Prunning czyli przycinanie synaptyczne.

czerwiec 7, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

“Jak przyspieszyć prunning?”, “Jeżeli prunning jest tak zły dla naszych dzieci, czy da się go przyspieszyć?” to są pytania, które pojawiły się w bardzo trudnym temacie prunningu czyli przycinaniu synaptycznym.

Przycinanie synaptyczne w istocie obejmuje zarówno aksony, jak i dendryty, gdyż synapsa jest to te miejsce komunikacji między neuronami, gdzie na końcu aksonu, jego błony następuje wymiana impulsów nerwowych do drugiej komórki poprzez jej początek, dendryt i jego błonę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Synapsa

image

https://en.wikipedia.org/wiki/Synapse

Ma miejsce w dwóch okresach życia człowieka:

-wczesnym niemowlęcym

- na początku dojrzewania,

choć i to należy podkreślić trwa z różną intensywnością między tymi punktami w sumie do maksymalnie 20 roku życia.

Wróćmy do synapsy. Jest ona połączeniem między neuronami, które wymieniają różnego rodzaju impulsy nerwowe. Takim impulsem, natury chemicznej, jest neuroprzekaźnik. Kiedy uczymy się, kiedy zdobywamy doświadczenie, kiedy mówimy, kiedy docierają do nas nowe informacje powodujemy, że synapsy stają się sprawniejsze, mocniejsze. Dzięki temu także tworzymy nowe neurony. W efekcie nasz mózg się rozwija i to gwałtownie, zatem powinniśmy “odciąć” mniej efektywne połączenia by dać miejsce nowym sprawniejszym. I to jest prunning, który mi się kojarzy jednoznacznie z przycinaniem drzew owocowych na wiosnę, by nowe odrosty dały nam więcej owoców i by drzewo było silniejsze, a stare po prostu nie przeszkadzały.

Mózg dzięki prunningowi traci prawie połowę swoich synaps. Powtórzę POŁOWĘ!

Po co jest prunning dziecku? Gdyby nie ten proces dziecko wiecznie byłoby “robiegane”, “chaotyczne”, “nieefektywne”. Z czego to wynika? Cóż gdy się rodzimy organizm sprawdza jakie połączenia między komórkami są wykorzystywane często, efektywnie, a które są wadliwe, zaburzają przepływ sygnałów i wprowadzają chaos. Jeżeli zdefiniuje te połączenie według takiego podejścia “wycina” zbędne, zakłócające poprawiając efektywność pracy mózgu…czyli pomaga mózgowi objąć więcej, być bardziej efektywnym, skupionym. Prunning tytułem różnych powodów, może być zakłócony.

SEN, PRUNNING, SCHIZOFRENIA…A MOŻE CHOROBA ALZHEIMERA

W całym 2016 roku dyskusja trwała w oparciu o trójkąt: SEN, WADLIWE PRZECINANIE SYNAPTYCZNE (PRUNNING) I SCHIZOFRENIA w kontekście pracy mózgu i …

1.Sen jest okresem, gdy mózg dokonuje regeneracji połączeń między neuronami. Co to oznacza? Eliminację złych połączeń i reorganizację całej struktury komunikacji. Co się dzieje gdy brakuje snu? ….

2.Zaburzenie snu może doprowadzić do zaburzenia przycinania synaptycznego i tak jest w schizofrenii…ale i w chorobie Alzheimera.

3. W efekcie w schizofrenii dochodzi do nadmiernego przycinania i jest to kojarzone z wadliwie działającym genem C4-A

https://www.nytimes.com/2016/01/28/health/schizophrenia-cause-synaptic-pruning-brain-psychiatry.html?rref=collection%2Fsectioncollection%2Fscience&action=click&contentCollection=science&region=rank&module=package&version=highlights&contentPlacement=1&pgtype=sectionfront&_r=1

4.Okazuje się jednak, że przy tym temacie wraca temat receptorów GABA, które mogą powodować zahamowanie tego procesu.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160502161118.htm

CHPOROBA ALZHEIMERA

Wydaje się, że skoro prunning normalnie ma miejsce do 20 roku życia w sposób intensywny, to choroba Alzheimera, jako dotycząca osób starszych nie powinna mieć w tym zakresie swojej patologii…a jednak. Amyloid beta, jako molekuła immunologiczna w połączeniu z odpowiednimi genami daje w istocie prunning …i stan zapalny w mózgu. Z tej perspektywy patrząc, prunning “wycina” wadliwie wszystko co jest do “wycięcia”.

https://www.scientificamerican.com/article/new-clues-show-out-of-control-synapse-pruning-may-underlie-alzheimer-s/

ZESPÓŁ DOWNA

W zespole Downa też mamy do czynienia z prunningiem i jego błędnym przebiegiem…ale na to wygląda, że jest to jednak bardziej zbliżone do autyzmu tym razem, niż do choroby Alzheimera.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5095804/#!po=23.8916

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4527946/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4496332/

Gdy mówimy o wieku do 20 lat, prunning w zespole Downa przebiega nieprawidłowo, a w okolicach dojrzewania nie przebiega wcale wg.Teresy Cody. W efekcie następuje głębokie zaburzenie komunikacyjne między komórkami. Gdy mówimy o wieku powyżej 20 lat, prunning zaczyna przebiegać w typowy dla choroby Alzheimera sposób: w przyspieszonym trybie.

Jednak w ZD jest jeszcze inny kluczowy czynnik, który niejako jest “ponad” prunningiem: połączenie synaptyczne między komórkami w ZD jest systemowo źle działające przez co prunning sam w sobie, jego brak lub nadmiar jest jedynie pewną konsekwencją dodatkowo obciążającą źle działający mózg a w szczególności hipokamp.

METYLACJA

Metylacja wciąż wydaje się być mechanizmem, który może regulować prunning. Oczywiście należy wziąć pod uwagę występujące w ZD jej błędy tytułem potrojenia genów DNMT3L, RFC1A. Ale jak czytamy poniższy raport dowiadujemy się, że prunning może być nie tylko mechanizmem genetycznym, ale i środowiskowym…zatem metylacja jest tutaj kluczowa.

http://www.futuremedicine.com/doi/full/10.2217/epi-2016-0003

Pokazują to szczególnie raporty dotyczące autyzmu, które łączą prunning właśnie z nieodpowiednią metylacją.

http://www.nature.com/tp/journal/v4/n9/full/tp201470a.html

http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2014/08/21/children-autism-extra-synapses-brain/

 

WNIOSKI Z TEGO TRUDNEGO TEMATU:

1.W ZD znów mamy niezbadane w pełni obszary wiedzy.

2.Znów pojawiają się przeciwne mechanizmy w zależności od wieku osoby z ZD.

3.I znów pojawia się ogólnikowe zdanie: dobra metylacja może wpływać na dany proces…

4.A wniosek jest jeden: DYRK 1 A i zła metylacja inicjuje niszczenie działańia móżgu przy udziale “wyspecjalizowanych” genów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...