“Czy homocysteina zawsze jest wysoka w chorobie Alzheimera?”

kwiecień 8, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Pisząc ostatnio o chorobie Alzheimera jednoznacznie wspierałem tezę, że tytułem polimorfizmów, poziom ryzyka choroby Alzheimera jest wysoki. Skąd się takie twierdzenie bierze?

Dostałem pytanie dotyczące homocysteiny w chorobie Alzheimera. Jej wysoki poziom jest uznanym biomarkerem jej ryzyka, a występowanie jej na wysokim poziomie już w trakcie choroby jest uznane za typową sytuację. I tutaj mamy od razu odpowiedź na zadane mi pytanie przez Sławka.

Ale zastanówmy się logicznie z czego bierze się wysoka homocysteina. Z moich obserwacji dieta może być czynnikiem wzrostu homocysteiny, ale nie są to istotnie wysokie poziomy. Zastanawia mnie jedno w tej sytuacji, że przy chorobie Alzheimera bardzo często występują problemy z funkcjonowaniem układu krążenia. Za to odpowiedzialna jest także wysoka homocysteina. Jeżeli postawimy sobie kolejne pytanie, skąd bierze się wysoka homocysteina, albo jakie mechanizmy powodują taki stan, polimorfizmy są zazwyczaj najlepszym wytłumaczeniem tej sytuacji. Potwierdzeniem niech będą poniższe badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27031476/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26689889/

image

które pokazują, że wspólnym problemem dla wysokiej homocysteiny jest deregulacja metylacji na poziomie kwasu foliowego poprzez polimorfizm MTHFR C677T. Co jest przy tym istotne, mechanizmy epigenetyczne poprzez SAMe regulują poziom amyloidu beta w chorobie Alzheimera. Potwierdza to, że polimorfizmy są krytyczne w rozwoju patologii choroby Alzheimera i jak widać demencji, a wysoka homocysteina będąca efektem ich złego działania jest najlepszym biomarkerem ich występowania.

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-jakie-suplementy-i-leki-na-gen-app-i-amyloid-beta.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...