Jak diagnozować wysoką histaminę?

lipiec 23, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jeżeli dziecko ma policzki suche, jest alergikiem pokarmowym, ma choroby autoimmunologiczne, jest pobudzone po jedzeniu, nie śpi w nocy, ma luźny stolec to są to pierwsze sygnały dla nas, że nasze dziecko z ZD może mieć problem z histaminą.

Najłatwiejszy test to odstawienie na 2-3 dni wszystkich produktów zbożowych i jeżeli jest poprawa, to oznacza że to może być histamina.

Jak badać poziom histaminy?

W zakresie badań “naszych okresowych” zawsze jeżeli homocysteina jest wysoka, w parametry witamin z grupy B są powyżej średniej to pewność, że to problem histaminy jest niemalże pewna. W badaniach tych robimy także badania tarczycy ft3, ft 4, rzadziej ANTY TPO. Jakoś wyników w szczególności ANTY TPO i ft3 wręcz krzyczy jak duży problem mamy z histaminą.

Do poszerzonej grupy badań dla tzw. “jelitowców”, mamy laktoferynę, kalprotektynę. Te badania wskazują na stan zapalny jelit i podwyższony wynik też jest sugestią wskazująca na histaminę.

Najlepszym wskaźnikiem problemu jest jednak badanie z krwi histaminy oraz badania na obecność poziomu enzymu DAO. Te wartości wprost mówią, jakie ryzyko, jakie poziomy enzymu DAO krytycznego dla rozkładu histaminy w organizmie, istnieją. Ich interpretacja pociągnie za sobą konieczność zrobienia panelu genetycznego typu mthfr. uk oraz badanie mikrobioty.

Dla dzieci bez ZD pomocnym badanie może być jeszcze badanie w kierunku witaminy B6, gdyż jej deficyty to wprost wysoka histamina.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...