“Kiedy cholesterol dziecka z ZD jest prawidłowy?”

wrzesień 14, 2017 by
Kategoria: Dieta

W ZD problem cholesterolu, jego struktury jest istotny i należy do typologii choroby Alzheimera. Potrojone geny ABCG1, APP tworzą bardzo istotną dysfunkcje metabolizmu cholesterolu, co z góry powinno narzucać rodzicom dzieci z ZD bardzo określoną i specyficzną dietę….i to bez konsultacji z kimkolwiek, gdyż jest to oczywiste.

Zazwyczaj, gdy dziecko z ZD ma wprowadzane inne jedzenie niż mleko, następuje struktruralna zmiana cholesterolu w jego organizmie. Lekarze zalecają badanie cholesterolu całkowitego, ale on w ZD nie jest problemem tylko ilość HDL do LDL o czym już wielokrotnie pisałem. Dziecko bez diety, bez wsparcia DHA to poziomy HDL między 25 a 42 mg/dl. Człowiek by jego mózg funkcjonował właściwie powinien mieć minimum 55 mg/dl HDLu i do takiego wyniku powinniśmy dążyć. Zwiększanie się poziomu HDL zawsze towarzyszy obniżanie się LDLu co jest właściwym procesem.

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-cholesterol-podstawy.html

https://academic.oup.com/cardiovascres/article/103/3/405/2931058/HDL-and-cholesterol-handling-in-the-brain

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3065942/

Przypomnę, że już w 1980 roku uznano, że poziom cholesterolu mniejszy od 40 jest najczęstszą przyczyną śmierci w chorobach kardiologicznych, zatem nasze dzieci mając stale taki poziom wchodzą w “negatywną spiralę” zakłócającą ich metabolizm.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903789/

Wrócę jeszcze raz do choroby Alzheimera. Trzecia kaskada, po tarczycy, zaćmie korowej, to właśnie dysfunkcja HDLu  i gdy jest on obniżony poniżej 40 a LDL podwyższony powyżej 100 mg/dl jest uznany jako kolejny etap typologii rozwoju tej choroby ściśle związany z ilością amyloidu beta, którego jest więcej gdy mamy więcej LDLu i trójglicerydów. Ten ostatni element to typologia dietetyczna, ale stanowi istotną całość w tych rozważań.

http://www.mdedge.com/neurologyreviews/article/59353/alzheimers-cognition/are-low-hdl-and-high-ldl-cholesterol-linked

Kwestią istotną w tych dywagacjach jest istotny poziom dziedziczenia problemów z cholesterolem, jego metabolizmem, który w zależności od populacji i nacji wynosi między 40 a 60%. ZD w takim przypadku, predyspozycji do błędnego metabolizmu, niestety wzmacnia błędy i zachodzi konieczność pilnej interwencji dietetycznej jak i suplementacyjnej w tym zakresie.

PRZYPADEK 1

Dziecko które prawie nie je warzyw, nie używa olejów typu lnianego, kokosowego, z oliwek w diecie, nie było suplementowane do 4 roku życia. Przez 4 lata (5 badań) nie przekroczyło poziomu 35 mg/dl i zawsze cholesterol był na niższym poziomie. Według danych to “pływał” on między 28 a 35.

PRZYPADEK 2

Dziecko okresowo suplementowane DHA, bez olejów w diecie, bez mleka. W ciągu 3 lat poziom HDL był między 53 mg/dl a 22 mg/dl gdy nie miał wsparcia.

PRZYPADEK 3

Dziecko z dietą wegetariańską…ale z DHA i dużą ilością olejów w diecie. Obecny poziom 62 mg/dl najniższy 48.

http://www.zespoldowna.info/najlepszym-srodkiem-na-regulacje-cholesterolu-jest-niacyna.html

http://www.zespoldowna.info/cholesterol-dlaczego-nalezy-go-kontrolowac-w-odpowiedzi-dla-gosi-o-zagrozeniach-dla-naszych-dzieci.html

Zatem jaki cholesterol i jak go stymulować?

Po pierwsze należy pamiętać, że “cholesterol z mózgu” to inny zasób niż ten, który odkłada się w układzie krwionośnym.

Po drugie w ZD najlepszym mechanizmem dietetycznym jest olej rybi zawierający dużą dawkę DHA. Wpływa to nie tylko na HDL, ale i na stan zapalny w mózgu, ekspresję genu RCAN1.

Po trzecie najtańszym i bardzo cennym tłuszczem regulującym te kwestie to olej lniany dostępny w Polsce, zatem dieta z udziałem tego tłuszczu jest konieczna i łatwodostępna.

Po czwarte nie omijajcie oleju z kokosa i oliwy z oliwek do ziemniaków, kotletów i wszystkiego. To wpłynie na strukturę cholesterolu i wtedy osiągniemy te nasze minimum: 50 mg/dl

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...