“Co jeść przy takich problemach z wątrobą, jak w ZD?”

sierpień 2, 2023 by
Kategoria: Dieta

Dużo łatwiej powiedzieć czego nie jeść. Na pewno wieprzowiny, na pewno produktów słodzonych, a w szczególności napojów słodzonych każdym rodzajem cukru.

Co możemy? Dietę śródziemnomorską stale wymieniam, przy czym wyłączajmy tutaj gluten. Na pewno dieta bogata w witaminę B9, witaminę E, mangan, omegi jest kierunkowo tym co jest najlepszego. Zatem ryby, wszystkie warzywa, kurczaki i zgodziłbym się na płatki owsiane.

To czego nie ma w tych wszystkich przepisach to stabilizowane otręby ryżowe.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8655829/

https://ker.com/equinews/stabilized-rice-bran-just-facts-please/

Cytat z tego raportu naukowego:

“Otręby ryżowe (OR) to bogaty w składniki odżywcze produkt uboczny procesu mielenia ryżu. Składa się z owocni, okrywy nasiennej, jądra i warstwy aleuronowej. OR jest bogatym źródłem białka, tłuszczu, błonnika pokarmowego, witamin, minerałów i fitochemikaliów (głównie oryzanoli i tokoferoli) i jest obecnie najczęściej stosowany jako karma dla zwierząt. Różne badania wykazały korzystny wpływ OR na zdrowie, który wynika z jego funkcjonalnych składników, w tym błonnika pokarmowego, białka otrębów ryżowych i gamma-oryzanolu. Wpływ OR na zdrowie, w tym działanie przeciwcukrzycowe, obniżające poziom lipidów, hipotensyjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne, podczas gdy jego spożywanie poprawia również czynność jelit. Te korzyści zdrowotne zwróciły coraz większą uwagę na OR w zastosowaniach spożywczych i jako produkt nutraceutyczny w celu złagodzenia metabolicznych czynników ryzyka u ludzi.”

Czy należy dodać coś więcej?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...