Witamina B6 i tarczyca.

grudzień 7, 2017 by
Kategoria: Tarczyca

Przyznam się, że po raz pierwszy usłyszałem od Teresy o podawaniu samodzielnym witaminy B6 (pirydoksyna) przy leczeniu niedoczynności tarczycy. Pierwszym moim pomysłem było to, że jakiś lekarz pokojarzył potrojenie genu CBS, znacznie przyspieszonego w ZD z koniecznością kompensacji tego metabolizmu dodatkową ilością witaminy B6…brzmiało to logicznie…ale trzeba było sprawdzić.

Richard, Thomas nie odpowiedzieli na temat. U nich to się nie stosuje. Zatem zacząłem czytać.

1.Witamina B6 działa jedynie na konwersję tyroksyny. Zatem jeżeli podaje się już lek to pojawia się pytanie: po co podawać B6? Jeżeli podaje się cynk to co ma zrobić B6…i tutaj nie znalazłem odpowiedzi.

2.Witamina B6 jest istotna z perspektywy anemii, energii i tutaj witamina B6 jest potrzebna i wspomaga na tej ścieżce wykorzystanie jodu przy produkcji hormonu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/217175

3.Ale z perspektywy dzisiejszej wiedzy to witamina B2, B9, B12, D3 mogą mieć tutaj istotniejsze znaczenie dla tarczycy niż witamina B6, która jest powszechnie obecnie używanym “wypełniaczem” w żywności i lekach. Z perspektywy ZD B12 i B9 są krytyczne, gdyż mogą stymulować metylację, przez to funkcjonowanie tarczycy, a przez to można kontrolować postęp neurodegeneracji typowej dla choroby Alzheimera.

http://www.zespoldowna.info/dobrze-funkcjonujaca-tarczyca-zalezy-od-czyli-wszystkie-reguly-dotyczace-funkcjonowania-tarczycy-w-zespole-downa.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27222404

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3021928/

 http://www.zespoldowna.info/czy-w-przypadku-polimorfizmu-mthfr-moge-i-problemow-z-tarczyca-moge-podawac-melatonine.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-w-zespole-downa-jest-taka-jaka-my-rodzice-nasze-geny-determinuja.html

WNIOSKI:

Wydaje się, że lekarz ma dobre doświadczenie z witaminą B6 i ją podaje, ale to może być zupełnie obok tematu w ZD z wielu powodów:

1.Jak zauważyłem dzieci z ZD mają istotnie wysokie poziomy witaminy B6.

2. Jest to efekt suplementacji Nutrivene D ale też i diety.

3.Kluczowe deficyty, które ja widzę to jednak te na poziomie witaminy B9 i B12, jak i na poziomie energii ATP. Tutaj mitochondria po prostu nie funkcjonują w ZD tak jak to powinno mieć miejsce i jest to temat krytyczny według mnie.

http://www.zespoldowna.info/to-mam-podawac-tylko-letrox-czy-tez-jeszcze-cos.html

http://www.zespoldowna.info/gdy-wystepuje-jakakolwiek-dysfunkcja-mitochondriw-to-mamy-do-czynienia-z-niedoczynnoscia-tarczycy-nawet-gdy-mamy-obecnosc-hormonw-tarczycy-na-dobrym-poziomie.html

4.W efekcie priorytetem powinien być bardziej ubiquinol z PQQ jako przykład plus oczywiście cały cykl Krebsa.

5.Czy zatem B6 powinna być podawana?

6.Z perspektywy tarczycy i tego co napisałem nie, chyba że dziecko z ZD nie otrzymuje niczego. Zastanawia mnie wciąż jednak inny temat: ile i w jakiej formie osoba z zespołem Downa powinna przyjmować witaminy B6 i jakie normy powinny się do tego odnosić? Na pewno musi zużywać więcej niż przeciętna osoba, ale czy tzw. bufor odnoszący się do norm ma być taki sam, czy większy tego jeszcze nie wiem.

Komentarze

1 Komentarz do “Witamina B6 i tarczyca.”
  1. Aleksandra pisze:

    Niedobór witaminy b6, powoduje,że organizm źle trawi białko. Skutkiem tego powstaje niedobór tyrozyny i tryptofanu. W rezultacie niedobór melanin (bielactwo, siwizna, plamka żółta, istota czarna, niedosłuch, osłonki mielinowe, Parkinson, niedobór tyroksyny,ft4, Hashimoto), dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny, serotoniny no i na koniec wit. b12.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...