Nowy lek na amyloid beta

wrzesień 13, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dzisiaj ogłoszono o odkryciu przez dr. Paula Greengarda nowego sposobu na nadprodukcję amyloidu beta! A nie mówiłem i pisałem przez cały niemal tydzień o tym!!!

85 letni laureat Nobla z 2000 roku wciąż pracuje na swoim Rockefeller University i od 25 lat zajmuje się chorobą Alzheimera.

Właśnie w najnowszym wydaniu “Nature“ opublikowano jego badania, które pokazują jak zatrzymać i jak hamować dewastujące efekty choroby.

Jakie jest podejście doktora Greengarda, opisuje on je w następujący sposób:

“…Większość z nowych leków skupiaj się na enzymie nazywanym: gamma sekretaza, który “tak ucina”  amyloid, że powstaje nierozpuszczalny beta amyloid tworzący toksyczne złogi. Jego nadmiar jest uważany za powód choroby Alzheimera, pomimo tego że w zdrowym mózgu, także i on występuje (choć w małych ilościach). Rolą amyloidu beta jest zabijanie drobnoustrojów, czyli pełni istotną rolę w walce z infekcją.

Gamma sekretaza ma także inną rolę w organizmie, a nie tylko inicjonowanie powstawania amyloidu beta. Usuwa także pozostałości białek oraz potrzebny jest do produkcji innych protein.

Oznacza, że jej wyłączenie tudzież zablokowanie jest przynajmniej problematyczne.”

Co odkrył zatem doktor Greengard? Zauważył, że zanim gamma sekretaza zacznie swoje działanie, proteina którą odkrył i nazwał proteiną aktywizującą gamma sekretazę, musi nakazać jej aby produkowała amyloid beta, tylko. Wtedy odkryta przez doktora Greengarda proteina jest używana do kierowania produkcją amyloidu, a jej blokowanie  nie wpływa na inne zadania gammy sekretazy. Stworzył zatem ze swojej proteiny “pośrednika” regulującego i całkowicie kontrolującego  produkcję amyloidu przez enzym gamma sekretazę.

Pozostaje zatem dobrać lek, który będzie umiał blokować nowo znalezioną proteinę. I taki lek jest. Nazywa się Gleevec i jest lekiem stosowanym w przypadku leukemii i raka żołądka. To on blokuje tą proteinę. Jednakże charakterystyka tego leku powoduje, że tak szybko jak “wchodzi” do mózgu tak szybko “wylatuje” i przez to nie może być skuteczny, jak na razie

Przez ostatnie lata doktor Greengard skupił się na udowodnieniu, że jego proteiny należące do grupy proteaz są skuteczne. Jego ostatnie doświadczenia, które były konkluzją jego pracy OSTATECZNIE TO POTWIERDZIŁY! Myszy z chorobą Alzheimera po “wlewce” Gleevecu traciły złogi amyloidowe i były uleczone w 100%! Teraz pozostaje jedynie zmiana struktury leku tak aby chciał samodzielnie pozostać w mózgu.

Cóż to dla nas oznacza? Musimy śledzić prace także nad tym lekiem Sylwia :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...