Ekstrakt z zielonej herbaty wpływa na przywrócenie stanu epigenetycznego u myszy z ZD.

Październik 15, 2020 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To jest trudny raport. Siadając do niego cieszy mnie to, że naukowcy “grzebią” już bardzo głęboko, ale ja już dochodzę do granic zrozumienia tego co piszą…i to chyba dobry znak. Pamiętam jak rodzice pisali, że nie ma badań. Teraz okazuje się, że badań nad EGCG jest tak dużo, tak precyzyjnych, że nie można narzekać…tylko trzeba się uczyć je rozumieć.

1.W tym raporcie mnie zaskoczyło to, że badano już cząsteczki białek na poziomie jaki wcześniej nie miało to miejsca.

2.Owszem na modelu myszy z ZD, ale badano aktywności genów, liczbę białek i to nie tylko związanych z tym dodatkowym chromosomem, ale całościowo.

3.No i właśnie. Wiemy, że trisomia powoduje dysfunkcję na poziomie molekularnym generując nadmierną ilość różnych białek. W tym badaniu pokazano jak EGCG wpływa regulacyjnie na nie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7524756/

image

4.Jak w raporcie piszą naukowcy:

“Potencjał prokognitywny ekstraktów z zielonej herbaty i wzbogacenia środowiska został już wykazany we wcześniejszych pracach, ale wpływ molekularny na proteomy i fosfoproteomy pozostawał nieuchwytny. Pokazujemy tutaj, że te prokognitywne terapie są w stanie przywrócić ponad 70% deregulacji białek u myszy trisomicznych i wywołać mechanizmy kompensacyjne, działając na białka tej samej kategorii. Nasze dalsze analizy wskazują jako możliwe mechanizmy zarówno przywrócenia właściwego stanu epigenetycznego, jak i uratowania deregulacji kinomu, prawdopodobnie zainicjowanej przez potrojenie kluczowych genów, takich jak DYRK1A. W świetle tych wyników obiecujące terapie kombinatoryczne wzmocnią lub przedłużą obecne ulepszenia poznawcze w leczeniu niepełnosprawności intelektualnej.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kinom

5.Wnioski jakie się nasuwają są oczywiste. Ekstrakt herbaty zielonej działa znacznie szerzej niż tylko w obrębie genu DYRK1A pełniąc funkcję regulacyjną odbudowując aż 70% deregulacji białek. Jest to znacząca ilość.

Zatem wciąż pozostaje kwestia precyzyjności dawki i jej przygotowanie by była jak najbardziej skuteczna.

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “Ekstrakt z zielonej herbaty wpływa na przywrócenie stanu epigenetycznego u myszy z ZD.”
 1. Paula pisze:

  witam, czy nie prościej podawać dziecku do picia zielona herbatę zamiast suplementów?

 2. Mika Kubus pisze:

  Ponoc Hiszpanie (Mara Dierssen et co.) doszli juz do wnioskow a propos dawkowania i nawet nawiazali wspolprace z hiszpanska firma farmaceutyczna, ktora ma tworzyc konkretny produkt. Mam prezentacje po hiszpansku, jesli potrzeba z maja 2020r.

 3. Katarzyna Janicka pisze:

  Dzień dobry,

  Czy EGCG oraz ubiquinol zażywany przez mamę karmiącą przenika do mleka i może mieć pozytywny wpływ na dziecko? Jestem mamą 5 miesięcznej córki z ZD.

  Pozdrawiam serdecznie,

 4. can pisze:

  Herbata ma za mało flawonów w “herbacie”.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...