NAC i obniżenie amyloidów beta w zespole Downa

wrzesień 7, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

NAC czyli n-acetylocysteina jest świetnym antyutleniaczem, który wspomaga wiele procesów. Dla wielu osób jest on bezwzględnie topowym wsparciem. W ZD zawsze istniały poważne dyskusje na temat jego użycia, gdyż zawiera cysteinę, której i tak jest za dużo w ZD.

https://www.zespoldowna.info/czy-w-zd-mozna-podawac-nacczyli-wracamy-do-problemow-z-genem-cbs-sod1-sod2-sod3.html

To się nie zmieniło, ale są prowadzone badania nad włączeniem NAC w ZD. Poniższy raport jest tego świetnym przykładem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8405674/

image

Bazą do rozważań nad zastosowaniem tej substancji jest wysoki stres tlenowy wynikający z obecności potrojonego genu APP i SOD1. Wnioski płynące z tego badania to:

“Traktowanie neuronów przeciwutleniaczem, N-acetylocysteiną, znacząco hamowało wydzielanie Aβ. Odkrycia te sugerują, że stres oksydacyjny odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu poziomu Aβ w neuronach różniących się od iPSC pochodzących od pacjentów z ZD i że N-acetylocysteina może być potencjalną opcją terapeutyczną w celu ograniczenia wydzielania Aβ.”

Zaskakują mnie one i to zdecydowanie. Dzięki temu badaniu NAC staje się preparatem anty-amyloidowym!

Ważna wskazówka, to te zdanie gdzie naukowcy prezentując dane z testów nad komórkami pochodzącymi od osób z ZD, wskazują że efekt NAC jest zależny od dawki, co może wskazywać na “niestabilny” układ metabolizmów i reaktywności neuronów na NAC. Są one jednak ciekawe, gdyż w ten sposób wracamy do bardzo efektywnego suplementu w ZD, który od wielu lat jest stosowany w autyzmie i daje dobre efekty.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...