Dieta dla osób z zespołem Downa według Ameryki

Czerwiec 12, 2012 by
Kategoria: Dieta

Od już blisko 2 lat analizujemy dietę osób z ZD. Staram się ją łączyć z wynikami badań jakie otrzymujecie. Dzisiaj zaprezentuję Wam podejście Amerykanów do tego problemu.

11 czerwca w Fox News rozpoczęto publikację informacji na temat diet specjalnych dla osób z dysfunkcjami metabolicznymi. Obok zespołu Downa pojawia się omówienie diety dla autystów, o której możecie przeczytać tutaj: http://www.foxnews.com/health/2012/06/04/foods-for-children-with-autism/

Wracamy jedna do zespołu Downa. Autorzy artykułu zatytułowanego “Jedzenie dla dzieci z zespołem Downa”, na łamach portalu

image

chcieli zaprezentować specjalne podejście żywieniowe, które z sukcesem może dostarczyć właściwych substancji odżywczych uwzględniając ich metabolizm.

Artykuł zaczyna się od przedstawienia ograniczeń osób z ZD w zakresie metabolizmu poczynając od 21 chromosomu, skończywszy na błędach genetycznych. W kontekście tego wskazuje się na główne problemy:

1.W związku z błędem genetycznym dzieci z ZD mają tendencję do tycia i często mają nadwagę. Ich proces spalania kalorii przebiega wolniej i często jest związany z niedoczynnością tarczycy, co przyczynia się do nadwagi.

2.Refluks, który jest bardzo częsty u dzieci z ZD powoduje podrażnienie gardła, bóle w piersiach, kołatanie serca, przez co dziecko je bardzo selektywnie.

3.Choroby przyzębia, wynikające zarówno z anatomii jak i przyzwyczajeń żywieniowych utrwalanych w dzieciństwie, niekoniecznie właściwych w dorosłości.

Zasada jaka wynika z prostego przepisu na ograniczenie otyłości to jedzenie żywności jak najmniej przetworzonej, mającej dobre właściwości w zakresie zawartości mikro i makroelementów. Amerykanie nazywają takie jedzenie “PRAWDZIWĄ ŻYWNOŚCIĄ” (REAL FOOD).

Jaka żywność jest zatem sugerowana przez autorkę artykułu Jacqueline Silvestri Banks :

1.Tłuszcze. Oliwa z oliwek lub z kokosa. Jeżeli masło to te które zawiera omegi 3 i kwas masłowy.

2.Dla tych osób z niedoczynnością tarczycy wspaniałe są trawy morskie bogate w jod, które mogą być podane zarówno w sałatkach jak i jako snack.

3.W kwestii zębów, dziąseł to najlepsza żywność to ta bogata w witaminę C jak cytrusy (ale nie dla osób cierpiących na refluks), truskawki, brokuł.

4.Dla lepszej równowagi bakteryjnej w organizmie zaleca się: czosnek, cebulę,tymianek, oregano,cynamon.

5.W związku z częstym występowaniem celiakii u dzieci z ZD zaleca autorka by produkty glutenowe były podawane dopiero pomiędzy 18-24 miesiącem życia, kiedy system trawienny jest do tego przygotowany.

Jak widać zalecenia są proste i nie utrudniające życie :)

 

Pełen artykuł na ten temat znajdziecie tutaj:http://www.foxnews.com/health/2012/06/11/foods-for-children-with-down-syndrome/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...