Karnozyna:”Czy karnozyna redukuje cholesterol?”

kwiecień 30, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Mnie karnozyna zainteresowała głównie dzięki jej funkcjo ochronnych w zakresie peroksydacji tłuszczy. Czytając na ten temat okazało się, że reguluje poziom trójglicerydów, wpływa na metabolizm tłuszczy, co może być mechanizmem wspierającym w kontekście choroby Alzheimera.

“Glikacja lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) przez reaktywne aldehydy, takie jak aldehyd glikolowy, może spowodować komórkową akumulację cholesterolu w makrofagach.” Karnozyna hamuje ten efekt typowy dla cukrzycy, błędnie funkcjonującego metabolizmu.

W efekcie miarą cukrzycy jest hemoglobina glikowana, która “… która jest miarą poziomu glukozy w ciągu ostatnich 4-12 tygodni. Jest bardziej użyteczny niż pomiar zawartości glukozy we krwi, który odzwierciedla stan chwilowy, istniejący w momencie pobierania krwi. Zawartość glikowanych białek we krwi podlega wolniejszemu wahaniu niż stężenie wolnej glukozy i dlatego jest miernikiem długotrwałej glikemii. “

https://pl.wikipedia.org/wiki/Glikacja_bia%C5%82ek

http://www.zespoldowna.info/trojglicerydy-i-ldl.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24468155/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3221827/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5588946/

Biorąc pod uwagę jak w ZD mamy duży problem ze strukturą cholesterolu, z cukrzycą-poziomem glukozy, karnozyna wydaje się być odpowiednim mechanizmem do wsparcia tego metabolizmu.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...