MTHFR i wada serca w zespole Downa.

styczeń 8, 2018 by
Kategoria: Serce

Wada serca w ZD jest z pewnością problemem samego zestawu genów z 21 chromosomu. Jednak analizy, to już jest kolejna, pokazują, że polimorfizmy genów metylacyjnych u rodziców, matki wpływają w sposób istotny na tą wadę.

Zatem, jeżeli mamy wysoką homocysteinę przed zajściem w ciążę i podczas niej, nasze działanie zmierzające do spadku homocysteiny, poprzez suplementację kwasu foliowego, witaminy B12, choliny i pozostałych witamin z grupy B, czy witaminy D3, witaminy E i DHA są konieczne po prostu. Może to w sposób zdecydowany obniżyć to ryzyko.

http://www.zespoldowna.info/wada-serca-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/co-powoduje-wady-serca-u-dziecka.html

Jak popatrzymy na ten raport, to mamy kolejne potwierdzenie że MTHFR “rodzicielski” wpływa na wady serca u dziecka z ZD. Zatem metylacja wpływa w takiej sytuacji nie tylko na błąd w momencie prokreacji, ale i potem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5735284/

image

Z tego raportu można jednoznacznie wnioskować, że polimorfizm matki na genie MTHFR wpływa negatywnie na rozwój serca dziecka z ZD i jest to ewidentnie ta ścieżka.

The present study thus clearly highlights the association of MTHFR promoter hypermethylation in mothers of DS having DS babies with cardiac defects. We reported increased promoter methylation in mothers of DS with CHD when compared to mothers of DS without CHD and healthy control mothers.

Szkoda jedynie, że profesor Śmigiel mając tyle danych nie odważył się na analizę tych korelacji na gruncie polskim.

Komentarze

1 Komentarz do “MTHFR i wada serca w zespole Downa.”
  1. Magdalena pisze:

    U mnie homozygota genu C677T i synek z zd urodził się z bardzo poważnymi wadium cerca:CAVC i TOF :(

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...