“Dlaczego witamina C blokuje absorpcję witaminy B12?”

Listopad 12, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Przyznam się, że ten pogląd jest dla mnie niejednoznaczny, ale wciąż nikt nie podważył go precyzyjnie, więc jest dla mnie istotny i prawdziwy.

We wpisie poniżej padło takie zdanie: “Po pierwsze suplementowanie witaminą C w dużych ilościach może upośledzić absorpcję witaminy B12.”

http://www.zespoldowna.info/witamina-b12.html

Na czym opieram tą tezę?

1.Ważna informacja do której będę się odnosił: megadawka witaminy C to wszystko to, co w USA jest powyżej rekomendowanych dawek dziennych czyli powyżej 90 mg/dzień.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C_megadosage

2.W każdym badaniu jakie analizowałem pada właśnie to określenie referencyjne mówiące, że przyjmowanie megadawek witaminy C upośledza absorpcję witaminy B12.

3.Wiedza na ten temat została ustabilizowana w ubiegłym wieku i do dziś nie jest jednoznaczna.

4.W badaniach tych z jednej strony mówi się o ograniczeniu absorpcji przez witaminę C, z drugiej wskazuje się protekcyjne działanie witaminy C na utrzymywanie określonego poziomu witaminy B12.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2778537/

5.Kluczowe negatywne badanie wskazuje, że witamina C destrukcyjnie wpływa na absorpcję witaminy C i wszyscy zwolennicy tej tezy powołują się na ten raport.

https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/357414

image 

5.Nie będę przytaczał całej dyskusji jaka wtedy się pojawiła, ale wskażę, że opierała się ona o kwestie formy chemicznej, specyficznych warunków chemicznych jakie istnieją w organizmie oraz długotrwałości brania wysokich dawek witaminy C.

6.W naszych czasach pojawiło się jedno opracowanie dyskutujące na ten temat, które tak informuje o powiązaniu witaminy C i absorpcji witaminy B12.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4179674/

image

“Szczegółowe badanie wykazało, że w roztworach wodnych z dużymi dawkami witaminy C zarówno cyjanokobalamina, jak i hydroksykobalamina są częściowo niszczone w temperaturze pokojowej. Efekt ten zaobserwowano przy wszystkich wartościach pH od 1 do 8, a największy efekt przy wartości pH 5. Badanie to potwierdziło zatem najstarsze obserwacje z lat pięćdziesiątych i po raz pierwszy udało się zbadać dokładną szybkość gnicia i oddzielne produkty degradacji.”

7.Zatem teoretycznie taki stan, czyli upośledzanie absorpcji witaminy B12 przez witaminę C jest możliwy, gdyż nie ma innych badań tak precyzyjnie negujących te założenie…ale wszystkie te badania są analizami chemicznymi/laboratoryjnymi. Nie kwestionując ich jakości, korzystając z innych raportów trzeba wskazać, że witamina B12 musi być chroniona w formach jakie są pobierane przez czynnik Castla, czy też w trwająca postaci transcobalaminy. Jest to wątpliwość, którą przeciwnicy tej tezy prezentują i to słusznie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7112085

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC370297/

https://www.b12-vitamin.com/vitamin-c/

8.Jakie są zatem ostateczne wskazania?

PO PIERWSZE JEŻELI BIERZESZ WIECEJ NIŻ 400 MG WITAMINY C, TO WITAMINĘ B12 WEŹ PO 4 GODZINACH MOŻNA TO TEŻ ODWRÓCIĆ.

PO DRUGIE NIGDY NIE PRZYJMUJ JEDNORAZOWO DAWKI WITAMINY C POWYŻEJ 500 MG. PODZIEL JĄ NA MNIEJSZE DAWKI.

PO TRZECIE WARTO ANALIZOWAĆ POZIOM WITAMINY B12 U SIEBIE W KORELACJI Z PODAWANĄ WITAMINĄ C…MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE TA TEORIA NIE MA ZASTOSOWANIA W DANYM PRZYPADKU.

U mnie, ale przy dawkach jednorazowych mniejszych niż 500 mg, nie ma korelacji negatywnej.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do ““Dlaczego witamina C blokuje absorpcję witaminy B12?””
  1. Romcio pisze:

    Jarku czy mega dawki witaminy c dotycza wchłaniania witaminy c w ukladzie trawiennym czy równiez ograniczaja wchłanialność z krwi do komórek?

  2. Can pisze:

    Wyraźnie dotyczy to biochemii.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...