Karnozyna:” Czy karnozyna redukuje poziom homocysteiny?”

kwiecień 30, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Homocysteina jest czynnikiem inicjującym zwiększony stres oksydacyjny, co za tym idzie zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu, w szczególności układu nerwowego, funkcji poznawczych. Wysoka homocysteina jest informacją o tym, ze stan zapalny organizmu jest deregulowany przez czynniki prozapalne.

Jednakże karnozyna nie jest mechanizmem zbijającym homocysteinę, czy też hamującym jej przyrost. Jest tutaj w takiej opinii, odrobinę mitologii, podobnie jak w wiedzy dotyczącej zastosowania karnozyny w przypadku korekty funkcjonowania mitochondriów.

http://www.zespoldowna.info/karnozyna-cz-2-ochrona-mitochondriow-a-nie-produkcja-energii-atp.html

Zatem odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznaczna: karnozyna nie redukuje, nie obniża poziomu homocysteiny.

Mechanizm działania karnozyny w przypadku relacji z homocysteiną nie jest jednoznacznie opisany, ale jak to wszyscy podkreślają: “…działania protekcyjne karnozyny, redukują toksyczność hiperhomocysteiny.”

W przypadku autyzmu, ten efekt jest jak najbardziej oczekiwany, tym bardziej że w przypadku autyzmu powiązanego z chorobami neurologicznymi/psychiatrycznymi karnozyna stabilizuje nastrój i poprawia funkcje poznawcze przy dawce 1,5-2 g dziennie u dorosłych. W ZD efekt karnozyny raczej powinien być kierowany w redukcji ilościowego stresu tlenowego, ilości wolnych rodników różnego pochodzenia i do tego należy dobierać dawki pamiętając o tym, że podajemy EGCG, resweratrol, kurkumę, witaminy C, E i z grupy B.

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2016/2939087/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23237596/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...