Kwas lewomefoliowy dobry kierunek.

maj 13, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jak zwykle pod latarnią najciemniej. Lek, który od wielu lat jest używany w autyzmie, jakoś przechodził mi “koło nosa” i ja go nie widziałem. Potrzeba było dyskusji i przypadku, by Richard mi uświadomił, że to jest to samo co Methylfolate obecnie testowane u osób z zespołem Downa.

Co to za substancja? Najlepsza definicja pochodzi z wikipedii i to za nią podaję tutaj objaśnienie:

Kwas lewomefoliowy (5-metylotetrahydrofolian, 5-MTHF) – organiczny związek chemiczny, aktywna postać kwasu foliowego, pełni istotną funkcję w syntezie DNA, konwersji homocysteiny do metioniny, metaboliźmie cysteiny oraz syntezie neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy i norepinefryny)[2].

Kwas lewomefoliowy powstaje z 5,10-metylenotetrahydrofolianu w reakcji katalizowanej przez reduktazę metylenotetrahydrofolianu (MTHFR). Mutacje genów kodujących MTHFR, powodujące niedobór kwasu lewomefoliowego, zostały powiązane[3] z predyspozycjami do m.in. choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, wad cewy nerwowej oraz wystąpienia zespołu Downa[3]. Upośledzenie mechanizmu MTHFR powoduje także zmniejszenie syntezy serotoniny u osób z problemami neuropsychiatrycznymi[4], z tego względu tarapia wysokimi dawkami kwasu lewomefoliowego ma zastosowanie m.in. w leczeniu wspomagającym depresji[5].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_lewomefoliowy

Jak widać z definicji, istnieje bezpośrednie połączenie genu MTHFR, zespołu Downa, serotoniny i depresji.  W USA podaje się ten lek pod nazwą handlową Metafolin. Cel podawania jest podobny do oczekiwań wobec kwasu foliowego podawnego w normalnej strukturze, choć tutaj Metafolin może okazać się dużo bardziej skuteczny, tak jak to ma miejsce w przypadku witaminy b 12 zmetylowanej.

Z drugiej strony może się okazać, że w przypadku osób z ZD może być dużo lepszym i skuteczniejszym lekiem na stany depresyjne niż dotychczas stosowane.

Cóż na to wygląda, że musimy poszukać więcej informacji o tym leku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...