To jest ten moment by zwiększyć dawkę dzienną witaminy C i zwrócić uwagę na cynk.

listopad 23, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Najgorsza pogoda to ta, gdy maksymalna temperatura w ciągu dnia jest ok.8 C a minimalna ok. –2C. To jest czas dla wirusów, wszyscy kichają i są przeziębieni…bo wirusy!!!

Jeżeli do tej pory nie braliście witaminy C to warto z nią wystartować próbując podawać minimalną dawkę typu 3 razy 30 mg kwasu l-askorbinowego w ciągu dnia dla dziecka z ZD poniżej 6 lat. Minimalna dawka rośnie wraz z wiekiem i dzieci w wieku powyżej 12 roku powinny otrzymywać dziennie minimalną dawkę ok.100 mg 3 razy dziennie, gdyż wszystkie badania potwierdzają stabilność witaminy w organizmie powyżej dawkowania 200 mg dziennie witaminy C.

https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4915787/

https://www.selfhacked.com/blog/liposomal-vitamin-c/

Jeżeli podajecie już to warto pamiętać o zwiększeniu OKRESOWYM DAWKI o minimum 30% w okresie 5-10 dni jeżeli infekcje są już obecne w szkole czy w domu.

Podawanie przez cały okres jest dyskutowane. Na pewno poza okresem wirusowym podawanie witaminy C musi być zmniejszone, ale zauważa się jej pozytywną rolę w procesie zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera, gdyż witamina C ma zdolność rozpuszczania nadmiernych złogów amyloidowych oraz umie korygować typowe dla ZD problemy z kataraktą oczu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537785/

https://www.sciencedaily.com/releases/2011/08/110818101645.htm

Jednakże proponuję wrócić do tego mojego wpisu traktującego o infekcjach w ZD:

http://www.zespoldowna.info/czy-witamina-c-moze-byc-regulatorem-odpowiedzi-immunologicznej-w-zespole-downaile-jej-mozemy-uzywac.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-c-miesiac-przed-szczepieniem-i-miesiac-po-by-zredukowac-jego-efekt-uboczny-szczegolnie-przy-polimorfizmie-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-walcza-z-infekcja-nawet-wtedy-gdy-jej-nie-ma-czyli-o-przelomowym-projekcie-dla-zespolu-downa.html

“Rozważając wszystkie elementy, z  mojej perspektywy, uważam że witamina C powinna być jednak podawana, przy czym dawki powinny być mniejsze a terapia planowana w krótszym terminie. Co to oznacza? Maksymalne dawki witaminy C nie powinny przekraczać 600 mg dziennie podawanych w 3 porcjach w ciągu dnia. Powinniśmy podawać jedynie w okresach “infekcyjnych” a nie przez cały rok.”

Jest to także oparte nie tylko o kwestiach deregulacji interferonów w ZD ale także tego, że witamina C upośledza wchłanianie witaminy B12.

http://www.zespoldowna.info/witamina-c-czy-wiesz.html

PODSUMOWUJĄC TEN WĄTEK wskazuję, że optymalna maksymalna dawka powinna oscylować na poziomie 600-800 mg witaminy C dziennie w zależności od wieku dziecka/dorosłego z ZD, podawana 5 dni w tygodniu w okresie od września/października do maja, w czasie choroby przez 10 dni pod rząd a potem z konieczną 3-4 dniowa przerwą.

W jakiej formie?

Po pierwsze najskuteczniejsza forma to iniekcja, gdyż omija wszystkie etapy absorpcji stąd gdy mamy powtarzające się problemy …po prostu iniekcja.

Po drugie najbardziej efektywną formą jest roztwór wodny uzyskiwany z kwasu askorbinowego np. w postaci krystalicznej.

Po trzecie bardzo dobrą formą ale nieefektywną ekonomicznie jest forma liposomalna. Kosztuje za dużo, a daje za mało “różnicy “w tej cenie w stosunku do formy krystalicznej.

Teraz cynk. Jeżeli mamy normę między 70 – 102 µmol/l a dziecko z ZD ma 75 to z góry wiadomo, że jego bariera immunologiczna nie będzie działać należycie…a gdzie realizacja zapotrzebowania na cynk po stronie tarczycy?

Z mojego doświadczenia wynika, że poziom cynku wystarczający u dziecka z ZD do “walki” z wirusami to ten powyżej 90, ale “dwa dni kichania” powoduje jego nadmierne zużycie i poziom spada wtedy poniżej 80. Zatem w okresie “wirusowym” wprowadzamy cynk jako uzupełnienie diety na poziomie dla dziecka 12 letniego, minimum 30 mg tygodniowo, dla dziecka 3- 6 lat z ZD powinna być to ta sama dawka, gdyż bariera wciąż nie działa. Dla dziecka do 3 roku powinniście konsultować to z lekarzem i brać pod uwagę jakie leki on przepisuje. Większość leków, antybiotyków może wypłukiwać cynk więc dawkowanie cynku może nawet być wyższe niż to co jest u dzieci starszych.

W momencie gdy “rusza “ kichanie, przeziębienie warto zastosować terapię cynkową 5 dniową i tak dla dzieci do 6 roku życia ok 10 mg dziennie, a dla dzieci powyżej 12 roku dawkę min.15 mg dziennie.

Po takiej terapii, robimy 2-4 dniową przerwę i możemy wrócić do suplementacji wspierającej.

http://www.zespoldowna.info/cynk-czy-wiesz.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sa-badania-nad-zastosowaniem-cynku-w-leczeniu-tarczycy-u-osob-z-zd.html

http://www.zespoldowna.info/zmiany-profili-metabolicznych-selenu-cynkuwapnia-miedzi-sodu-w-zespole-downa-ma-to-wplyw-na-problemy-miedzy-innymi-z-tarczyca-czy-tez-nie.html

http://www.zespoldowna.info/czas-na-witamine-c-d-3-i-cynk-przygotowujemy-sie-na-wirusy-i-bakterie.html

Uwaga:

dzieci z mniejsza dynamiką wzrostu mogą wymagać większych dawek cynku!

dzieci z istotnymi problemami z tarczycą mogą wymagać większych dawek cynku!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...