Herbata zielona blokuje rozwój choroby Alzheimera

lipiec 7, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Idziemy w dobrym kierunku jak widać. EGCG zawarte w ekstrakcie herbaty zielonej zdobywa nowe zastosowania, które doskonale wpisują się w nasze potrzeby.

image

http://www.foodconsumer.org/newsite/2/other_diseases/green_tea_helps_fight_alzheimer_s_0704110943.html

Tym razem doniesienia płyną nie z badań medycznych a badań nad żywnością. W najnowszym wydaniu Food Chemistry sugeruje się, że podawanie EGCG, czy to w formie suplementu, czy nawet herbaty może zapobiegać lub opóźniać chorobę Alzheimera.

Badanie na które czasopismo się powołuje zostało przeprowadzone w Australii na Uniwersytecie w Adelajdzie. Podczas niego zauważono, że EGCG wyhamowuje formowanie się amyloidu-β oraz jego kumulowanie. W badaniu porównywano wiele substancji żywieniowych. Obok EGCG pochodzącego z herbaty zielonej badano aktywność flawonów zawartych w skórkach winogron. Okazało się, że obie substancje na jednakowym poziomie obniżają poziom toksyczności amyloidu-β, gdyż aż o 40%. Jednakże jedynie EGCG oddziaływało na formowanie się i kumulację amyloidu-β, skutecznie blokując jego rozwój.

W innym badaniu, które równolegle było prowadzone zauważono, że EGCG i luteolina są bardzo efektywne w korygowaniu dysfunkcji mitochondriów wywołanych przez właśnie amyloidy.

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “Herbata zielona blokuje rozwój choroby Alzheimera”
 1. goska pisze:

  Herbata coraz wazniejsza ;-) Jarek , w rankingu na najwazniejsze suplementy na którym miejscu bys ja ustawił ?( ja myślę 2. po ginkgo )

 2. jarek pisze:

  Wczoraj z Miłką też poruszyliśmy ten temat i z Wojtkiem, i z Moniką :) Na to wygląda, że choć herbata, czyli EGCG nie jest najbardziej “efektownym” w działaniu suplementem to powinna być absolutnie uważana za numer 1. Regulacja genu DYRK 1A jest kluczowym elementem dla ZD. To ten gen uruchamia wiele negatywnych cykli, czy to w przypadku APP i Alzheimera, czy też RCAN 1. Gdyby nie potrojony DYRK 1A, może nie byłoby u naszych dzieci Alzheimera, demencji, braków z pamięcią i jej “objętością”. Inna rzecz, że DYRK 1A reguluje odporność. Każdy z nas wie, jak dzieci chorują, ale myślę, że mało kto pamięta, że leczenie w ZD powinno się zacząć od…możliwej regulacji genu DYRK 1A za pomocą EGCG, czyli ekstraktem z herbaty zielonej. A jeżeli przy okazji są jeszcze inne pozytywne wartości i efekty, to tym lepiej.
  Numer 2 GINKGO i KURKUMA, choć jak wezmę pod uwagę ceny to ginkgo numer 2.
  Numer 3 DHA
  Pozostałe suplementy są potrzebne ale są konieczne OBJAWOWO, gdy te powyżej należy stale podawać.

 3. goska pisze:

  Hmm, to może trzeba jej jednak znacznie więcej , tak jak robi to Teresa …?

  ps.Jakie sa ewentualne skutki przedawkowania herbaty? Generalnie ludzie to biorą na schudnięcie …

  ps.Tak, ta porządna kurkuma jest za droga …:(

 4. Ela pisze:

  EGCG może być najbardziej efektownym suplementem, ponieważ działa na samym początku całej drogi – tak jak Jarek piszesz. Jeżeli coś zostanie wyregulowane u podstaw, wszystkie pozostałe objawy będą mniejsze. W przypadku zwiększania dawki EGCG należy obserwować, czy nie wystąpią objawy alergii, uczulenia np. świąd, pokrzywka, obrzęk warg. Należy przy tym pamiętać, że są to objawy które mogą wystąpić przy uczuleniu na cokolwiek (czyli nie są specyficzne dla EGCG). W temacie długoterminowego podawania większych dawek EGCG – nie mam zdania, za mało wiem. Może ktoś już zgłębiał temat.

 5. Grysia pisze:

  Jak widać nie tylko ogólnie może poprawić cerę i wpływać na naszą przemianę materii, ale równiez wspomaga i choroby. Ja myślę że ogólnie warto pijać duże ilości herbaty bo to bardzo pomaga ogólnie :) Ja osobiście samej zielonej to pijam z jedną filiżankę dziennie :) Ale uwielbiam czytac na jej temat :) Strasznie dużo informacji znalazłam tutaj http://klub.dilmah.pl/blog/

 6. trigo pisze:

  Jest w tym coś mocno dziwnego – Małgosia uwielbia zieloną herbatę Ja nie przepadam za nią (oczywiście za herbatą, bo za Gosią to i owszem, owszem ;-) )

 7. Ela pisze:

  Dawkowanie zielonej herbaty – zauważyłam, że Łukasz lepiej funkcjonuje przy 3 kapsułkach dziennie (podawane 3x dziennie). Łukasz waży 26 kg. (Szczególnie zauważam to przy nauce matematyki – czyli myślenie abstrakcyjne). Z dawką eksperymentowaliśmy, początkowo były 3 kapsułki dziennie, potem zmniejszyliśmy do 2 dziennie, obecnie znów jesteśmy na 3 dziennie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...