Cholesterol dlaczego należy go kontrolować?

kwiecień 16, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Cholesterol w zespole Downa ma niejako dwa oblicza: jest wskaźnikiem rozwoju choroby Alzheimera (tak jak i u wszystkich ludzi) oraz wskazuje na błąd metaboliczny wywołany genem ABCG1.

Gen ABCG1 jest genem regulującym metabolizm cholesterolu. W związku z jego nadekspresją zwiększa się wielkość produkcji amyloidów beta, które są toksyczne i dodatkowo akumulują się zarówno w mózgu osób z ZD jak i w przypadku choroby Alzheimera. 

http://www.zespoldowna.info/cholesterol-w-zd-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/cholesterol-w-zd-cz-2-gen-abcg1.html

W powyższych artykułach wskazałem na powody łączące chorobę Alzheimera i cholesterol. Kluczowy jest ten opis:

“…Badacze jako pierwsi dokonali opisu struktury molekularnej proteiny nam wszystkim doskonale znanej, nazywanej prekursorowym białkiem amyloidu, APP. Jest to proteina inicjująca proces powstawania amyloidu beta, tworzącego złogi w mózgu, powodując utratę pamięci i demencję.

Naukowcy odkryli, że proces wytwarzania amyloidu beta angażuje 2 enzymy, które tną molekułę APP. Pierwszy enzym tnąc APP tworzy fragment proteiny nazywany C99, który z kolei jest cięty przez drugi enzym by w końcu powstał amyloid beta. Używając rezonansu i spektroskopu, zauważono w trakcie prac, że proteina C99 (ta część która powstaje po pierwszym cięciu) w wyniku reakcji chemicznej przyłącza się do cholesterolu. Analizując wcześniejsze raporty dotyczące cholesterolu i jego roli w chorobie Alzheimera stworzyli model potwierdzający, że fakt łączenia się białka C99 do cholesterolu jest  procesem inicjującym powstawanie choroby Alzheimera…”

Skoro znamy powód dlaczego istotne jest śledzenie cholesterolu, konieczne jest też stwierdzenie dlaczego cholesterol jest niebezpieczny w chorobie Alzheimera.

W dniu dzisiejszym pojawił się artykuł, który świetnie ten problem ilustruje.

image

http://zeenews.india.com/news/health/diseases/how-bad-cholesterol-ups-risk-of-alzheimer-s-and-heart-disease_21428.html

Kluczową rolę w nim odgrywa tzw. zły cholesterol LDL oraz zespół Downa jako trisomia 21 chromosomu. Dla nas jest to ważne, gdyż opisuje się pewien stan chorobowy na podstawie stanu zdrowia naszych najbliższych.

W nowym projekcie badawczym prowadzonym przez Antonetę Granic oraz znanego już nam Huntingtona Pottera, pokazano że cholesterol, a w szczególności ten LDL, powoduje nieprawidłowy podział komórek jak i nieprawidłową dystrybucję  ich zduplikowanych chromosomów. W rezultacie następuje akumulacja zdefektowanych komórek ze złą liczbą chromosomów i w efekcie ze złą liczbą genów. Zamiast dwóch dobrych kopii każdego chromosomu i w konsekwencji dwóch kopii każdego genu, niektóre komórki “wyposażane” są w albo 3 albo 1 chromosom.

Zatem efektem tego projektu stało się nie tylko udokumentowanie mechanizmów jakie towarzyszą występowaniu nadmiernej ilości cholesterolu i jego wpływowi na chorobę Alzheimera, ALE PRZEDE WSZYSTKIM POTWIERDZENIU, ŻE CHOLESTEROL WPŁYWA NA POJAWIANIE SIĘ KOMÓREK Z TRISOMIĄ 21 CHROMOSOMU.

Badanie to potwierdziło także, że u dzieci z chorobą neurodegeneratywną typu: Niemann Pick type C

http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Niemanna-Picka

także występują komórki z potrojonym 21 chromosomem. Choć u nich upośledzenie umysłowe nie jest związane z trisomią, ale jak widać to w badaniach, powiązane jest to ze złym podziałem chromosomów wywołanych działaniem cholesterolu.

Projekt badawczy tej dwójki badaczy jest wsparty raportem z badań Thomasa Arendta z Lipska, który wskazał że w przypadku choroby Alzheimera aż 90% komórek, które obumarły w wyniku choroby, to komórki ze złą liczbą chromosomów ,czyli tak jak w ZD.

WNIOSKI:

1.Komórki, które pierwsze obumierają w chorobie Alzheimera to te które mają nieprawidłową liczbę chromosomów. W ZD, w pełnej trisomii, wszystkie komórki mają nieprawidłową liczbę chromosomów, stąd podlegają szybszemu obumieraniu.

2.Cholesterol sieje spustoszenie przy podziale komórek w szczególności LDL.

3.Należy zapobiegać nadmiernej ilości LDL, trójglicerydów gdyż są one “przyspieszaczami” uśmiercania komórek w mózgu.

4.Zatem równowaga cholesterolu, odpowiedni poziom homocysteiny, są to dwa cele służące do wspomagania mózgu osób z zespołem Downa.

5.Odpowiednia terapia w tym zakresie musi mieć miejsce od niemalże poczęcia.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Cholesterol dlaczego należy go kontrolować?”
 1. MartaO pisze:

  Jarek, ja tak z drugiej strony zapytam. Dalej jestem na etapie poszukiwania przyczyn występowania trismi21. Czy to oznacza, że jeżeli matka miała wyższy poziom LDL przed ciążą, w trakcie i po ciazy, czy to wpływa na mutacjie, a w konsekwencji daje dziecko z ZD? (Homocysteina w normie).

 2. Can pisze:

  Marta postaram się wszystkie aspekty zaktualizować i przedstawić w następnym tygodniu.

 3. gosia pisze:

  Gdyby to było takie proste, że poziom cholesterolu wpływa na rozwój mutacji genetycznej, to chyba ktoś by już na to wpadł. Hop, zbadamy poziom LDL i będzie wiadomo. Pewnie to ma znaczenie, ale nie sądzę, żeby przełożenie było takie proste. Ja miałam cholesterol LDL w normie.
  Rozumiem, że skoro “cholesterol wpływa na pojawienie się komórek z Trisomią 21 chromosomu” dotyczy to osób, które nie miały trisomii, a komórki te pojawiły się, gdy pojawiła się choroba Alzheimera.
  Napisałeś też, że “cholesterol sieje spustoszenie przy podziale komórek w szczególności LDL”,a skoro one i tak u naszych dzieci powoli się odbudowują (zwłaszcza te w mózgu), to efekt wydaje się zwielokrotniony.
  Terapia od poczęcia – czy dobrze zrozumiałam, że bez względu na wynik badań prenatalnych?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...