Jak budować energię dziecka z ZD…rodzic musi podjąć decyzję o swojej aktywności!

październik 5, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Przyznam się, że trochę rozbawiły mnie Wasze maile w tym temacie…jako konsekwencja tematu. Uśmiech miałem od ucha do ucha, gdy zaczynaliście od tego, że potrzebujecie WY najpierw wsparcia. Ja jednak wrócę do dziecka.

Czytając Wasze maile mam wrażenie, że często Wam jest dobrze, jak dziecko jest takie jak jest. Adaptujecie się i zmienić sytuację jest Wam trudno…choć narzekacie gdy je porównujecie do takiego aktywnego. Zadam zatem takie pytanie: co się stanie, gdy za zwiększoną aktywnością fizyczną dziecka pójdzie jego lepsze zdrowie i umiejętności kognitywne, komunikacyjne?

https://www.zespoldowna.info/jak-budowac-energie-dziecka-z-zd.html

Nie łączycie tego, nieprawdaż? Dla dzieci z ZD wiek 8-15 lat to czas, gdy ich fizyczność “odpada” kompletnie od rówieśników, przestają być partnerem z tego powodu. Czy nie myślicie o tym, bo ja tak. Widzę wciąż podziw dla Janka, gdy opowiada w klasie o górach i dla wielu jego kolegów i koleżanek jest to powód by Janka akceptować w klasie, bo jest aktywny! …a jak się ma jeszcze takich nauczycieli, jak Janek umiejących to wykorzystać pozytywnie, to miód na moje serce.

Brak fizycznej sprawności powoduje to też inne ograniczenia. Obserwuję osoby aktywne z ZD w tym wieku. Pływające, biegające, ćwiczące, ba nawet instruktorkę zoomby. Wzrost możliwości fizycznych przekłada się jednoznacznie na poprawę komunikacji, niezależność, kreatywność, zainteresowania. Tak rozwój człowieka w tym wieku jest czymś normalnym, choć nie tak oczywistym do zastosowania jak metody rehabilitacyjne w wieku 0-8 lat. W tym wieku aktywność fizyczna jest motorem łączącym rozwój fizyczny i kognitywny!

W wieku 0-8 lat wydaje się tysiące złoty na wsparcie dziecka by mówiło, by liczyło, by pisało. Ruch fizyczny po tym okresie może być tym krytycznym elementem rozwoju niezależności o którą nam najbardziej chodzi w końcu. By to zrozumieć nie trzeba czekać aż dziecko osiągnie lat 18, a my będziemy już na tyle “zaadaptowani” do jego innej normalności, że już nic nie zmienimy. Warto popatrzeć zawsze o rok do przodu i możecie się zdziwić  jak dużo dziecko może osiągnąć w tym momencie dzięki aktywności, dzięki temu że będzie fit jak Kuba, Filip, Kuba chociażby.

Co do Was…to ruch jest krytyczny. Im więcej spacerów, biegania z dzieckiem, rowerów, pływania tym lepiej. W efekcie możecie być świadkami jak Wasze dziecko np. po angielsku wita się z turystami. Szok, bo angielsku, ale może być też po słowacku Uśmiech Gdy będziecie wsparci na poziomie…takim samym jak Wasze dziecko, może się wiele dla Was samych jeszcze zmienić. Zatem polecam wzmacniać się suplementami, ćwiczeniami i czasem dla siebie!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...