Ćwiczenia do warsztatów z metylacji cz.9

grudzień 7, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Z perspektywy metylacji, ciągle mówimy w ZD o skrócie metylacyjnym. Jest on napędzany przez TMG i cynk. Efektywność choliny w tej postaci możemy w jakiś sposób zaobserwować na homocysteinie, ale cynk to już jest precyzyjna miara.

image

No i chyba otwieram puszkę pandory, gdyż cynk kojarzymy jako element naszej bariery antywirusowej. Jak dzieci chorują, a zaczynają od infekcji wirusowej to jego poziom leci na łeb, na szyję. Zatem w ZD cynku od razu brakuje, bo wciąż mamy problemy z immunologią.

Jak mamy problem z immunologią, to cynk na pewno musi być analizowany w chorobie Alzheimera jako element problemów.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7466035/

Inna kwestia, to że podając EGCG…wypłukujemy cynk.

Kolejny temat to homeostaza pomiędzy witaminą D3, magnezem i cynkiem. Źle ustawiona suplementacja w tym trójkącie, to problem dla cynku i jest on wypychany! O negatywnej relacji magnez-cynk pisałem, teraz przypomnę o drugiej stronie medalu Uśmiech. Im wyższy poziom witaminy D3, tym wyższy poziom wapnia, tym mniejszy poziom cynku…chyba że dołożymy K2 mk7.

https://www.zespoldowna.info/cynk-witamina-d3-i-homeostaza-z-magnezem.html

https://www.zespoldowna.info/magnez-cynk-zrozumiec-ich-dzialanie.html

https://www.zespoldowna.info/magnez-cynk-zrozumiec-ich-dzialanie-cz-2.html

Sen i cynk. Może tak. Jeżeli nie będzie cynku to de facto nie będzie tryptofanu, a bez tego nie ma serotoniny i melatoniny. Co oznacza brak snu…typowe w ZD.

https://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-5-czyli-witamina-b-6-b-9-magnez-cynk.html

Kolejny temat, chyba zauważyliście, że ferrytyna pojawiła się niejako “niezapowiedziana”. Dlaczego? W ZD mamy bardzo niską ferrytynę i ciągle musimy jej “pomagać” by była na odpowiednim poziomie. W końcu pełni wiele istotnych funkcji jako magazyn żelaza. No i cynk wpływa pozytywnie na jej poziom.

Na koniec inna korelacja. Cynk i tarczyca to jest połączenie, bez którego nie możemy zapomnieć o metylacji…ale to już na kolejny odcinek.

https://www.zespoldowna.info/cynk-kluczowy-dla-poziomu-homocysteiny-witaminy-b12-ferrytyny.html

https://www.zespoldowna.info/cynk-witamina-d3-i-homeostaza-z-magnezem.html

Podsumowując bez cynku nie ma metylacji, ale ten w pierwszej kolejności idzie na odporność, a my podając suplementy, które wiele mechanizmów poprawiają, de facto pogarszamy jego status. W efekcie suplementacja cynkiem może mieć kluczowe znaczenie w rozwoju naszych dzieci, także tego pochodzącego z diety. Polecam by pomyśleć o tym.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...