Suplementy powyżej 15, dla tych co chcą kontynuować podawanie suplementów lekcja 1

sierpień 12, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Cieszę się, że podawanie herbaty zielonej odniosło sukces. Wszyscy zauważyli “jakieś” zmiany, a przecież były to MINIMALNE DAWKI!  Wiem, że chcecie kontynuować w sposób ostrożny ich podawanie, stąd dzisiaj pierwsza LEKCJA :) co zrobić dalej.

HERBATA ZIELONA, czyli EGCG

Przez 3 miesiące podawaliśmy suplement, który zawiera EGCG, substancję aktywną, u której udowodniono pozytywne oddziaływanie na regulowanie aktywności genu DYRK 1 A. Gen ten dzisiaj uważany jest za “sprawcę” wszystkich niemalże problemów związanych z ZD. To on albo przyczynia się do neurodegeneracji, czy też immunosupresji tudzież to on inicjuje negatywne oddziaływanie innych genów czy to RCAN 1, czy też APP.

Regulacja tego genu wydaje się podstawowym celem w procesie terapeutycznym.

W wieku powyżej 15 lat zwiększają się objawy związane z chorobą Alzheimera, demencją czy rozregulowaniem metabolizmu, przy stabilizowaniu się działania tarczycy. Kluczowym zatem jest kontrola metabolizmu za pomocą standardowych badań, ale przede wszystkim walka z Alzheimerem.

Herbata zielona jest substancją, która na te procesy w sposób pośredni oddziaływuje. Regulując pracę genu DYRK 1 A wpływa na gen RCAN 1, który odpowiedzialny jest za “szalejący” w mózgu stres i gen APP odpowiedzialny za amyloidy beta.

Na podstawie badań i różnych doświadczeń u osób dorosłych wskazano, że dawki regulujące DYRK 1 A nie powinny być mniejsze niż 400 mg dziennie. Według doświadczeń barcelońskich, każda osoba reaguje na podawanie herbaty osobniczo, tj indywidualnie i tak na prawdę trudno zalecać dawki. Wskazuje się, że przeciętne dawki powinny być na poziomie 5 kapsułek dziennie ale nie więcej niż 20 mg na kilogram ciała na dzień, gdzie minimalne dawki na które reagowały osoby dorosłe były także na poziomie 200 mg.

Biorąc te sugestie pod uwagę wskazałbym, że istotnym byłoby dla Was wszystkich stopniowe przejście do dawki średniej czyli 5 kapsułek dziennie co dałoby 675 mg EGCG na dzień. Stopniowe oznaczałoby przejście najpierw na 4 kapsułki na dzień podawane:

-rano 1

-obiad 1

-kolacja 2

by po 7 dniach przejść na dawkę 5 kapsułek:

-rano 2

-obiad 1

-kolacja 2

Proszę pamiętajcie by podawać w trakcie jedzenia.

UWAGI:

Herbata zielona EGCG powinna być wspomagana dużą ilością omeg 3. W tym wieku nie ma konieczności suplementowania na jakąś dużą skalę. Uważa się, że racjonalna dieta może zastąpić konieczność podawania suplementów zawierających omegi 3 a w szczególności DHA. Zatem sugeruję następujące podejście do diety:

1. Dwa razy w tygodniu ryby, najlepiej morskie (może to być makrela na kolacje, tłusta ryba na obiad itp)

2.Proszę o podawanie dużej ilości sałatek “pokropionych” albo oliwą z dyni, wiesiołka czy winogron.

3.Do sałatek można wrzucać nasiona prażonego siemienia lnianego, czy właśnie wiesiołka.

To powinno wzbogacić organizm o omegi 3.

W wieku powyżej 15 lat można rozpocząć picie herbaty zielonej. Proszę jednak pamiętajcie, że zawiera dużą ilość kofeiny i mimo wszystko nie jest w stanie “dać” odpowiedniej dawki EGCG. Jak pamiętam by zrównoważyć tą dawkę EGCG należałoby wypić znacznie powyżej 20 filiżanek herbaty zielonej, a to jest wyczyn!!!

Jeżeli macie pytania proszę piszcie [email protected]

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek negatywnych reakcji proszę wrócić do starej dawki.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...