Cholina czy można przedawkować?

czerwiec 13, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

W polskiej dietetyce cholina nie jest istotnym składnikiem odżywczym. W USA status istotnego składnika odżywczego, cholina uzyskała dopiero w w 1998 roku z rekomendowaną dawką dla dorosłych kobiet 425 mg/mężczyzn 550 mg na dzień. Cholina jest istotnym prekursorem dla fosfatydylocholiny i betain, także dla neuroprzekaźnika acetylocholiny.

W ZD podaż choliny z żywnością jest szczególnie istotna. Bez względu czy mówimy o neuroprzekaźnictwie, neurogenezie,o elastyczności błon komórkowych, czy też o odpowiedniej metylacji DNA, wiemy że tej substancji jest istotnie za mało w organizmie osób z ZD.

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-hipokamp.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-bez-wzgledu-czy-to-jest-zespol-downa-czy-autyzm-czy-inne-zespoly-genetyczne-polecasz-choline-i-zestaw-witamin-b-9-b-12-i-b-6.html

Biorąc pod uwagę, że być może większość osób z ZD, to osoby z dodatkową mutacją genu MTHFR, cholina powinna być uważana jako tym bardziej szczególny typ suplementu (składnika odżywczego) dla osób z ZD.

Gdy popatrzymy na wyniki tego badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855263/

gdzie jest mowa jedynie o osobach z mutacją MTHFR, mówi się o konieczności podania dawek choliny większych, niż jest to w rekomendacjach żywieniowych obecnych, gdyż wpływa to pozytywnie na metylację DNA. Wskazuje się, że nawet dawka u mężczyzn na poziomie 2 200 mg vs. 550 mg może być potrzebna by znacząco ograniczyć uszkadzanie procesu metylacji DNA.

Jeżeli połączymy to w całość, czyli ZD+MTHFR może się okazać, że dorosła osoba z ZD musi pilnować dawek wyższych nawet, gdy wspomaganie metylacji poprzez podawanie witaminy B 9 i B 12 nie przynosi skutku.

Inną kwestią jest fakt iż obecność 3 genów DYRK 1 A hamuje funkcjonowanie choliny w organizmie http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014488612003998

Analizując obecność choliny w kontekście wieku osoby, wiemy że ilość choliny jako składnika odżywczego musi się zwiększać wraz z upływem wieku, a w szczególności przy zmianach typowych dla choroby Alzheimera. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-4159.2006.03769.x/abstract

Zatem odpowiedź na pytanie Magdy powinno być następujące:

1.Jeżeli dziecko/osoba  z ZD nie ma mutacji MTHFR, jest suplementowane witaminami B 9 i B 12 nie musi być wspierane dawkami choliny przekraczającymi istotnie rekomendacje (ponad 100% RDA). Nie ma precyzyjnych zaleceń w tym kierunku, ale można przyjąć że dawka choliny w granicach do 300-400 mg /dzień w ZD u dzieci w zależności od wieku może być wystarczająca.

2. W przypadku połączenia kilku problemów dawkowanie choliny powinno uwzględniać podaż jej na poziomie około 1 000 mg dziennie wliczając w to także cholinę dostępną w pożywieniu.

3.Gdy popatrzymy na dawkowanie poprzez pryzmat suplementów już przygotowanych do wspierania procesów metabolicznych dawkowanie może być istotnie mniejsze niż jest to wskazywane w przypadku samej choliny, która jest elementem początkowym całego procesu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...