Kwas foliowy nie jest sposobem na przygotowanie się do ciąży. Kwas foliowy jest sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania wady cewy nerwowej (NTD).

styczeń 23, 2018 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Dopiero dzisiaj to zauważyłem, że wszyscy mówimy o przygotowaniach do ciąży z perspektywy brania kwasu foliowego. Było to dla mnie tak oczywiste przez te wszystkie lata, że tak nie jest… pomijałem ten temat. Nagle mnie oświeciło…i postaram się to jeszcze raz przypomnieć i wyprostować.

http://www.zespoldowna.info/jaki-jest-idealny-stosunek-b9-do-b12.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-pierwsze-badanie.html

http://www.zespoldowna.info/czy-w-ciagu-miesiaca-moge-przygotowac-sie-do-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/jak-leczyc-polimorfizm-genu-mthfr-w-ramach-przygotowan-do-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/kwas-foliowy-w-przygotowaniach-do-ciazy-i-w-jej-trakcie-dawki-potrzeba-metylacja.html

Czym jest wada cewy nerwowej (NTD)?

Wady cewy nerwowej – grupa wrodzonych wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego, które powstają podczas rozwoju płodowego.

Wady układu nerwowego związane z tworzeniem się i zamykaniem cewy nerwowej nazywane są dysrafiami i powstają w pierwszych 4 tygodniach rozwoju zarodka.

W prawidłowo przebiegającej ciąży do zamknięcia cewy nerwowej dochodzi do 30. dnia po zapłodnieniu. Jeśli jakieś czynniki spowodują zaburzenie tego procesu dochodzi do wystąpienia wad cewy nerwowej.

Należą do nich m.in:

Zostało naukowo udowodnione, że podawanie kwasu foliowego kobietom w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych 12. tygodniach ciąży obniża o 70% liczbę występujących wad cewy nerwowej. Ten związek przyczynowo-skutkowy odkrył francuski genetyk Jérôme Lejeune[potrzebny przypis].

Jednym z częstszych czynników indukujących wady cewy nerwowej są leki, szczególnie leki przeciwpadaczkowe (np. kwas walproinowy).

W Polsce od 1997 roku prowadzono Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej, który ma na celu upowszechnienie spożycia kwasu foliowego w dawce 0,4 mg przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę jako profilaktyka wad cewy nerwowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wady_cewy_nerwowej

I tutaj mamy wszystko: kwas foliowy jest wprowadzony by zredukować RYZYKO wady cewy nerwowej. Nie mamy przy tym tutaj jeszcze jednego, że wiedza ta jest już nieaktualna. Witamina B12 i cholina….czyli cała metylacja ma wpływ na wystąpienie tej wady…i to świat wie od 1994 roku i może wcześniej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19255021

image

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1996.tb09735.x/full

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09513591003632183?src=recsys&journalCode=igye20

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19593156

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799525/

Zatem z tej wiedzy wiemy, że każdy błąd na podstawowym mechanizmie związanym z funkcjonowaniem grup metylowych, jest ryzykiem wady cewy. Zatem z tej perspektywy zalecenia z 1997 roku czyli z przed 20 lat już nie są ani aktualne, ani nie są odpowiednim przygotowaniem do ciąży.

Zatem czym jest przygotowanie do ciąży?

Odpowiednim, dopasowanym do spersonalizowanych metabolizmów, polimorfizmów genów z cyklu metylacyjnego, suplementowaniem i korygowaniem braków podstawowych witamin z grupy B, witaminy D3 i minerałów. Nie ma zatem jednego podejścia. Nie powinno być działania na piękne oczy i dobry wzrok lekarza. Bez początkowej diagnozy pacjentki i pacjenta obejmującego w Polsce:

-homocysteina

-witamina B12

-witamina B9

-witamina D3

-ferrytyna

-profil lipidowy

nie możemy mówić o przygotowaniu. Za to nadmierna i jednostronna suplementacja dużymi dawkami witaminy B9 (kwasu foliowego) okazuje się co raz częściej mało skuteczna i według amerykańskich badań wpływa negatywnie na płód jeżeli występuje suplementacja syntetyczną formą kwasu foliowego.

http://www.zespoldowna.info/witamina-b12-a-witamina-b9-w-metylacji.html

http://www.zespoldowna.info/co-powinnam-zrobic-gdy-mam-polimorfizm-genu-zarowno-mthfr-i-mtrr.html

http://www.zespoldowna.info/wysoka-homocysteina-to-zagrozenie-dla-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-geny-i-ich-polimorfizmy-wplywaja-na-poziom-absorpcji-witaminy-d3.html

http://www.zespoldowna.info/nie-moge-zajsc-w-ciaze-jakie-geny-to-ograniczaja.html

http://www.zespoldowna.info/jak-leczyc-polimorfizm-genu-mthfr-w-ramach-przygotowan-do-ciazy.html

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-wieksza-niz-20-moll-i-co-dalej.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...