Jakie badania zrobić i jak je odczytać? cz.2 a wszystko zaczyna się od mutacji

styczeń 1, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Gdy 7 lat temu napisałem pierwszy raz o genie MTHFR i jego mutacji, nikt nie zauważył tego tematu. Gdy w ubiegłym roku po raz kolejny przedstawiłem raporty na ten temat zainteresowało Was to, że mutacje determinują poczęcie dziecka, zdrowie dziecka i Wasze zdrowie…i zrozumieliście że można je “zamykać” i “aktywizować.”

Myślałem, że wyczerpałem już temat badań pisząc te podsumowanie tutaj: http://www.zespoldowna.info/jakie-badania-zrobic-i-jak-je-odczytac.html . Nic jednak bardziej mylnego, okazało się. Pojawiły się pytania, więc postaram się na nie odpowiedzieć.

1.”Mam wysoką homocysteinę, ale nie mam mutacji MTHFR? Nie mogę zajść w ciążę…”

Takich pytań i im podobnych dostaję bardzo dużo. Często rodzice dzieci autystycznych trafiają na naszą stronę właśnie z powodu tych mutacji. Odpowiadam zatem na te wszystkie pytania:

KLUCZOWYMI GENAMI I MUTACJAMI, KTÓRE NALEZY ROZWAŻYĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI PRZY NIEMALŻE WSZYSTKICH PROBLEMACH, GDZIE NIE MA PRECYZYJNEGO POWODU TYCH PROBLEMÓW, SĄ TO GENY BIORĄCE UDZIAŁ W CYKLACH:

-KWASU FOLIOWEGO (METYLACJI)

-SAM

-CYSTEINY

O nich pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/mthfr-mutacje.html http://www.zespoldowna.info/mutacje-wplywaja-na-nasze-zdrowie-na-wady-genetyczne-na-autyzm-cz-2-geny-zwiazane-z-metylacja.html

w oparciu o opracowanie doktor Yasko, która genialnie to przedstawiła.

image

Geny są tutaj zaznaczone w kolorowych ramkach. Brakuje kilku np.: TCN, RFC które pełnia istotną rolę nie w samych cyklach, ale np. są odpowiedzialne za dostawy określonych substancji np. witaminy B 12 lub witaminy B 9.

2.Geny biorące udział w powyższych cyklach mogą mutować pod wpływem takich czynników jak dieta, stres, miejsce gdzie żyjemy. Mogą być dziedziczone, ale  przede wszystkim aktywizują się pod wpływem czynników które nas otaczają.

3.MUTACJE ZMIENIAJĄ ŚCIEŻKI METABOLICZNE W NASZYM ORGANIZMIE.

4.MUTACJE ZMIENIAJĄ REAKCJĘ ORGANIZMU NA CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE.

5.MUTACJE TAK SAMO JAK SIĘ WŁĄCZAJĄ, TO MOGĄ SIĘ WYŁĄCZAĆ POD WPŁYWEM TYCH CZYNNIKÓW.

WNIOSEK:

Jak mamy problem DIAGNOZUJMY GO! Zbadajmy mutacje naszych genów, a dzięki temu będziemy MOGLI SPRÓBOWAĆ “WYCISZYĆ” PROBLEMY.

UWAGA:

Wiedza o mutacjach jest czymś nowym. Nie próbujmy przyporządkowywać ich do wyczytanych wzorców w internecie, gdyż mutacje są czynnikiem EPIGENETYCZNYM, ZALEZNYM OD CZYNNIKÓW ŚRODOWISKOWYCH. W efekcie w jednym kraju np. Chinach będą one problemem a w Brazylii już nie.

6.PYTANIE:

“CZY MUTACJA GENU BHMT JEST CZYNNIKIEM RYZYKA ZESPOŁU DOWNA?”

W Polsce nie ma danych na ten temat, ale czytając doniesienia z Brazylii można sądzić, że wystąpienie tej mutacji zdecydowanie obniża ryzyko urodzenia dziecka z ZD, ale go nie wyklucza.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22339736

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/11073719/

http://downloads.hindawi.com/journals/dm/2012/693864.pdf

Przy współistnieniu z jedną z mutacji genów: RFC, TCN, MTHFR 677, MTHFR 1298, MTRR uważana jest jednak w tejże Brazylii za czynnik ryzyka.

7. JAK BADAĆ MUTACJE GENOWE W POLSCE?

* z mojej perspektywy jest to trudne i czasochłonne i zależy przede wszystkim od przypadku

*należy szukać poradni genetycznych i poradni onkologicznych, gdzie są prowadzone badania genetyczne w kierunku mutacji poszczególnych genów

8.JAK BADAĆ MUTACJE W EUROPIE I W USA?

Ja proponuję najprostsze rozwiązanie, choć znów kosztowne bo kosztuje 99 USD

https://customercare.23andme.com/hc/en-us/articles/202907910-What-countries-do-you-ship-to-

…ale to temat na jutro w szczegółach.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...