Szczepionka na amyloidy beta

luty 26, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Obiecałem wrócić do tego tematu po powrocie i dotrzymuję obietnicy.

Pierwszy raz pisałem na ten temat w 2010 roku tutaj: https://www.zespoldowna.info/nowa-szczepionka-na-chorobe-alzheimera-redukujaca-amyloidy-beta.html

Tak pisałem o tym wydarzeniu:

“Jak podaje AFP z Wiednia, właśnie ogłoszono zamknięcie prac nad nową szczepionką przygotowaną przez biotechnologiczną , austriacką firmą Affris. W najbliższym czasie w 6 krajach będą trwały testy kliniczne (Austria, Czechy, Chorwacja, Czechy, Francja, Niemcy i Słowacja). Testom zostanie poddanych 420 pacjentów w kierunku efektywności dawki. Szczepionka była testowana od 2001 roku z różnymi skutkami. Dzisiaj przeszła już testy bezpieczeństwa i tolerancji. Cały program prób uważa się, że zostanie zamknięty w 2012 roku.”

http://www.affiris.at/pdf/presse_medien/pressemeldungen/3_Presseaussendung%20International.pdf

W 2013 roku ogłoszono i potwierdzono, że szczepionka może funkcjonować w kierunku jakim ustalono. Poparto to efektami badań klinicznych, które trwają i dają często zaskakujące efekty, które modyfikują przyjęte założenia. Okazuje się, że amyloidy beta mogą modyfikować swoje funkcjonowanie, więc jedna szczepionka…to za mało.

http://www.affiris.at/html/en/impfstoffe/morbus_alzheimer_impfstoffe.html

http://www.alzforum.org/news/research-news/surprise-placebo-not-av-vaccine-said-slow-alzheimers

Między czasie Glaxo już samodzielnie rozpoczęło pracę nad innym projektem związanym z eliminacja amyloidu beta poprzez szczepienie we współpracy z Uniwersytetem Laval w Kanadzie.

http://www.nature.com/scibx/journal/v6/n4/full/scibx.2013.79.html

image

Badania podsumowujące ten fakt opublikowano tutaj: http://www.pnas.org/content/110/5/1941

image

Widząc pozytywne efekty podejmowanych działań w kierunku funkcjonowania szczepionki “niwelującej” poziom amyloidu beta (to określenie jest mocnym uproszczeniem, gdyż wykorzystuje się różne mechanizmy od zapobiegania powstawania amyloidów, poprzez ich realne wypłukiwanie), do gry włączają się inni gracze. W najbliższym czasie takie propozycje przedstawi z pewnością Johnson&Johnson samodzielnie http://www.ibtimes.com/johnson-johnson-bets-alzheimers-vaccine-disease-prediction-human-microbiome-1824514 i w wyniku współpracy z AC Immune, których to szczepionka będzie bardziej wspomagała proteiny tau http://www.fiercevaccines.com/story/ac-immune-begins-first-trial-tau-targeting-alzheimers-vaccine/2014-01-13

http://www.reuters.com/article/2014/01/09/us-alzheimers-acimmune-idUSBREA080U120140109

ale także Roche, Eli Lilly czy Merck…czyli wszyscy giganci.

Na ile szybko otrzymamy taką szczepionkę?

Dane do zrobienia takiej i obserwacje z rozwoju projektów są obiecujące, ale są to raczej fazy rozwojowe, o czym można poczytać tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3696351/

image

Ale szczepionka jest faktem, gdyż badania kliniczne z udziałem ludzi są w toku o czym też mówi się tutaj: http://chicago.cbslocal.com/2015/02/06/chicago-hospital-participates-in-study-of-potential-alzheimers-vaccine/

Analizując dane na jakie powołuje się dr.Mobley myślę, że ponieważ szczepionki przeszły etapy badań bezpieczeństwa, ich efektywne wdrożenie nie jest zbyt odległą przyszłością, tym bardziej że inwestycje koncernów w ten temat to są już pieniądze liczone w miliardach dolarów….co oznacza, że coś z tego musi wyjść. Zatem perspektywa 2 lat wydaje się być możliwą.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...