Fosfatydylocholina jest kluczowym produktem metylacji.

Fosfatydylocholina i kreatyna są podstawowym substratem metylacji. Na nie idzie prawie 80% całego wysiłku tego procesu. I zadajecie pytanie a po co to wszystko? O kreatynie pisałem całkiem niedawno, zatem dzisiaj przypomnę wiedzę na temat fosfatydylocholiny.

http://www.zespoldowna.info/kreatyna-i-fosfatydylocholina-reguluja-poziom-homocysteiny.html

1.KREATYNA z naszej perspektywy “… jest wykorzystywana do magazynowania i uwalniania energii niezbędnej do wielu procesów chemicznych zachodzących w komórkach, w tym do syntezy białek mięśniowych. Podwyższenie jej poziomu w organizmie jest stosowane do badania zdolności filtracyjnych nerek.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna

2.FOSFOTYDYLOCHOLINA służy do budowania membran komórkowych, zatem jest kluczowym elementem rozwoju nowych komórek.

http://www.zespoldowna.info/pemt-i-jego-polimorfizm.html

http://www.zespoldowna.info/cholinasuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-reguluje-ekspresje-genow-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/tmg-to-tez-cholina.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-lekiem-na-mozg.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-dha-czyli-nie-tylko-co-wazne-tez-w-jakiej-postaci.html

Podsumujmy czym jest fosfatydylocholina.

1.Jest kluczowym budulcem wewnętrznych błon komórkowych. Razem z DHA dają w tym zakresie elastyczność, szczelność i trwałość.

2.Jest mechanizmem regulującym funkcjonowanie tłuszczy w organizmie, degradując je. Ma to od razu wpływ na funkcjonowanie wątroby, jak i metabolizm tłuszczy u osób z polimorfizmem genu PEMT…a  w Polsce jest to gen populacyjny.

3.Zwiększa poziom acetylocholiny i choliny co poprawia komunikację międzykomórkową.

4.Wspiera funkcjonowanie jelit, ich szczelności.

5.Podawanie fosfatydylocholiny jako suplementu poprawia jakość metylacji, gdyż może ona być “przesunięta” na jej inne zadania jak produkcja SAMe.

W ZD typowe jest zmniejszanie się poziomu fosfatydylocholiny wraz z wiekiem. U osób bez ZD brak jej jest związana z demencją, schizofrenią, problemami z wątrobą jak i stanem zapalnym jelit (IBD), co nie oznacza że nie musi to być ścieżka nie występująca w ZD.

Dla ZD krytyczna jest tytułem poprawy funkcjonowania mózgu, pamięci i neurogenezy a w konsekwencji ochrony przed chorobą Alzheimera. Uszczelnianie jelit, działanie antyzapalne i chroniące przed wirusami jest drugą bardzo istotną właściwością. Na koniec tylko przypomnienie: właściwa ilość fosfatydylocholiny to właściwa jakość membran komórkowych.

Fosfatydylocholina w diecie to przede wszystkim jajka, soja, pierś kurczaka, orzechy, dorsz, szpinak, ziemniaki, jabłka, mleko krowie.

Dawkowanie o czym już pisałem określa się między 0,4 g do 4 g dziennie przez 12 tygodni. W przypadku stałego podawania tytułem uzupełnienia diety dawki muszą być na niższym poziomie niż wskazane powyżej.

https://lpi.oregonstate.edu/mic/other-nutrients/choline

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16002808

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12837848

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28716757

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Fosfatydylocholina jest kluczowym produktem metylacji.”
  1. Rafał pisze:

    Czy powinniśmy podawać naszym dzieciom fosfatydylocholinę czy TMG, który jest jej prekursorem?

  2. Can pisze:

    Chyba jest troszeczkę inaczej. Tmg to trimetylocholina czyli cholina z 3 grupami metylowymi krytyczna dla skrótu metylacyjnego. W ZD skrót wspiera metylację bardziej niż u osób bez trisomii. Tmg z cynkiem są jej krytycznym elementem. Metylacja służy do wytwarzania fosfatydylocholiny też. Zatem jak chcemy odciążyć metylację to podajemy także fosfatydylocholinę przez co metylacja może być bardziej efektywna.
    https://www.zespoldowna.info/fosfatydylocholina-jest-kluczowym-produktem-metylacji.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...