“Ile podawać witaminy D3?”

wrzesień 19, 2022 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dawkowanie witaminy D3 jest mocno spersonalizowanym tematem. Ważnym celem jest objętość jej we krwi, jaką chcemy mieć. Zatem nie jest powiedziane, że stale musimy podawać np. 100 albo 5 000 iu. Ważne jest czy dążymy do poziomu 60 ng/dl czy 30 ng/dl. Z perspektywy poziomu bieżącego i tego do jakiego chcemy dojść, w połączeniu z funkcjonalnością genów na ścieżce jej metabolizmu, ustawiamy dawkę dzienną i tutaj czy ona będzie stała, czy zmienna to już nasza decyzja. Co oznacza, że jak jednego dnia nie podamy witaminy D3 to nie ma dramatu. W kolejny można dać i będzie ok.

Także te wartości musimy korygować z perspektywy celu innego niż objętość witaminy D3 we krwi. W przypadku wrażliwości na histaminę ten poziom powinien być stale wyższy, w przypadku stanów zapalnych także, a w przypadku odporności musi być on odpowiednio wysoki w okresach zachorowań.

https://www.zespoldowna.info/czy-witamina-d3-szkodzi-gdy-ma-sie-za-duzo-histaminy.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do ““Ile podawać witaminy D3?””
  1. Beata pisze:

    Jeśli jest duże wydalania wapnia w moczu.
    To w jakiej dawce suplementiwac witaminę D

  2. Pawel pisze:

    wapń wydalany w moczu nie jest efektem tylko działania wit D3 (tam mechanizm sprzyja raczej gromadzeniu sie wapnia w innych miejacach i “zwapnieniu” niektórych organów), wiec sam ten parametr nie daje dość danych. Bada się też stosunek ilości wapnia do kreatyniny i to może być bardziej miarodajne.
    Dawka witaminy zależy też w pewnym stopniu od masy ciała (choć nie tylko) więc za mało detali żeby sensownie odpowiedzieć

  3. Can pisze:

    Ja lubię popatrzeć na VDRy, GC oraz CYPy czyli geny jakie determinują metabolizm witaminy D3. Dopasować dawkę do tych mechanizmów. Potem przygotować retinol i K2 mk7 w odpowiedniej dawce. Wtedy nie mam problemów z D3.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...