Teavigo, ekstrakt z herbaty zielonej, bezkofeinowy i EGCG

marzec 31, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jak do tej pory Teavigo jest jedynym ekstraktem herbaty zielonej bez zawartości kofeiny o dużej ilości polifenolu o nazwie EGCG.

Czym jest ten EGCG? Jego nazwa właściwa to GALUSAN EPIGALLOKATECHINY. Jest charakterystyczną katechiną dla herbaty zielonej, stanowiąc blisko 1/3 jej masy suchej. Jest 100 razy silniejsza od witaminy C i 25 razy silniejsza od witaminy E jako przeciwutleniacz. Jest świetnym środkiem antyrakowym i stabilizującym ilość produktów genu DYRK 1A.

W przypadku ekstraktu z herbaty zielonej Teavigo, produkt ten zawiera 94% EGCG. Począwszy od 2005 roku EGCG jest suplementem, którego skuteczność potwierdzono w wielu badaniach naukowych. Szczególnie istotne dla nas są badania wskazujące, że EGCG powoduje istotną poprawę funkcji poznawczych. Szczególnym badaniem były chińsko-hinduskie w 2007 roku, które jako pierwsze określiły zakres efektywności działania tego składnika herbaty zielonej.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17943438

Naukowcy pokazali w nich, znaczącą poprawę funkcjonowania hipokampa oraz zdecydowane wzmocnienie tzw. LTP dzięki podawaniu EGCG myszom z ZD. Z drugiej strony pokazano także skuteczną rolę tych polifenoli w redukcji i poprawie metabolizmu tłuszczy, co też jest istotne w ZD.

W kolejnych badaniach prowadzonych w ramach wspólnego projektu w całej Europie pokazano w 2009 roku istotne zmniejszenie aktywności genu DYRK1A dzięki podawania EGCG.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19242551

Od 2007 roku prowadzone są badania nad wpływem EGCG na podstawowe dysfunkcje wynikające z choroby Alzheimera. Okazuje się, że pozytywny wpływ EGCG na mitochondria, redukujący apopteozę (czyli obumieranie komórek) powoduje znaczące zahamowanie rozwoju zmian neurodegeneracyjnych.

W badaniach japońskich, które miały miejsce w latach 2006-2010 podkreślono 6 podstawowych korzyści EGCG:

1.Regulacja i wpływ na funkcjonowanie pracy serca i systemu krwionośnego. EGCG działa przeciw miażdżycowo oraz reguluje gospodarkę tłuszczową, gdyż obniża poziom złego cholesterolu LDL a podnosi HDL (dobry cholesterol). W ZD jest to niezwykle ważna funkcja.

2.Reguluje metabolizm tłuszczy poprawiając ich metabolizm.

3.Działanie antyrakowe. Uważa się, że  EGCG jest najlepszym antyutleniaczem regulującym niszczące działanie wolnych rodników.

4.Reguluje system immunologiczny

5.Jest najlepszym składnikiem regulującym poziom glukozy w krwi. Dla diabetyków to kluczowy element diety.

6.Zapobiegając i niwelując aktywność wolnych rodników zapobiega starzeniu się komórek.

EGCG od 2010 roku jest podstawowym składnikiem w protokole Changing Minds Foundation.

Komentarze

Liczba komentarzy: 9 do “Teavigo, ekstrakt z herbaty zielonej, bezkofeinowy i EGCG”
 1. Sylwiaw pisze:

  Przypomnisz nam dawkowanie ?

 2. jarek pisze:

  Tutaj jest ogólna procedura: http://www.zespoldowna.info/ekstrakt-herbaty-zielonej-bezkofeinowej-na-dyrk1a.html
  Mówi ona, że dzieci do 12 roku życia mogą przyjmować max. 1 kapsułkę dziennie. U dzieci z ZD do 3 roku życia powinno się nie przekraczać 1 kapsułki czyli 150 mg, a powyżej powinna to być 1 kapsułka. Nigdzie nie znalazłem informacji od kiedy mozna podawać EGCG. Wydaje mi się, że jest możliwe podawanie od 3-6 miesiąca ale w małych dawkach.
  Podawanie: pierwszy tydzień to dla dzieci poniżej 3 lat 1/4 kapsułki dziennie podzielona na 2 porcje i podana w trakcie śniadania i obiadu. Potem dochodzimy do 1/2 kapsułki.
  Dla dzieci powyżej 3 lat zaczynamy od 1/2 kapsułki podawanej w dwóch porcjach podczas śniadania i podczas obiadu. Następnie po 7 dniach przechodzi do dawek większych. Moi znajomi podają najczęściej całą kapsułkę w tym czasie, ale też są tacy, którzy podają 3/4. Wszystko zależy też od metabolizmu tłuszczy. Im większe problemy z HDL, LDL i trójglicerydami tym większa dawka teavigo, ale nigdy nie większa niż 1 kapsułka.

 3. Aga pisze:

  Witam
  Gdzie mogę zakupić ten preparat?

  Dziękuję

 4. jarek pisze:

  U nas :)

 5. AsiaSi pisze:

  Witaj Jarku
  Czy, aby dziecko zaczęło przyjmować Teavigo trzeba wcześniej zrobić jakieś badania?? Czy to będzie wpływać na zwiększenie limfocytytów?? Bo córeczka ma niski poziom….
  Pozdrawiam
  Joanna Sikora z Bielsko-Biała

 6. Can pisze:

  Niski poziom limfocytów w zespole Downa to jest typologia do 5-6 roku nawet. Jest to efekt błędu genetycznego. Stąd podawanie EGCG stabilizuje ich funkcjonowanie poprzez mechanizmy genetyczne. Dzieci z ZD, które mają podawane EGCG mają wyższą odporność niż pozostałe dzieci.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...