“Czy dzieci zespołowe powinny mieć specjalną dietę?”

sierpień 9, 2017 by
Kategoria: Dieta

Jeżeli popatrzymy na fakt stale zmienionej struktury lipidów począwszy od 6 miesiąca to już ten fakt powinien skłaniać nas do prowadzenia diety wspierającej HDL w diecie poprzez używanie oliwy z oliwek, oleju z lnu by wspierać HDL. Z drugiej strony tytułem obecności nadmiernej aktywności genu RCAN1 powinniśmy jeść ryby i olej rybi…

https://www.nowiny.pl/lifestyle/112457-5-sposobow-by-zwiekszyc-cholesterol-hdl.html

Z drugiej strony błąd na metabolizmie węglowodanów (stale podwyższony poziom glukozy i hemoglobiny glikolowanej), zakwaszenie organizmu, nakazuje stosowanie diety zasadowej jako wyznacznika dla utrzymania odpowiedniego środowiska, zrównoważonego. Dieta zasadowa to oprócz ograniczenia konsumpcji cukrów w różnej postaci, to także dobór odpowiedniej grupy produktów. Przykładowe tabele tutaj:

http://www.ofeminin.pl/diety/dieta-zasadowa-tabela-produktow-d48952x90361.html

image

http://cudph.pl/tabela-zywnosci-zasadowej/

image

Wrócę też tutaj do jednej typowej cechy wynikającej z paneli dzieci z ZD: POLIMORFIZMY DAO powodujące zmniejszenie się poziomu enzymu degradującego nadmiar histaminy o tej samej nazwie, przez co istniej duża wrażliwość na histaminę. I tutaj już dochodzimy powoli do wykluczających się wzajemnie strategii żywieniowych. Konieczne jest w takim przypadku zrezygnowanie ze wszelkich fermentowanych, kiszonych, wędzonych produktów by obniżyć poziom histaminy i w ten sposób zrównoważyć poziom histaminy budowanej dietetycznie ze zbyt małą ilością enzymu DAO. Jednak patrząc na układ trawienny z punktu widzenia dysbiozy mikrobioty, naszych powikłań związanych z genem PSMG1, zespołem stanów immunologicznych jelit, to produkty jak kapusta kiszona (w naturalny sposób), ogórki kiszone mogą być kluczowe dla takiego dziecka.

http://wprostysposob.pl/produkty-niedozwolone-i-ich-zamienniki-w-diecie-antyhistaminowej/

image

http://dziecisawazne.pl/naturalne-probiotyki/

image

Patrząc na neuroprzekaźniki to dieta wspomagająca serotoninę może być czymś w niektórych przypadkach koniecznym, jednak w istocie nie ma specjalnej diety w tym kierunku.

PODSUMOWUJĄC:

dieta dla dzieci z ZD powinna być bardziej warzywna niż mięsna, a w małej ilości mączna, makaronowa. Musi być zbilansowana, tak aby deregulacje organizmu były skorygowane. Zawsze w takim przypadku wraca temat diety bezglutenowej i bezlaktozowej. Patrząc na Wasze panele sugeruję, by gluten wprowadzać jak najpóźniej a gluten pochodzenia: pszenica, jęczmień, żyto dopiero po zrobieniu panelu w kierunku genów HLA, CTLA4. Jeżeli dziecko jest wrażliwe na gluten to na 100% należałoby zrezygnować z laktozy. Jeżeli zrobi się panel w kierunku polimorfizmów MCM6 można mieć pewność co do metabolizmu laktozy/kazeiny u dziecka.

Uważałbym na cukier w każdej postaci. U naszych dzieci ON ZOSTAJE OD URODZENIA. ZBIĆ go jest bardzo trudno a on ogranicza FUNKCJONOWANIE naszych dzieci w stopniu największym, stąd słodycze w każdej postaci proszę “wyrzućcie za drzwi”  Uśmiech

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do ““Czy dzieci zespołowe powinny mieć specjalną dietę?””
  1. aleksandrace pisze:

    Moja kuzynka ma zespół Downa i jest bardzo inteligentną i empatyczną dziewczynką. Ma 11 lat i faktycznie jej rodzice starają się dbać o jej dietę. Rzeczy takie jak nasiona chia http://marketbio.pl/category/nasiona-chia-szalwia-hiszpanska-nasionka-szalwii-hiszpanskiej są u nich na porządku dziennym. Myślę, że każdy rodzic powinien tak dbać o dietę.

  2. Nowotarska pisze:

    mam na imię Karolina jestem miłą Osobą Sympatyczną i ja mam Downa i jaką Dietę mam Stosować

  3. can pisze:

    Karolina, proponuję byś stosowała dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby,piła herbatę zieloną, a ograniczała węglowodany jak makarony, wszelkie zboża w postaci kasz nawet, chleb, bułki, ale i typowo polskie dania jak kopytka, pierogi itp. Omijaj mleko, ale nie musisz uciekać od serów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...