Cerebrolizyna i inne leki na mówienie

maj 9, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jeżeli ośrodek Broki w zespole Downa jest uszkodzony, to proces terapeutyczny w postaci jedynie rehabilitacji logopedycznej jest w stanie wykorzystać te możliwości jakie istnieją w danym momencie w mózgu osoby z zespołem Downa. Może zatem być wystarczająca dla jednych (bardzo niewielka grupa)a  u innych (większości) niestety nie będąca sama w sobie efektywna.

Zanim zaczniecie czytać ten artykuł proszę wróćcie na chwilę do tego wpisu: http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-produkcja-slow.html

W nim wskazuję, że anomalie w budowie mózgu osoby z ZD są tak jednoznaczne, że mają istotny wpływ na mowę, jej “produkcję”, jej zrozumienie.

Podkreślam bez farmakologii i suplementacji odtwarzanie brakujących elementów mózgu jest niemożliwe.

Konieczne są one by potem wykorzystać rehabilitację logopedyczną. Przy takim podejściu aktywność tworząca, pobudzająca mowę jest wtedy w dość istotny sposób bardziej efektywna.

Dzieci z ZD od urodzenia objawiają cechy typowe dla uszkodzeń mózgu opisywanych terminem AFAZJA. Nie jest o jednak typologia, gdyż o afazji mówimy wtedy, gdy ktoś utracił zdolności domówienia choć je miał. Tutaj jest ta jedna różnica u naszych dzieci, ale nie bał bym się tego problemu i popatrzył jak wspiera się leczenie afazji.

Już w 2004 roku wskazywano na użyteczność stosowania w takich przypadkach takich leków jak donepezil, nootropil, czy agoniści dopaminy. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/15853562/

Badania nad afazją pokazują, że ośrodek Broki odpowiada za łączenie głosek w wyrazy i zdania oraz za płynne wypowiadanie się. Długo zakładano, że ośrodek Broki jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za produkcję języka, ale okazuje się, że odgrywa on również ogromną rolę w rozumieniu języka.

Jak to wygląda polecam tą stronę i to miejsce:

http://www-rohan.sdsu.edu/~gawron/intro/course_core/lectures/aphasia_cases_slides.html

image

Badania nad “naprawą” ośrodka Broki wynikającą z uszkodzenia mózgu w tym regionie wielokrotnie skazywały, że cerebrolizyna może być lekiem EFEKTYWNIE LECZĄCĄ AFAZJE OŚRODKA BROKI, poprzez wpływ na komunikowanie się komórek między sobą, stymulację istoty białej….czyli tego co u nas brakuje najbardziej.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20945821/

image

Analizując inne podejścia http://www.bu.edu/lab/files/2011/03/Klein_Albert_2004.pdf konieczne jest rozważenie także:

-leków/suplementów stymulujących DOPAMINĘ

-leków/suplementów stymulujących ACETYLOCHOLINĘ

-leków/suplementów stymulujących SEROTONINĘ

Z tej perspektywy zarówno fluoksetyna, kurkuma, ginkgo, cholina mogą być świetnymi lekami wywołującymi mowę u naszych dzieci. Niestety nie ma badań pokazujących dawki i długotrwałość leczenia. Z mojej perspektywy jestem przekonany, że poziom anomalii w mózgu naszych dzieci jest tak duży, że konieczna jest stymulacja od urodzenia, by osiągnąć oczekiwany efekt w wieku przedszkolno-szkolnym. Zatem dawki muszą uwzględniać czas podawania wieku, wiek dziecka oraz poziom problemu z którym się mierzymy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...