“Zespół Downa, Autyzm wspólna sprawa!”, czyli znów o witaminie D.

październik 22, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Gdy w czasach Solidarności podłączałem się pod Pomarańczową Alternatywę uwielbiałem krzyczeć z wieloma ludźmi, różne hasła, które zawsze miały w sobie te wyrażenie: WSPÓLNA SPRAWA. Autyzm z ZD na pewno mają WSPÓLNĄ SPRAWĘ: MTHFR, WITAMINĘ D, ŚCIEŻKĘ SEROTONINY, GABA A, KWAS GAMMA AMINOMASŁOWY I GLUTAMINIAN…

Niestety pomimo wspólnych spraw nie ma wspólnego działania, a są tematy, gdzie autyzm mógłby korzystać z ZD i odwrotnie np. historia witaminy D, tarczycy i syntezy serotoniny.

No to zaczynam historię:

Rok 2001 ukazuje się raport wskazujący na witaminę D, jej deficyt, jako skutek w postaci autyzmu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11576669

Rok 2014 ukazuje się raport dotyczący wpływu witaminy D na syntezę serotoniny.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24558199

Okazuje się w nim, że w autyzmie źle funkcjonują 3 geny. Wszystkie są bezpośrednio regulowane za pomocą witaminy D. Oznacza to, że wszystkie te geny, ich ekspresja jest sterowana przez witaminę D!!!

Inna zależność jaka w genetyce jest powiązana z witaminą D, to jej wpływ na poziom serotoniny. W autyzmie, we krwi serotoniny jest bardzo dużo, ale nie w mózgu!!!

Powód: witamina D podwyższa aktywność genu odpowiedzialnego za syntezę serotoniny we krwi a obniża aktywność genu odpowiedzialnego za syntezę serotoniny w mózgu!!!

W raporcie Rady ds. Witaminy D możemy przeczytać o kolejnej zależności:

https://www.vitamindcouncil.org/blog/new-study-finds-vitamin-d-regulates-three-genes-involved-in-autism/#

-dlaczego autyzm dotyka bardziej chłopców

Odpowiedź jest prosta: estrogen wpływa na ekspresję genu odpowiedzialnego za produkcję serotoniny w mózgu. Jej brak w mózgu powoduje autyzm.

Na koniec w raporcie czytamy także o kwestiach związanych z immunologią i umiejętnościami społecznymi. Okazuje się, że brak witaminy D powoduje taką inicjację działań, że u autystów spada odporność i funkcje społeczne!!!

Zapytacie się jak to ma się do ZD?

Proste:

1.W ZD mamy do czynienia z obniżonym poziomem witaminy D plus niskim poziomem serotoniny i we krwi i w mózgu. Czy zatem jedne z genów opisanych w autyzmie nie pracuje właściwie także w ZD? Najfajniejsze, że mamy od razu sugestię w raporcie co powinniśmy w takim przypadku robić:

supplementation with vitamin D and tryptophan is a practical and affordable solution to help prevent autism and possibly ameliorate some symptoms of the disorder

czyli należy suplementować witaminą D i tryptofanem by eliminować i korygować te symptomy!

2.W ZD mamy problem z hormonem tarczycy. W autyzmie choroby autoimmunologiczne oparte są na złym funkcjonowaniu tarczycy…czyli jak u nas. Niski poziom witaminy D u autystów i u osób z ZD to jeden z powodów tych chorób. Przytoczę cytat potwierdzający tą tezę:

 Vitamin D deficiency also correlated to the presence of antithyroid antibodies (P=0.01) and abnormal thyroid function tests (P=0.059). Significantly low levels of vitamin D were documented in patients with AITDs that were related to the presence of anti thyroid antibodies and abnormal thyroid function tests, suggesting the involvement of vitamin D in the pathogenesis of AITDs and the advisability of supplementation.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21278761/

Ostatnie dwa słowa mówią o zalecanej suplementacji witaminą D.

3. Na koniec przypomnienie. Skoro mamy niski poziom witaminy D, to mamy niski poziom serotoniny. Skoro mamy niski poziom serotoniny to mamy depresję, problemy ze spaniem, zmienność nastrojów. Gdy to występuje, nikt nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Czy nie jest to tożsame dla ZD i autyzmu?

Szkoda tylko, że wciąż nie rozumiemy, że w naszym przypadku (dzieci z dysfunkcjami) minimalny poziom witaminy D 3 to 50 a oczekiwany to nawet 90.

Dla przypomnienia polecam:http://www.zespoldowna.info/dlaczego-skupiasz-sie-tak-na-witaminach-zapytal-mnie-moj-przyjaciel.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do ““Zespół Downa, Autyzm wspólna sprawa!”, czyli znów o witaminie D.”
 1. ghoska pisze:

  Jarek , a jak jest u Jaśka teraz z poziomem wit.D , ile aktualnie mu podajesz ?

 2. Can pisze:

  Ostatnie badanie pokazało ciut ponad 30. W tamtym roku o tej porze było 19. Od sierpnia podajemy Nordic Naturals 1 000 iu teraz 2 000 iu dziennie w rozbiciu na dwie dawki.Od listopada będzie to 3 000 iu wraz ze skróceniem się dnia.

  • ghoska pisze:

   Ja biorąc pod uwagę te i inne artykuły zaczęłam suplementować syna (13 lat ok. 40 kg wagi ) od września Wit D 5 000 iu, potem jeszcze dodałam 1 000 iu z wit. k2 .Wynik na koniec stycznia to 95 !

 3. Can pisze:

  Ghoska a teraz trzeba utrzymać ten wynik przez 6-8 miesięcy. Uważaj przy tak wysokich dawkach konieczna jest suplementacja witaminą K 2 w obu postaciach MK-4 i MK-7.

 4. Can pisze:

  Ghoska zauważ jeszcze jedno: witamina D 3 pomaga tym autystom, którzy mają mutację genu VDR i MTHFR.

 5. ghoska pisze:

  Czyli nadal mam suplementować D3 ? Myślałam , że powinnam przestać …

  A ferrytyna na poziomie 44 ( żelazo 147 , mcv 97 )- podawać wit C ?

  W ciągu ostatnich miesięcy syn znacznie urósł , nie ruszają go żadne choroby -nawet katar

 6. Can pisze:

  Myślę, że stale powinnaś podawać witaminę D 3 tylko w znacznie niższych dawkach tak aby utrzymać ten wynik. Co do ferrytyny to ten wynik już jest ok ale staraj się różnymi metodami do uzyskania i UTRZYMANIA wyniku powyżej 50-60.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...