięki temu poprawia funkcjonowanie starzejącego się mózgu w zakresie funkcji poznawczych.

W efekcie przeprowadzonych eksperymentów okazało się, że:

"Nie możemy powiedzieć, że betanina całkowicie zatrzymuje błędne fałdowanie białka (tworzącego toksyczny amyloid beta), ale możemy powiedzieć, że redukuje utlenianie" – mówi Cerrato. "Mniej oksydacji może zapobiec nieprawidłowemu fałdowaniu  do pewnego stopnia, być może nawet do tego stopnia, że spowalnia agregację peptydów beta-amyloidu, który jest uważany za ostateczną przyczynę choroby Alzheimera."

Zatem w naszej diecie powinno być jak najwięcej czerwonego, polskiego buraka.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...