Polimorfizm genu CACNA1C, który obniża liczbę nowych neuronów o połowę w hipokampie i jest być może typologią “polskiej” choroby Alzheimera w zespole Downa.

listopad 30, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Nie raz nie jestem w stanie oglądać już Waszych paneli. Im więcej je oglądam tym bardziej boję się, że zobaczę coś, z czym nie daję sobie rady i nie wiem jak to skorygować. W dużej mierze ten “dziadowski” gen CACNA1C odpowiada za takie moje uczucie.

http://www.zespoldowna.info/cacna1c-gabra6-gabra2-mat1-a-mat2bil-6-il-1.html

“CACNAC1C jest genem dla Europy Środkowej, należącym do grupy genów wskazywanych za najczęstszą przyczynę występowania autyzmu. Ale co jest ciekawe nie jest to gen typowo neuroprzekaźnikowy. Odpowiada on za funkcjonowanie kanałów wapniowych istotnych dla regulacji odpowiedniego uwalniania neuroprzekaźników. Napływ wapnia zatem rozpoczyna uwalnianie neuroprzekaźnika. Z tej perspektywy jest bardzo istotny, gdyż kreuje nastroje, możliwości i gotowość do działania. Z tej perspektywy jest uważany za kluczowy gen dla choroby bipolarnej (dwubiegunowej), ale także schizofrenii w połączeniu z innymi genami takimi jak chociażby IL-6, IL-1 o którym ostatnio pisałem przy neuroinflamacji w ZD.”

Tak już opisywałem ten gen wcześniej.

http://www.nature.com/mp/journal/v15/n12/full/mp2009103a.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Voltage-dependent_calcium_channel

Co powoduje CACNAC1C? W poniższym badaniu na modelu myszy określono cechy specyficzne jakie wywołuje ten gen:

image

http://www.informatics.jax.org/marker/MGI:103013

image

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gbb.12405/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/gene/775

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0133247

1.”Modele mysie CACNAC1C wykazywały obniżoną aktywność i ogólne zachowanie lękowe, wywołane przez zewnętrzne bodźce, które przenikały interakcje społeczne.”

2.”Nie wykryliśmy deficytów w poznawczym proceduralnym teście uczenia się, ani nie zaobserwowaliśmy perseweratywnego zachowania w tych modelach. Zauważyliśmy jednak różnice we wzorcach eksploracyjnych zmutowanych myszy CACNA1C sugerujących efekt behawioralny w otoczeniu społecznym”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Perseweracja_(psychopatologia)

Perseweracja (łac. perseveratio – obstawanie przy czymś) – objaw niektórych zaburzeń psychicznych, polegający na uporczywym powtarzaniu tej samej czynności (mogą być to słowa, zdania, skojarzenia, ale również fragmenty melodii lub omyłki), mimo zaniku wywołującej ją przyczyny.

I większość z Was potwierdza takie zachowania u dzieci mających polimorfizmy CACNA1C (głównie homozygotyczne) na przynajmniej dwóch allelach, a wykazujących cechy autystyczne (rs1006737, rs2159100)

image

https://www.snpedia.com/index.php/Rs1006737 schizofrenia, choroba dwubiegunowa,

https://www.snpedia.com/index.php/Rs2159100 schizofrenia minor allele, choroba dwubiegunowa,

https://www.snpedia.com/index.php/Rs216013 metabolizm warfarinu,

https://www.snpedia.com/index.php/Rs2302729 zaburzenia snu,

 

Wróćmy zatem do wiedzy jaka jest dostępna na temat tego genu. Badania prekursorskie jakie miały miejsce w 2016 roku jednoznacznie łączą ten gen ze WSZYSTKIMI PROBLEMAMI NEURODEGENERACYJNYMI I STANOWIĄ O TYM, ŻE JEST TO KLUCZOWY GEN W PSYCHIATRI.

http://www.eneuro.org/content/3/6/ENEURO.0118-16.2016

https://www.nature.com/articles/mp2017133

https://now.uiowa.edu/2016/05/gene-role-major-psychiatric-disorders

image

CACNA1C jest odpowiedzialny za obumieranie nowo narodzonych komórek w mózgu w kluczowych chorobach psychiatrycznych: schizofrenii, chorobie dwubiegunowej, autyzmie, ADHD i chorobach depresyjnych. Jak to określają autorzy tego badania:

”Pośredniczy w przeżyciu nowo narodzonych neuronów w hipokampie, części mózgu, która jest ważna w nauce, pamięci, nastroju i lęku.”

Oznacza to, że osoba z polimorfizmami tego genu może mieć nawet o połowę mniej neuronów w hipokampie od osoby bez polimorfizmów. Wpływa on także na gen BDNF, bardzo istotny gdyż wspierający neurogenezę.

image

Jakie są rozwiązania na dzień dzisiejszy?

1.P7C3-A20 jest składnik leku, który w testach blokuje negatywne działanie genu CACNA1C i przywraca neurogenezę do poziomu normalnego. Niestety nie koryguje on bardzo niskiego poziomu BDNF, a mimo wszystko potrafi niezależnie ratować neurogenezę w hipokampie.

https://en.wikipedia.org/wiki/P7C3

2.ISRIB lek eksperymentalny, który jest testowany od 2013 roku i w 2017 potwierdził zdolność do przywrócenia funkcji poznawczych.

https://en.wikipedia.org/wiki/ISRIB

https://www.ucsf.edu/news/2017/07/407656/drug-reverses-memory-failure-caused-traumatic-brain-injury

https://www.youtube.com/watch?v=bqB1sCivIXY

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341466/

image

3.Kurkuma, fluoksetyna, ubiquinol, PQQ, DHA, EGCG, cholina, cerebrolizyna to są wszystko produkty, które w pewien sposób stymulują neurogenezę i poziom BDNF-ów. Podając je możemy niejako “ograniczać straty” jakie powstają w wyniku nie tylko ZD ale i polimorfizmów genu CACNA1C.

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-kurkuma-a-bdnf-czyli-uczenie-sie-o-to-sie-nikt-nie-spytal-przypominam-zatem.html

http://www.zespoldowna.info/kurkuma-jej-korzysci-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

http://www.zespoldowna.info/78-dhf-kolejna-alternatywa-dla-wsparcia-osob-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/ile-dha-ile-epa-powinno-byc-podawane-dzieciom-uzupelnienie.html

http://www.zespoldowna.info/pqq-czym-jest-cz-2-o-hamowaniu-starzenia-komorki-i-poprawie-funkcji-poznawczych.html

Po co to piszę wszystko?

Cóż być może ta typologia występowania polimorfizmów genu CACNA1C w Polsce u dzieci z ZD, może spowodować ich odmienny fenotyp w kontekście choroby Alzheimera. Pojawienie się tego polimorfizmu zmienia/zwiększa poziom amyloidu. Czy to oznacza szybszy rozwój kaskady choroby Alzheimera u naszych dzieci? Ja tego nie wiem, ale widzę jednoznaczne połączenie. Wiedza na ten temat już dziś może ograniczać problemy, ale trzeba to wiedzieć na samym początku niestety.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045094/

image

http://etd.library.vanderbilt.edu/available/etd-02072014-094006/unrestricted/Koran.pdf

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...