“Jeżeli poroniłam kilka razy to jakie witaminy muszę wziąć pod uwagę przy suplementacji?”

sierpień 8, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Zaczyna się najlepszy okres dla poczynania dzieci. Większość z Was jest przygotowana, ma jeszcze pytania w tym temacie, więc postanowiłem w ciągu najbliższych 2 tygodni na takie pytania odpowiadać. Proszę wysyłajcie je na adres: jarek@zespoldowna.info

Pierwszy problem.

Gdybym miał szybko powiedzieć jakie są najważniejsze składniki w Polsce dla POLAKÓW to odpowiedziałbym tak:

co dlaczego
witamina B12 z mojej perspektywy Polacy mają większe problemy z absorpcją kobalaminy niż innych składników. Pomimo, że kwas foliowy jest najbardziej znaną w tym temacie witaminą nie jest ona dla mnie najbardziej istotna.
cholina Z trzech donorów grup metylowych, jest najmniej brana pod uwagę, a jest priorytetowa dla budowy mózgu i rozwoju płodu wspomagając neurogenezę.
witamina B9 Przez to, że jest najbardziej poznana jest z natury przedawkowywana…i u mnie przez to wylądowała na końcu. W tym przypadku nie degradujemy jej co do jej istotności, tylko właśnie dlatego że podaje się jej za dużo i w złych formach.
Cynk Bez niego tarczyca, geny BHMT, MTR po prostu nie “pojadą”. Kluczowe w trakcie ciąży, warto zwrócić uwagę.
Witamina B2 i B3 Są to paliwa dla wielu genów, tarczycy. Bez nich metylacja, nawet ta najlepiej przygotowana po prostu nie będzie działać. Warto o tym pamiętać.
Magnez Paliwo dla energii i rozwoju…tak szybko znikające.
Witamina D3 Dopamina, serotonina, stan zapalny, zdrowe jelita…to tylko mała część najważniejszych pól działania tej witaminy nie wspominając o metylacji. Bez niej nie wyobrażam sobie ciąży.
Witamina K2 Dla tych kobiet, które mogą bo nie mają zakrzepicy konieczna by regulować gospodarkę wapniową deregulowaną podawaniem witaminy D3. Dla płodu też ważna ze względu na jej wpływ na układ nerwowy.
Witamina B6 Dla tych, którzy mają problem z polimorfizmem CBS konieczna…a ponieważ jest witaminą z grupy B to tym bardziej istotna.
Witamina B1 Jeżeli brakuje nam energii potrzebujemy oczywiście najczęściej sięgamy po magnez i witaminę B12. jednak witamina B1 poprawia ten stan “energetyczności” a przy tym wspomaga rozwój układu nerwowego.
Witamina C pomaga w absorpcji żelaza, ale i kontroluje by nasze ciało nie uległo wirusom. W trakcie ciąży bezcenna.
NAD pomaga w utrzymaniu ciąży, zwiększa przepływ krwi i dostarcza tlenku azotu.
Arginina, ornityna, cytrulina Wciąż zastanawiam się jak powinna wyglądać dieta/suplementacja w tym kierunku. Ilość polimorfizmów na ścieżce MTHFR A1298, CGH1, NOS3 jaką mają Polki jest istotna, a nikt o tym nie pisze jak je regulować, gdy wystarczy podawać te aminokwasy. Na pewno poświęcę temu więcej czasu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arginina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ornityna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytrulina

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/nutrients-vitamins-pregnancy/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...