Kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy na redukcję złóg w chorobie Alzheimera.

lipiec 25, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To jest suplement, stosowany od wielu lat, z potwierdzoną krzywą bezpieczeństwa użycia i stosowany przez osoby trenujące sporty siłowe. To dzisiaj już jest i można kupić jako HMB. W najnowszym raporcie medycznym stwierdza się, że może skutecznie ograniczać rozwój złogów typowych dla choroby Alzheimera.

https://www.news-medical.net/news/20230721/Muscle-building-supplement-may-help-protect-memory-and-prevent-Alzheimers-disease.aspx

Zacznę od cytatu z artykułu:

“Kulturyści regularnie stosują HMB w celu zwiększenia masy i siły mięśni wywołanych ćwiczeniami, jednocześnie poprawiając wydajność ćwiczeń. HMB jest uważany za bezpieczny nawet po długotrwałym stosowaniu, bez znanych skutków ubocznych.

„To może być jedno z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych podejść do zatrzymania postępu choroby i ochrony pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera” – powiedział dr Kalipada Pahan, Floyd A.”

Jeżeli ta na to popatrzymy to się z tym zgodzę, gdyż HMB jest stosowany powszechnie i przebadany powszechnie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_3-hydroksy-3-metylomas%C5%82owy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31531146/

Z artykułu wynika, że po badaniach nad myszami, naukowcy wiedzą że HMB redukuje złogi amyloidowe i proteiny tau, poprawiając funkcjonowanie komórek prowadząc do poprawy funkcji poznawczych. Oznacza, że wiedzą już jak to działa. Mnie zaintrygowało właśnie to wyjaśnienie:

„Nasze badanie wykazało, że po doustnym spożyciu, HMB wchodzi do mózgu w celu zwiększenia ilości tych korzystnych białek. Przywraca połączenia neuronalne oraz poprawia pamięć i uczenie się u myszy z patologią podobną do choroby Alzheimera, taką jak blaszki i splątki…Wyniki badań wskazują, że HMB stymuluje jądrowy receptor hormonalny zwany PPAR-α w mózgu, który reguluje transport kwasów tłuszczowych, co jest kluczem do sukcesu HMB jako suplementu neuroprotekcyjnego….”

Dlaczego? PPAR-α występuje często jako problem typowy dla zespołu Downa. Opisywałem to tutaj:

https://www.zespoldowna.info/jak-naprawiac-mitochondria-i-hamowac-starzenie-w-zespole-downa.html

Z tego wynika, że osoby z ZD powinny wykorzystywać ścieżkę opisaną przez naukowców w kontekście, gdyż ich punkty krytyczne metabolizmu energetycznego, mogą być odpowiednio stymulowane przez HMB. Niestety w publikacji oryginalnej, jak i artykułach na ten temat nie znalazłem potwierdzenia, czy w tym projekcie osoby z ZD są brane pod uwagę. Mimo to, dla mnie HMB wygląda obiecująco i zainteresuję się tym.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...