To nie sama serotonina odpowiada za jakość snu!

maj 24, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Po raz kolejny spotykam się z sytuacją, gdy bardzo małym dzieciom podawane są produkty 5-HTP, czyli bezpośredni prekursor serotoniny. I po raz kolejny chcę zwrócić uwagę, że funkcjonowanie serotoniny jako neuroprzekaźnika jest dużo bardziej skomplikowane niż to się wydaje nam wszystkim i serotonina to nie jest bezpośredni regulator snu!!!

Zacznijmy może od tego wpisu: http://www.zespoldowna.info/5-htp-w-leczeniu-poziomu-serotoniny-w-mozgu-na-poziomie-genu-tph2.html i tej definicji:

“Czym jest 5-HTP? Jest to 5-Hydroksytryptofan naturalnie występujący bezpośredni prekursor serotoniny. Serotonina jest potrzebna do snu poprzez jej konwersję do melatoniny, do regulowania apetytu, ciśnienia krwi, temperatury ciała, krzepnięcia krwi, skurczu mięśni gładkich. W mózgu to nasza seksualność, ale dla naszych dzieci to poziom zmęczenia, agresywność, wrażliwość na ból.”

Serotonina wytwarzana jest w jelitach i to w ponad 90%. Regulowana jest poprzez funkcjonowanie wielu genów, kluczowe to TPH (cały organizm z wyjątkiem głowy) i TPH2 (głowa). Sen jest procesem, gdy następuje konwersja serotoniny do poziomu melatoniny. Za ten proces odpowiadają w pierwszej kolejności gen DDC sterujący przepływem serotoniny, transportery serotoniny SLC6A4 (SERT) i przede wszystkim gen AANAT i ASMT.

image

I właśnie tutaj, brak wiedzy dotyczącej funkcjonowania tych genów, powoduje, że “pompujemy” dzieci 5-HTP nie rozumiejąc, że może to być niejako obok tematu. Dlaczego?

Jeżeli popatrzymy na panele genetyczne, każdy z nas ma większe lub mniejsze problemy z całą ścieżką metabolizmu tryptofanu do serotoniny z powodu jelit i dysbiozy, która tam panuje. Jeżeli te mechanizmy są niewłaściwe to może to oznaczać, że serotonina nie dotrze do genów AANAT i potem ASMT, czyli do konwersji do melatoniny… i koniec. Wtedy podawanie 5-HTP w kierunku znormalizowania snu, nie musi być lecznicze, a może być szkodliwe.

Patrząc na ten raport: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28522826/

image

widać wyraźnie, że brak snu u autystów związany jest dodatkowo, oprócz typologii problemów z jelitami i produkcją serotoniny, z redukcją aktywności genów AANAT i ASMT. Jest to efekt bardzo skomplikowanej zależności między mRNA a tymi genami oraz ich polimorfizmami. W efekcie podanie serotoniny do niczego nie prowadzi w układzie długoterminowym. Oznacza to, że konieczna jest suplementacja bezpośrednio melatoniną by ograniczyć dysfunkcyjność tego procesu, jednakże z uwzględnieniem wpływu melatoniny chociażby na tarczycę.

http://www.zespoldowna.info/moje-dziecko-nie-spi-czy-moge-podac-melatonine.html

http://www.zespoldowna.info/moje-dziecko-nie-spi-czy-moge-podac-melatonine-cz-2-wyjasnienie-naszych-watpliwosci.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-dziala-czy-nie-dziala.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-jest-znana-od-lat-dlaczego-nagle-dzisiaj-wiemy-o-niej-ze-moze-wspomagac-osoby-z-zd.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-zrozumiec-jak-dziala.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-pary.html

http://www.zespoldowna.info/zastanawiam-sie-co-jest-wskazaniem-do-podania-melatoniny.html

http://www.zespoldowna.info/czy-uszkodzenia-wywolane-wysokim-poziom-homocysteiny-moga-byc-naprawiane.html

http://www.zespoldowna.info/mamy-gen-psmg1-i-mamy-silna-koincydencje-chorob-zwiazanych-ze-zlym-funkcjonowaniem-jelit-u-rodzicow-dzieci-z-zespolem-downa-czy-to-cos-oznacza-czy-jest-jakis-z-tym-zwiazek.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-a-aspiryna.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-kolejny-etap-badan-na-jej-uzyciem-w-trisomii-21-chromosomu.html

http://www.zespoldowna.info/melatonina-oslabia-uszkodzenia-mozguakumulacje-amyloidow-beta-i-neurodegeneracje.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...