“Najlepsza rehabilitacja dla dziecka z zespołem Downa to młodsze rodzeństwo”

Listopad 15, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Temat wraca średnio co 12 miesięcy Uśmiech. Bogatszy o dodatkowe doświadczenia zacznę od tego, co zazwyczaj mówię: kolejne dziecko nie może być “programem” przygotowanym pod proces rehabilitacji dziecka starszego….ale z doświadczenia, z życia, wiem że dzieci z ZD mające brata, siostrę, młodszą rozwijają się lepiej pod każdym względem. Powstaje wtedy pytanie: jak do kolejnej ciąży się przygotować?

1. Obserwacje światowe wskazują, że kobieta która urodziła dziecko z ZD ma aktywny i zmutowany gen MTHFR. Wpływa on na metabolizm kluczowego dla funkcjonowania organizmu cyklu kwasu foliowego a co za tym idzie na procesy metylacji DNA.

2.Obserwacje światowe wskazują, że tytułem tego faktu istnieje większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka, które będzie bardzo wrażliwe z możliwością regresji rozwoju typową dla autyzmu.

3.Nie ma badań taki fakt potwierdzający, stąd można domniemywać, że kluczowym czynnikiem jest epigenetyka. Na nią w tym wypadku składają się:

-stres

-odpowiedni model odżywiania się

-stan organizmu

4.Dla mnie wiedząc, że istnieją takie uwarunkowania wpływające na potencjalną ciążę musze odsunąć ryzyko tudzież je zminimalizować. Zatem takie macierzyństwo musi być ŚWIADOME, ZAPLANOWANE I KONTROLOWANE.

PLAN ZAJŚCIA W CIĄŻĘ

1.Należy się oczyścić ze wszystkich złogów, pasożytów, bakterii. Dotyczy to obojga rodziców. Czym? Metody są różne od herbaty z pokrzywy po różne suplementy. Od EGCG i kurkumy po zastosowanie diety bezcukrowej. Jest bardzo dużo wiedzy na ten temat już dziś, więc proponuję byście szukali.

2.Wprowadzamy odpowiedni model żywienia. On wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale na to czy dane geny się otwierają czy też zamykają. Na pewno dieta skrajna dieta w postaci diety bezglutenowej, bezcukrowej, bezkofeinowej, bezmlecznej jest tutaj właściwa…ale jest zbyt idealna by ją utrzymać. Model diety śródziemnomorskiej lub niskowęglowodanowej może być tutaj dobrym kompromisem.

3.Konieczna jest suplementacja. Ja uważam, że istotne są wszystkie witaminy z grupy B najlepiej w wersji  metylowej lub po prostu aktywnej, np: kwas foliowy kluczowy dla regulacji genu MTHFR wymaga PRZYSWAJALNEJ wersji kwasu foliowego typu 5 MTHF (5-Methyltetrahydrofolate) i jest to biologicznie najbardziej aktywna forma kwasu foliowego. My w suplementach ciążowych w Polsce niekoniecznie możemy tą formę znaleźć!!!

4.Jak podbudujemy dietetycznie i suplementacyjnie nasze ciała, konieczne jest zwolnienie tempa życia i zaleczenie depresji. Jak to zrozumieć? Pamiętajcie o jednym: dziecko płodzone w okresie deszczów, chłodów w tzw. okresach depresyjnych dla jego rodziców może mieć wady rozwojowe. Płodzenie dziecka w momencie wyczerpywania się naturalnych zasobów pokarmowych dla matki to ryzyko zwiększa. Nie jest przypadkiem, że dzieci ”poczynane” w okresach listopada, lutego-początku marca mają takie problemy. Ja wciąż powtarzam: możesz poczynać dziecko nawet w lutym ale bądź świadomy Twojego stanu zdrowia! Depresja wpływa na siłę Was obojga!

5.Gdy zachodzimy w ciąże musimy (przyszła matka) o siebie dbać wzmacniając się suplementami o dużej zawartości choliny, witamin z grupy B w tym kwasu foliowego, witamin z grupy antyutleniaczy. Ta równowaga jest istotna.

Przy takim podejściu prawdopodobieństwo może być niższe, co w rzeczywistości może wpłynąć w sposób istotny na ciążę i same dziecko.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do ““Najlepsza rehabilitacja dla dziecka z zespołem Downa to młodsze rodzeństwo””
  1. Marta pisze:

    Jarku, dziękuję za ten artykuł :)

  2. kajka pisze:

    Ja również dziękuje, za chwilę dla mnie będzie OGROMNIE przydatny :)
    Mam pytanie, czy jest może jakiś suplement, który zawierałby te wszystkie potrzebne czynniki w jednej postaci, czy należy każdą witaminę brać osobno?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...