Magnez, cynk zrozumieć ich działanie cz.1

kwiecień 23, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Magnez i cynk wydają się mieć jedną wspólną cechę: warto brać ich różne formulacje.

Magnez.

Ten pierwiastek funkcjonuje w ponad 300 procesach w ciele człowieka. Jest kluczowym minerałem  i kofaktorem występującym chociażby w takich procesach jak wytwarzanie energii. Pomaga w normalnym funkcjonowaniu mięśni i komórek nerwowych, stymuluje bicie serca, jego równy rytm, wspiera układ immunologiczny oraz oczywiście wzmacnia kości.

Niestety w glebie, w naszej żywności mamy go, co raz mniej, a stosujemy co raz większą ilość leków wypłukujących magnez. Z tej to przyczyny konieczna jest suplementacja magnezem, a w przypadku wszystkich chorób neurologicznych jest to konieczne do stosowania niemalże codziennie gdyż wzmacnia sygnalizację międzykomórkową.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez, rekomendowane w USA to 400-420 mg/dziennie a u kobiet to 310-320 mg/dziennie. W kontekście suplementacji sugeruje się, że górną granicą powinna być dawka 350 mg/dziennie. Mówimy o ludziach bez dodatkowych dolegliwości.

image

http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/magnesium

Magnez a witamina D 3, cynk

Bez magnezu nie ma właściwego wchłaniania witaminy D 3. W naszym wypadku wchłanianie witaminy D 3 jest bardzo trudne zatem często warto zacząć od suplementacji magnezem: https://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/vitamin-d-and-other-vitamins-and-minerals/

Z mojej pespektywy chcąc uzyskać dobry poziom witaminy D 3 należy zawsze pamiętać o synergii jaka istnieje między tą witaminą, magnezem, cynkiem i witaminą B 6, czy K2 (w obu formulacjach), stąd warto łączyć je w suplementacji. Przy czym jak zwykle jest pewno ale: jeżeli w suplementach przekroczy się dawkę 142 mg/dziennie powoduje to pogorszenie się wchłaniania magnezu.

Uwaga: nie jest jednak tak, że każdy rodzaj magnezu działa tak samo i pełni taką samą rolę w organizmie.

TLENEK MAGNEZU

Często znajduje się w tzw. mleku magnezowym, gdyż ma właściwości przeczyszczające…ale ta forma magnezu jest słabo przyswajalna i nie powinna być w istocie używana.

SIARCZAN MAGNEZU

Najczęściej stosowana forma magnezu w kąpielach. Nie ma zastosowania jako suplement.

CYTRYNIAN MAGNEZU

Najczęściej stosowana forma magnezu, mająca jeden z najlepszych poziomów wchłanialności. Bardzo szybko jest absorbowana w układzie trawiennym. Z tego powodu, dla naszych dzieci z ZD jest świetnym produktem stymulującym funkcjonowanie komórek, wspieranie procesów energetycznych. Ten typ magnezu powoduje wycofanie się stresu, strachu, depresji, tak częstych u naszych dzieci. Często jest kojarzona z witaminą B 6, która w pewnych szczególnych przypadkach może zwiększyć jego wchłanianie nawet o 15-30%.

ASPARGINIAN MAGNEZU

Ten typ magnezu, często występuje w połączeniu z potasem. Został wymyślony, by skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu wywołanemu wysiłkiem fizycznym.

DIGLICYNIAN MAGNEZU

Ten typ magnezu wymyślony by stosować go w przypadku bólów stawowych i leczenia różnych bóli wiązanych z problemami neurologicznymi. Jest dobrze przyswajany i nie wywołuje rozwolnienia.

JABŁCZAN MAGNEZU (MAGNESIUM MALATE)

Wymyślony by leczyć głównie fibromylagię. Zdecydowanie poprawia produkcję energii ATP. W naszym przypadku też może mieć zastosowanie, choć zdecydowanie mniejsze niż cytrynian magnezu.

MAGNEZ OROTATE

Jest połączeniem magnezu z kwasem orotowym.http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_orotowy który uczestniczy w metabolizmie kwasu foliowego i witaminy B12. Został skonstruowany w postaci chelatu by wspomagać membrany komórkowe oraz mitochondria. Jego przeznaczeniem są protokoły leczenia serca, w których wykorzystuje się najpierw poprawę kształtowania DNA i RNA, co wpływa na naprawę funkcjonowania komórek.

MAGNEZ TAURATE

Połączenie tauryny (aminokwasu) z magnezem ma na celu poprawić pracę serca, wzmocnić wrażliwość na insulinę oraz uspokoić nadpobudliwość mięśni. Stosowane jest to połączenie także by obniżyć ciśnienie krwi i ma działanie stabilizacyjne dla komórek nerwowych. Dodanie jednak w tym przypadku witaminy B 6 obniża funkcjonalność tego połączenia.

MAGNEZ PICOLINATE

Tani w produkcji, łatwy do upłynienia co powinno zwiększyć jego wchłanianie…ale nic więcej o nim nie wiemy.

MAGNEZ L-THREONATE

Jest to pierwszy magnez, który ma “zakodowany” moment uwalniania się: mózg. Pierwsze badania, na których się wzorujemy, poprawiają znacząco funkcjonowanie mózgu i pamięci. Jest on także bardzo dobrze wchłaniany i z pewnością jest czymś istotnym dla nas.

 

WNIOSKI:

1.Z naszej perspektywy konieczny magnez to taki, który stymuluje mózg. Zatem MAGNEZ L-THREONATE (MgT) wydaje się najlepszym kandydatem.

2.Potrzebujemy magnezu do wsparcia replikacji DNA i RNA tytułem problemów z MTHFR. MAGNEZ OROTATE wydaje się być tutaj najlepszym wsparciem.

3.JABŁCZAN MAGNEZU (MAGNESIUM MALATE) najlepiej wspomaga pracę serca, mitochondriów, co w naszym przypadku jest dość częstym problemem…ale nie zastąpi ubiquinolu i pqq.

4.CYTRYNIAN MAGNEZU jest najpowszechniejszy, najtańszy i najbardziej wszechstronny, stąd w naszym przypadku może być szczególnie popularny w postaci pudru do przygotowania napojów magnezowych.

Przy opracowaniu tematu korzystałem z poniższych linków:

https://drnibber.com/understanding-different-types-of-magnesium/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1855626/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...