“Co zrobić by zdiagnozować stan zapalny jelit?”

Lipiec 26, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pisałem dużo o roli stanu zapalnego na mikrobiotę, cechy autyzmu i okazało się, że macie problem jak i kiedy to zdiagnozować. Drugi problem by były jak najmniej inwazyjne. Tutaj krótka porada w tym zakresie.

1.W Polsce bardzo szybko można zrobić badanie kalprotektyny w kale. Pozwala ona rozpoznać idiopatyczne zapalenie jelita (IBD) i odróżnić je od zespołu jelita drażliwego (IBS). Jest to w miarę precyzyjne badanie. Podobnie wygląda temat z badaniem laktoferyny.

2.Badanie genetyczne polimorfizmów może także w sposób precyzyjny podkreślić ryzyko IBD czy też IBS przez co umożliwić działania protekcyjne dużo wcześniej w tym zakresie. W tych badaniach sprawdza się przede wszystkim geny: NOD 2, ATG16L1, IL23R jako cele jednoznaczne takiej diagnostyki. jednak liczba polimorfizmów, która jest włączona jest w tego typu badanie jest dość istotna.

3.Badania mikrobioty w szczególności w zakresie poziomu enterobakterii.

To są podstawowe parametry. Obszerną listę badań stosowanych w tym kierunku znajdziecie tutaj:

https://www.hindawi.com/journals/dm/2014/710915/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4567401/

Komentarze

1 Komentarz do ““Co zrobić by zdiagnozować stan zapalny jelit?””
  1. gosia pisze:

    Badaniem stanu jelit zajmuje się też kompleksowo dr Daniela Kurczabińska-Luboń (Lekarz, specjalista medycyny zapobiegawczej i mikroodżywiania, oraz anestezjologii i intensywnej terapii.Prezes Polskiej Akademii Dietetyki i Mikroodżywiania). Przyjmuje w Katowicach w ośrodku Preveneo http://www.preveneo.pl/
    Uprzedzam jednak, że wizyta u lekarza i badania nie należą do najtańszych.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...